banner
banner

2020 מסתיים עם בנקים שנכנסים ל- DeFi, סטארט-אפים של DeFi מחקים בנקים

פרסומת פמקס

הרעיון שביטקוין יבטל יום אחד את השליטה מתעשיית הבנקאות ויעניק ריבונות פיננסית לאדם חלחל סביב פורומי אינטרנט ב- cypherpunk זמן קצר לאחר הפרוטוקול שהושק בשנת 2009. ואז קיץ 2020 הוליד את הולדתו של מימון מבוזר ( defi), והרעיון של שליטה פיננסית אוטונומית לקח קפיצה, דילוג וקפיצה קרוב יותר למימוש. 

עם זאת, לאט להתגנב לתחום המטבע הקריפטוגרפי – ודפי בפרט – הוא תעשיית פיננסים מסורתית שמסרבת לרדת ללא מאבק. במקום להיבהל מהעלייה והעלייה של המוצרים החדשים ביותר של קריפטו, האוצר המסורתי (tradfi) אימץ רבים מהטריקים ש- defi הולידו. גם כאשר שוק ה- defi חווה פריחה בשנת 2020, בה הושקו מוצרים חדשים טרנספורמטיביים, מדדי המשתמשים זינקו, ו הערך הכולל נעול ב- (TVL) הגיע למחיר של $ 12.4 מיליארד דולר, tradfi נע בקצב דומה.

Crypto מעדן פיננסים

במקביל לכך שחברות פינטק אימצו את המוצרים שנולדו בתחום הקריפטו, כך גם חברות קריפטוגרפיות מעדנות כמה מרכיבי הליבה של תעשיית הפיננסים הקיימת.. 

לדוגמא, חילופי כיתות מוסדיות AAX לאחרונה גילגל א מוצר חיסכון שבו משתמשים יכולים להרוויח ריבית על קרנות שהוחזקו ללא תקופת נעילה מוגדרת מראש, תוך צבירת ריבית על יתרתן בכל דקה שעוברת. על ידי העברת מאפייני היערכות כה ממוקדים חזרה לפלטפורמות מרכזיות, מרכזיות כמו AAX מנסות גם לכוונן כמה מהרעיונות של defi, בדיוק כמו תעשיית הפינטק..

במקום לסחור בתנודתיות רבה #מטבע מוצפן שוק עם סיכון גבוה, #AAX חיסכון מאפשר לך לגדל את התיק שלך בסביבה פחות מסוכנת.

תגדל את שלך #crypto אחזקות כהשקעה ארוכת טווח עם מעט מאמץ, למד כיצד כאן: https://t.co/QBt4Dgn3fh pic.twitter.com/dh31CMFqMM

– AAX (@AAXExchange) 25 באוקטובר 2020

בינתיים, פלטפורמות קריפטו כגון ווירקס ו Revolut התכנסו עם בנקים ניאו, והציעו חוויה ראשונה בנייד שמשקפת את האחרונים. בעוד ששירותי בנקאות דיגיטלית כגון מונזו אל תטפל בקריפטו, חווית המשתמש אינה ניתנת להבחנה כמעט. עם פייפאל שהוסיפה אפשרות למשתמשים לקנות ולמכור מטבעות קריפטוגרפיה בתוך האפליקציה שלה, קשה לדעת היכן מסתיים tradfi והקריפטו מתחיל. טשטוש נוסף של הקווים בין שני המגזרים הוא מונולית, שכרטיס ה- Defi שלו מאפשר למשתמשים לשמור על נכסים בעצמם לפני שהם הופכים אותם לפיאט בלחיצת כפתור, ולהוציא אותם בכל מקום בו ויזה מתקבלת.

קריפטו: החלוץ עם חץ בגבו?

העשור האחרון של הפיתוח בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים משמש למעשה קרקע בדיקה לתעשיית הפיננסים הגדולה יותר. בתוך חמש שנים בלבד מהשקת הביטקוין הוכרזו ושוחררו לציבור כל אפליקציות התשלום הסלולריות הגדולות השולטות בשוק המערבי (Apple Pay, CashApp, Samsung Pay). עליית הלוואות מבוססות הצפנה מבוססות blockchain בניידים בשנת 2017, ושלוש שנות הפיתוח מאז, העניקו רעיונות נוספים לתעשיית פינטק מתפתחת שמסרבת לקבל את האקסיומה שעליה להשתמש בבלוקצ’יין אם היא רוצה לקצור את פירות.

זה היה עדים לעלייה של בנקים מתמודדים, כמו דנמרק יְרֵחִי, שגייסה לאחרונה 104 מיליון דולר למימון זרעים לאפליקציית הבנקאות הסלולרית שלה. לקראת סוף שנת 2020, הריבוי הפתאומי של בנקים מתמודדים, הנושאים אפליקציות בנקאיות מבוססות סלולר ואינן קשורות לשום בנק ספציפי, הפך להיות מראה שכיח לראות.  

גם אם בנקים מתמודדים לא בהכרח מייצגים את תחום הפיננסים המסורתי (אחרי הכל, הם אכן מתחרים בו), הם אכן פועלים בתנאים דומים. רישיונות בנקאיים נדרשים על ידי יישומים אלה בכל תחום שיפוט נתון, ושליטתם וממשלתם עדיין מפוקחת על ידי גורם אחד או יותר מהימנים..

זה לא רק משחק בנק מתמודד. קחו לדוגמא את הבנק הגדול ביותר ומוערך ביותר בסינגפור, DBS, השקת חילופי קריפטו עם הבטחה לספק חווית מסחר בקריפטו, שירותי שמירה וכן הצעות אסימון אבטחה.

מה שלא ניתן להכחיש הוא העובדה שמגזר הפינטק עובר מהפכה משלו בהיעדר בלוקצ’יין, גם אם חלק מרעיונותיו קיבלו השראה ממנו. חברה אירופאית קלארנה לאחרונה טיפס לשווי של 10.65 מיליארד דולר, מה שהופך אותה לחברת הפינטק הגדולה ביותר ביבשת. וכמו רבים ממתחרותיה, היא כבר מיישמת רעיונות שיגרמו לחלק גדול מתעשיית הדיפי להתגאות. אופייני מבין אלה הוא המושג Buy-Now-Pay-Later (BNPL), שבו יישומים מאפשרים למשתמשים לבצע רכישות בתשלומי ריבית אפסית מקמעונאים מקוונים גדולים, תוך השגת מזומנים בגין החזרים דייקניים..

פעם אחת, Defi הייתה צפויה לקרוס את תעשיית הפיננסים המסורתית. כעת, חודשים ספורים לאחר עלייתו לבמה העולמית, קשה יותר ויותר להבחין בין יישומים מבוססי בלוקצ’יין לבין עמיתיהם שאינם בלוקצ’יין. בקרה פיננסית אוטונומית היא עדיין צינור של סייפרונקים וקריפטו-אנרכיסטים. בינתיים, תעשיית הפיננסים המסורתית די שמחה לקחת מקריפטו ולהיפך.

כדי לעקוב אחר עדכוני DeFi בזמן אמת, עיין בפיד החדשות שלנו של DeFi כאן.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me