Token2049 – ראיון עם מייסד ליסק, מקס קורדק

מקס קורדק, מייסד ליסק משתף את סיפורו על האופן שבו ICO עזר לו כיזם צעיר להשיג מימון בראיון שלנו ב- Token2049. צפו בסרטון למידע נוסף.

 

אנחנו כאן עם מקס, מייסד ליסק. תודה רבה על זמנך!

בבקשה!

אנחנו ב- Token2049 ואנחנו רק רוצים ללמוד קצת יותר על ליסק. אתם ללא ספק הייתם אחד מנקודות הציון החשובות של ICO בה גייסתם 6 מיליון בשנת 2016 ומאז הצלחתם מאוד. ברור שהיו הרבה ICO מאז, אנחנו רק רוצים לקבל את המחשבות הכלליות שלך ואת ההשקפות שלך על ICO כמנגנון מימון, ואיך אתה רואה את השוק יתקיים בשנה-שנתיים הקרובות מבחינת ICO?

אני חושב ש- ICO מממן את עצמו זה רעיון נהדר ביותר. אז כשעשינו, זה פתח עבורנו כל כך הרבה הזדמנויות. למדתי הנדסת חשמל בגרמניה ולא הכרתי איש בעסק. לא הכרתי שום VC, אף פעם לא יכולתי לגייס כסף, אבל עשיתי את ה- ICO הזה ואנשים האמינו לי. זה הראה ועדיין מראה את הפוטנציאל של ICO, אתה יכול להשקיע ברעיונות שאתה מאמין בהם ולפרטים שאתה מאמין בהם. אתה לא צריך לערוך סבבי מימון כבדים רק אם היית נוסע בעולם כדי לדבר עם משקיעים, ובגלל זה אני חושב שזה מנגנון נהדר לדמוקרטיזציה של השקעות.

אני חושב שהנקודות שאתה אומר באמת רצות אלי הביתה, במיוחד כשהתכוננו לראיון שבו אתה מרגיש שזו דרך לתמוך ביזמים צעירים עם רעיון שאין להם את הקשרים המסורתיים. האם אתה מרגיש שלרגולציה יש תפקיד כלשהו במרחב הזה עבור ה- ICO? לאחרונה נכנס מבול של הון ואתה יודע, בכבוד, לא כל רעיון טוב כמוך, ולא כל קבוצה מתבצעת קשה כמוך, איך אתה מרגיש עם זה? האם הרגולציה צריכה למלא תפקיד חזק יותר במרחב זה?

אם אנחנו מדברים על הרעיון בלבד, אז אני חושב שקשה מאוד להפריד בין רעיון טוב לרעיון רע. אני חושב שזה יותר כמו ניסוי, אנשים סובלים ממנטליות זו, בואו נתן לה זריקה, בואו ננסה אותה. מבחינת תקנות, אני חושב שזה חשוב ביותר, אני חושב שזה צריך לקרות, אבל יותר במובן של אבטחת משקיעים כדי שהאנשים לא יברחו עם הקרנות. בסופו של יום, מה שאני מרגיש נכון הוא רגולציה קלה מאוד, שום דבר כבד מדי, שום דבר לא משוגע מדי כדי שאנחנו כיזמים לא נפצעים. לא צריך להציב חומה לפנינו רק בגלל שהממשלה עלולה לפחד מאזרחיהם שלא להילחם. אני חושב שזה צריך להיות באופן שבו אנשים שמגייסים כסף עבור ICO יכולים להירשם בצורה רשמית, אבל זה צריך להיעשות מהר מאוד וזה צריך להיות מעובד תוך מספר ימים אחרת, זה שוב קיר מול יזם. שום דבר לא יותר, הם צריכים רק לוודא שהאדם שעושה את ICO הוא ציבורי, זה אדם ידוע לכל מי שרשות המטפלת בו ולא שום דבר אחר.

אז סוג של הגנה בסיסית למשקיעים, אך בשום פנים ואופן לא כדי למנוע יצירתיות ויצירת רעיונות מעולים וחברות נהדרות.

כן בדיוק. ICOs הם כלי נהדר רק כדי לנסות את הדברים גם אתה יודע, ולכך התכוונתי בשלב מוקדם עם רעיונות טובים ורעים. בסופו של דבר זה לא כל כך קשור לרעיון, אלא יותר על התוצאה מכיוון שרעיונות משתנים כל הזמן בתהליך פיתוח הרעיון. תראה שזה לא עובד וזה עובד ואולי רעיון שבתחילת הדרך לא נשמע טוב כמו שהתוצאה תהיה, זו לא בעיה. הבעיה היא שמישהו לוקח את הכסף ומוציא אותו על מכונית נחמדה, שעון נחמד או סתם בורח איתו.

