banner
banner

טבלאות מחירים היסטוריות של סויה – היסטוריית מחיר לסויה

פולי סויה הם מרכיב פופולרי במטבח הצמחוני והטבעוני, מכיוון שהם עשירים בחלבון באופן טבעי. חלב סויה הוא תחליף לחלב פרה, שהוא גם טבעוני וגם נטול לקטוז, ורוטב סויה הוא מרכיב פופולרי וחיוני במטבח המזרח אסייתי. שווי השוק של מוצרי סויה בארצות הברית צפוי להגיע השנה ל -16.75 מיליארד דולר, מ -4.6 מיליארד דולר ב -2014..

פולי סויה הם בין מוצרי זרעי השמן והחלבונים העיקריים. השעועית מגודלת כגידול במזרח אסיה והם מיוצרים גם בחקלאות המערבית, כמקור לשמן וגם לחלבון. היצרניות העיקריות של פולי סויה הן ברזיל וארצות הברית, אך סין מובילה את ייצור שמן הסויה ברחבי העולם.

בשנים האחרונות גדל הייצור השנתי של פולי סויה בארצות הברית ליותר מארבעה מיליארד שיחים. בשנה שעברה ייצרה ארה”ב את הנפח הגבוה ביותר של פולי סויה בכל מדינה שהיא, בסביבות 123.66 מיליון טון. בשנים 2018-2019, היקף הייבוא ​​הכולל של פולי סויה נרשם כ -153.31 מיליון טון גלובלי. סין הייתה היבואנית המובילה של פולי סויה, עם יבוא שנתי של 92 מיליון טון. מחירי פולי הסויה מושפעים מגורמים רבים, כולל היצע וביקוש, ייצור ארה”ב, חוזק הדולר האמריקני, הביקוש משווקים מתפתחים וסבסוד אתנול..

סויה

למה להסתכל על מחירי סויה היסטוריים?

ישנם גורמים מרובים המעורבים בקביעת הטיה שורית בפולי סויה. בואו לחקור אותם אחד אחד, על מנת לחזות את מחירי פולי הסויה.

הפקה בארה”ב:

ארה”ב נחשבת ליצרנית והיצואנית הגדולה ביותר של פולי סויה, עם ייצור כולל של 3.558 מיליארד בושלים בשנת 2019. עם זאת, הייצור בשנת 2019 היה פחות משנה קודמת, שהסתכם ב -4.428 מיליארד בושלים. זעזועי האספקה, כמו תנאי מזג אוויר קשים, הוריקנים או בצורת במדינות מרכזיות לייצור פולי סויה, יכולים להשפיע על הייצור, ובכך להגביל את נפח פולי הסויה הקיימים בשוק העולמי, מה שעלול להעלות את המחירים. בהתחשב בנתוני הייצור השנתיים בתרשימים לעיל, ניתן לומר כי בשנת 2019 המחירים זינקו מרמת השנה הקודמת.

חוזק הדולר האמריקני:

מחירי הסויה נקבעים בדולרים אמריקאים, בדיוק כמו סחורות רבות אחרות. המשמעות היא שכאשר הדולר האמריקני חזק, יצרני פולי הסויה מקבלים תשלומים נמוכים יותר עבור הייצור שלהם ולהיפך. לאחרונה המדיניות המוניטרית הקלה מהפדרל ריזרב האמריקני החזיקה את הדולר האמריקני חלש ומחירי פולי הסויה צברו כתוצאה מכך. הבנקאים המרכזיים בארה”ב סיפקו רמזים לכך שהמדיניות עשויה להימשך לתקופה ממושכת, על מנת לתמוך בהלוואות והוצאות צרכנים..

הביקוש לשוק המתפתח:

הכלכלות המתפתחות, כמו הודו ודרום אפריקה, החלו להגדיל את ניצול פולי הסויה. הביקוש להזנות בעלי חיים ושמן עולה ככל שהעולם המתפתח מתעשר והאוכלוסיות גדלות. הביקוש הגובר עשוי להעלות את מחירי מוצרי הסויה, אם ההיצע יישאר קבוע בשנים הקרובות.

סובסידיות לאתנול:

ממשלת ארה”ב מעניקה סובסידיות לחקלאי התירס במטרה להגביר את ייצור האתנול. אם הסבסוד לתירס היה מסתיים, יותר חקלאים היו בוחרים לגדל פולי סויה, ובמקרה זה, היצע פולי הסויה יגדל, ויוריד את המחירים ולהיפך..

נפח הייבוא ​​של סין:

סין היא המנצלת והיבואנית הגדולה ביותר של פולי סויה. בשנת 2019 ייבאה סין 92 MMT פולי סויה ואילו נפח הייבוא ​​העולמי של סויה נרשם כ- 153 MMT. ברזיל היא היצואנית העיקרית של פולי סויה, והייצוא לסין מברזיל בשנת 2019 נרשם כ -20.5 מיליארד.

על פי הסכם שלב 1 בין ארה”ב לסין, אומת הדרקון הסכימה לייבא מעל 43 MMT פולי סויה בשנת 2020, על מנת למלא את התחייבויותיה המסחריות. עם זאת, מינואר עד מאי, סין קנתה רק 9 MMT פולי סויה אמריקאיים, בעוד שקנתה מעל 22 MMT מברזיל. מכיוון שחלק גדול מהיבוא של סויה אמריקאית לסין עדיין לא יושלם, על מנת לעמוד בהתחייבויות עסקות הסחר שלב 1 במחצית השנייה של השנה, מחירי פולי הסויה בארה”ב יעלו בחודשים הקרובים..

נגיף קורונה:

התפשטות מגיפת וירוס הכורון השפיעה במידה מסוימת על אספקת המזון העולמית והפצתם, שכן האזורים העיקריים המייצרים פולי סויה ברחבי העולם, מדיניות הסחר, הגורמים הפוליטיים וביטול המדיניות השפיעו על שוק הסויה. כל זה, בתורו, השפיע על אספקת פולי הסויה של סין. המשתמש העיקרי בפולי סויה הוא סין שמשתמשת בכל שנה ב 60% מייצור פולי הסויה העולמי. עם זאת, ברבעון הראשון של שנת 2020, מחירי פולי הסויה סבלו, בגלל מגיפת הנגיף הכלילי, כאשר הביקוש ירד, ובסופו של דבר הביא למחירים נמוכים. עם זאת, התאוששות הפעילות הכלכלית המקומית בסין הביאה כעת לנורמליזציה של מחירי השוק.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me