אתה יודע, אני חושב שדבר אחד שבאמת רץ איתי הביתה הוא, בהשוואה להרבה פרויקטים אחרים של ICO, אחרי שגייסת כסף היית מפורש מאוד לגבי לא באמת להתמקד במחיר ותשואה, אלא באמת התמקדת בבניית המוצר ו אסטרטגיות ובניית ספריות והליכה לכנסי פיתוח בניסיון לגייס CTO. איך שומרים על ריכוז בביצוע? ברור שזו הייתה סביבה ספקולטיבית מאוד בחודשים האחרונים, איך אתה נשאר בדרך הזו? מה האסטרטגיה שלך בהמשך?

זה יכול להיות אחד הכישרונות המיוחדים של בן זוגי ושל עצמי להישאר מרוכזים. אנחנו פשוט לא נשאבים למאגר הכספי הזה ולעולם הפיננסי שבו אנחנו בודקים את CMC כל 10 דקות והיינו סופר שמחים אם המחיר עולה וסופר עצוב אם המחיר יורד. אנחנו פשוט לוקחים את זה מעקרון שבו רק אכפת לנו מטכנולוגיה. מכאן באנו. היינו המאמצים המוקדמים של ביטקוין ושל חסימות אחרות, ואנחנו מרגישים שהמחיר לא משנה, במיוחד לא בשלב זה. אנחנו כל כך מוקדמים. אם מישהו בא ואומר, “כן, אבל אני רוצה להרוויח כסף בשלב מוקדם” אז כן, סחר קצת, אבל זה לא מה זה קשור. זה קשור לאפשר למפתחים בעתיד לבנות טכנולוגיות בלוקצ’יין משלהם. המחיר כנראה יהיה גדול יותר מאשר עכשיו בעוד 5-10 שנים ואנשים ייהנו מכך כלכלית. אבל מדוע זו צריכה להיות בראש סדר העדיפויות? עדיפות מספר אחת צריכה להיות שהטכנולוגיה מרוויחה אנשים. שם אנחנו שמים את הפוקוס כל יום. כשהמחיר עולה, אנשים מקבלים מאוד אופוריה. הכל קורה סביבם כל כך מהר ובאור כל כך טוב שלעתים קרובות אתה שוכח לעבוד, אבל אם המחיר יורד, זה לעתים קרובות ההפך. אנשים פוחדים וחושבים שאני צריך לעבוד עכשיו כדי שזה יעלה שוב. טבעות המחיר האלה די טובות מבחינת התמקדות והשקעת מאמצים רבים בפיתוח מכיוון שאם זה עולה, אתה מקבל את כל התחושה והמוטיבציה האופורית האלה שבאמת הופכים את זה להרבה כיף. אבל אם זה יורד, אז עכשיו אתה חושב “אני צריך לעבוד קשה מתמיד”. אחד המקרים [הבולטים] ביותר שחוויתי הוא ציון השנתיים בשנת 2013 בו כולם עבדו קשה מאוד, ובמובן מסוים זה פשוט דבק בי. המנטליות הזו של לעבוד קשה ולהישאר מרוכזת – לא להסתכל על המחיר כי הוא ירד בכל יום בכל יום ובשנת 2017 הוא עלה כל יום בכל מקרה אז למה להסתכל עליו? אתה לא צריך לדעת את זה על בסיס יומי.

ברור עם האסטרטגיה ונתיב הביצוע שלך שאתה מנסה לקבל אימוץ מהיר ונרחב לשם כך שגורמים למפתחים רבים יותר להתפתח על כך. מה היית אומר שהברומטר שלך להצלחה? איך מודדים כמה אימוץ מהיר? האם יש לך יעדים או מדדים מסוימים שאתה מנסה להשיג בשנה הבאה? איך מגדירים הצלחה?

אני מגדיר הצלחה כאשר אני עוזר לאנשים. ניתן להשיג עזרה בדרכים רבות ושונות. יש לי את הכלים שאנחנו בונים בליסק, או את המחיר שעולה, ומישהו באפריקה יכול היה להרשות לעצמו לקנות מכונית סוף סוף בגלל שהוא השקיע בשלב מוקדם בליסק. הסיפורים האלה קיימים ושמעתי רבים כאלה. זו הצלחה מבחינתי וזה משמח אותי אם הייתי יכול לעזור למישהו. מבחינת מדדים ופרמטרים, הדבר הנהדר הוא שהבלוקצ’יין שקוף, כך שתוכל לעקוב אחר הכל שם. יש נתונים סטטיסטיים נהדרים על הבלוקצ’יין עצמו: מספר חשבונות, מספר עסקאות ביום / חודש / שנה, האצת חשבונות חדשים וכן הלאה. אתה יכול להשתמש בסטטיסטיקה הזו כדי להבין מה קצב הצמיחה שלך, ובהתאם לכך, אתה יכול גם להבין מה השיווק עובד ומה לא עובד. לדוגמא, נוכל ללכת לכנס ופתאום כמות החשבונות עולה, או שפתאום יש נפח גדול יותר בבורסות. זה אינדיקטור חלש אבל זה אינדיקטור שעובד. מתי הוצאנו, נניח, 200 אלף דולר על פרסומות לרשת החיפוש ושום דבר לא קורה, זה רק יותר אנשים באתר שלנו, אז נראה שזה לא עובד. אלה כמה נתונים סטטיסטיים שבהם אתה יכול להשתמש כדי להגדיר הצלחה, או לפחות הצלחה עבור אסטרטגיות שמטרתן האולטימטיבית פשוט תועיל או לעזור לאנשים בסופו של יום. אני רואה את ליסק עצמה יותר מאפשרת, כאשר התוכנה רק מאפשרת למפתח לבנות יישום תוכנה מדהים. אני יותר מאפשר להצלחה. אני רוצה שאנשים יצליחו על ידי בנייה על הדבר שאני בונה – על פלטפורמת ליסק.


מתי לדעתך היישום המוצלח הראשון יתקיים בליסק? האם יש לך ציפייה לציר הזמן לכך? האם אתה חושב שזה מקבילה של Crypto Kitties או משהו כזה? או שמספר היישומים או אחד גדול שממריא?

כן, אז בדיון הפאנל של היום, ג’וליאן אמר שפיזית עדיין אין יישומים אמיתיים בענף הייצור שמצליחים. הכל עדיין די מוקדם, ונמצא עוד בשלב הניסויים. פרויקטים מוצאים את עצמם. עד שאנו רואים יישום מוצלח באמת המשמש בעולם האמיתי על ידי אנשים, לא על ידי שני אנשים, אלא על ידי כמות עצומה של אנשים. עד שזה יקרה, אני חושב שיעברו כמה שנים. אנשים תמיד מדברים על כמה מהר הענף הזה נע, וזה בהחלט נע מהר יותר מתעשיות אחרות, אבל בסופו של יום, זה עדיין לא מהיר כמו שאנשים חושבים. אם רק מסתכלים אחורה שנה או שנתיים היו פחות ICO כפרויקטים, אבל בעצם לא הרבה השתנה. אנשים עדיין הלכו לכנסים אז, הם עדיין הולכים היום, והם עדיין עובדים על הפרויקטים האלה. זה לא כאילו את’ריום, ליסק או ביטקוין שינו פתאום את הטכנולוגיה הבסיסית. זה עדיין אותו דבר.

זה מרגיש כאילו אנשים נוספים מגיעים לשוק ושמים לב למחירים שעולים.

בְּדִיוּק. הפיתוח עדיין לוקח הרבה זמן והוא מאחור את מראה השוק. המחירים עשויים לעלות, אך הטכנולוגיה עשויה להיות איטית בהרבה כי זה פשוט לוקח יותר זמן. הערך נבנה לפעמים לאט יותר מהמחיר שעולה. לדעתי המחיר נופל לערך האמיתי של הטכנולוגיה. אם נחזור לשאלתך, אני חושב שהיישום החי הראשון ישוחרר בסוף 2018 או 2019 בפלטפורמה זו. הם יהיו מלוטשים עד אמצע או סוף 2019, לגבי חווית המשתמש וכן הלאה. אולי בשנת 2020, 2021, 2022, נראה יותר ויותר יישומים המשמשים בחיים הרגילים. יישומים אלה עשויים שלא להיות יישומים מבוזרים לחלוטין שכולם מדברים עליהם כיום. אלה עשויים להיות מעורבים, או כאלה שיכולים להכיל רכיבי בלוקצ’יין שהופכים אותו לביזורית, אך ייתכן שרכיבים אחרים לא. למשל, חתלתולי הקריפטו, החלק המרכזי חי באת’ריום, אך האתר עצמו והתמונות וכן הלאה מרוכזים – זה היה שילוב. וזה היה מוצלח. זה היה הצעד הראשון ב- Ethereum שהיה מוצלח למדי והוא לא היה מבוזר לחלוטין.

איך גילית שהתפקיד שלך התפתח מלפני שנתיים? ברור שהיית בחלל הרבה זמן, התחלת בשנת 2013. אתם, אני חושב, גדלתם מ -25 ל -50, ועכשיו מסתכלים להגיע ל -75 אנשים. יש לך צוותי שיווק עכשיו. איך התפקיד שלך השתנה? מה אתה עושה עכשיו אחרת מאשר לפני שנתיים?

קרן ליסק עובדת יחד עם קבלנים רבים ושונים ולכן קשה לומר כמה אנשים עובדים בפועל על הפרויקט מכיוון שאנשים מצטרפים ואנשים עוזבים וזה קורה כל הזמן באופן דינמי. הקבלן הראשי בברלין, לייטקורב, צמח בעצם בן זוגי, אוליבר, ואני. מצאנו גם את הקבלן הראשי על מנת לקחת את הפיתוח לידיים שלנו. עכשיו זה גדל משני אנשים למעל גיל 40, ואם הייתי מגדיר את תפקידי שם, זה הפך להיות הבחור לכל דבר, לניהול משרדים, למימון, ל HR, לפיתוח וניהול, לניהול בלבד. יש לי צוות נהדר עם אנשים מבחינת משאבי אנוש, ניהול משרדים וכספים שיכולים לקחת ממני את רוב המשימות בתחומים אלה. יש לנו מפתחים רבים ולכן אני לא צריך ללכת שוב ל- github ולשנות טקסט כלשהו באתר או להתאים תמונה כדי שהיא תיראה נחמדה יותר. עכשיו יש לנו את האנשים בשביל זה. אני מאציל את המשימה הזו. אם דיברנו על הקרן, לא הרבה השתנה. יש לנו את ישיבות הדירקטוריון שלנו, בערך ארבע או חמש בשנה, בהן אנו דנים בכל הנושאים שקשורים ליסק עצמו: הפרויקט, הכספים, הנושאים המשפטיים וכן הלאה, אבל כאן אתה רואה כמובן, ברור שהפכנו להיות בקיא יותר. בגלל הידע הזה, אנו יכולים להעריך נושאים שונים בצורה טובה יותר ממה שיכולנו לעשות ביום. עוד באותו יום למדנו דברים חדשים בכל פגישה. עכשיו זה הופך לשגרה ואנחנו יכולים להתקדם בצורה טובה יותר. אתה פשוט נכנס לחברה ויסודה והיא פשוט צומחת באופן דינמי, אך באופן אורגני. אתה רק רואה מה צריך לעשות. אתה גולש לתפקיד הזה אז, שעשוי להיות עשרה תפקידים בהתחלה, אבל הופך להיות פחות ופחות. לפעמים, גם היום, אני פשוט מסיר דברים או מנקה קצת. אני חושב שזה טוב כי להיות ידיים זה טוב. זה פשוט קורה אוטומטית.

מה היית אומר שאתה הכי מתרגש בשנת 2018 הן עבור ליסק והן עבור קהילת הבלוקצ’יין הרחבה יותר?

עבור קהילת הבלוקצ’יין, מבחינתי זו רשת הברקים. אני חושב שאנחנו זקוקים לכמה פתרונות מדרגיות עבור הביטקוין כיום מכיוון שהוא פגע בקיבולת. אנשים לוקחים את זה כמנגנון להפצת FUD, אתה יודע, וזה לא טוב לתעשייה כולה. אני חושב שאנחנו צריכים להיות משתפים פעולה, אנחנו צריכים לעבוד יחד, אנחנו צריכים להיות מאושרים, אנחנו צריכים ליהנות כל יום ולא לתקוף אחד את השני בטוויטר. ככה זה לא צריך להיות. עבור ליסק, זה בהחלט ה- SDK. זה יוגדר עם השנים בצעדים שונים כדי שנוכל לאסוף משוב בכל צעד, שנוכל להתאים אותו, שנוכל לשפר אותו עם המטרה הסופית שמפתחים יאהבו את זה. אני מצפה לשלבים אלה ולמשוב מהקהילה בכדי לראות מה הם חושבים. עבדנו עכשיו שנתיים לקראת הזמן הזה בו נוכל לעבוד על SDK ונוכל לאסוף משוב ציבורי. לפני כן זה נשאר רק בקרן, זה היה יסודות. לנו, למשל, לא ממש היו תוספות תכונות עד לנקודה זו בליבה, ב- Lisk Coin, עמוד השדרה הראשי של הרשת המבוזרת. אבל עכשיו, עם Lisk 0.1.0 שייצא בקרוב, זה יהיה שונה בתכלית. אנחנו יכולים, מכיוון שיש לנו בסיס טוב, לעבוד על תכונות חדשות. דברים מרגשים. נושאים מעניינים באמת מבחינה קריפטוגרפית, עמדת שמישות, נקודת מבט על חווית משתמש, וכמובן גם מנקודת מבט של מפתחים לשחק עם טכנולוגיית הבלוקצ’יין כי הקלנו עליהם.

תודה רבה מקס, אני מאוד מעריך שאתה לוקח את הזמן לחלוק את מחשבותיך על המסע של ליסק.

תודה גם על ההזדמנות הזו!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map