banner
banner

מהם חוזים חכמים? | עדכון 2021

חוזים חכמים

חוזים חכמים הם חלק בלתי נפרד מעולם טכנולוגיית הבלוקצ’יין. חוזים אלה הם תוכנות המבצעות משימות מסוימות בין שני צדדים או יותר כאשר התקיימו התנאים שנקבעו. בעיקרו של דבר, זה כמו חוזה רגיל שמבצע עצמו ולא דורש מתווך, מכיוון שהוא מסתמך על הערכים המתוכנתים שלו..

חוזה חכם 1inn4science.com

חוזים אלה פועלים על טכנולוגיית בלוקצ’יין, הטכנולוגיה הבסיסית של ביטקוין ורוב הקריפטוסים. מידע הקלט מייצג את הערכים שהוקצו על ידי היזמים, וכאשר ערכים אלה מתקיימים, החוזה מבצע את עצמו על פי הכללים שתוכנת לעשות..

חוזים חכמים הם המקבילה לממשק תכנות יישומים (API), אך במקום להשתמש בפלטפורמת רשת רגילה, הוא מוחל על בלוקצ’יין. ממשק תכנות יישומים (API) מאפשר למשתמשים לתקשר ולהציג תכונות מסוימות בפלטפורמה איתם הם עובדים.

מה חוזים חכמים עושים

החוזה החכם מאפשר למשתמש הקצה של יישום מבוזר (dApp) לגשת למידע מסוים של מאגר בלוקצ’יין מבוזר. ל- dApp אחד יכולות להיות חוזים חכמים מרובים שיכולים להשלים פונקציות שונות כאשר הם מתקשרים עם הבלוקצ’יין.

ניתן לתכנת חוזים חכמים גם לביצוע משימות מעבר לעסקאות קריפטו וניתן להשתמש בהם לביצוע פונקציות במגוון תעשיות, כגון משפטים, ביטוח, נדל”ן ועוד..

ההיסטוריה של חוזים חכמים

חוזה חכםbitbay.marke

ניק סאבו, שזכה להצבת בסיסי המטבע הקריפטוגרפי, היה הראשון שהציע את הרעיון של חוזים חכמים בשנת 1994. כאשר הרעיון יצא לראשונה, לא היו פלטפורמות שיכולות לתמוך בחוזים חכמים, ולכן ברור שלא היה בהם עניין..

בשנת 2008 נוצר מטבע הקריפטו הראשון אי פעם – ביטקוין – ויחד עם זה – טכנולוגיית הבלוקצ’יין. טכנולוגיה חדשה זו סיפקה את הסביבה הנכונה לפיתוח קוד חוזה חכם.

בתחילה שימשו בעיקר את הבלוקצ’יין לביצוע עסקאות וליצירת מטבעות חדשים, אולם כאשר את’ריום הופיע למקום הכל השתנה. Ethereum הייתה פלטפורמת הבלוקצ’יין הראשונה שפיתחה קוד שיוצר במיוחד לפיתוח dApp.

זה היה מחליף המשחק שהניע את הופעתן של פלטפורמות רבות אחרות, כמו NEO ו- EOS. הפופולריות הגוברת של טכנולוגיות הבלוקצ’יין משכה תשומת לב גם לחוזים חכמים ולמקרי השימוש האפשריים שלהם, אשר, בתורם, הביאו להרחבה בשרשראות מבוססות dApp.

האפליקציות למשחקים והימורים חלו עלייה בשנים האחרונות בפלטפורמות כמו TRON ו- Ethereum. פלטפורמת Cardano פועלת גם ליישום פונקציונליות של חוזים חכמים עם עדכון Goguen השנה.

NEM, Stellar, Waves ו- Tezos הם גם פרויקטים פופולריים של בלוקצ’יין המאפשרים יצירה ופריסה של חוזים חכמים.

יישומי חוזה חכמים ובלוקצ’יין

Blockchain היא הסביבה המושלמת לחוזים חכמים, מכיוון שכל הנתונים המאוחסנים הם בלתי ניתנים לשינוי ומאובטחים. הנתונים של חוזה חכם מוצפנים ויכולים להתקיים בספר חשבונות ציבורי או פרטי, מה שאומר שהמידע שנרשם בבלוקים לעולם לא יכול לאבד, לשנות או למחוק.

שילוב Blockchain בחוזים חכמים מעניק למפתחים גמישות רבה יותר, מכיוון שהם אינם מוגבלים רק לסוג נתונים אחד. מפתחים יכולים גם ליישם מגוון מגוון של אפשרויות עסקאות במהלך פריסת חוזים חכמה.

חוזה חכם 2produclic.fr

חוזה חכם: העבודה הפנימית

תלות הדדית

חוזה חכם יכול לעבוד בפני עצמו, או שהוא יכול להתפרס במקביל לחוזים חכמים אחרים. ניתן לתכנת חוזים גם לביצוע בסדר מסוים על סמך ביצוע חוזים אחרים. לדוגמה, ניתן להגדיר כי חוזה חכם יתחיל רק כאשר חוזה חכם אחר השלים את ביצועו בהצלחה.

בתיאוריה ניתן להשתמש בחוזים חכמים לניטור וניהול של מערכות וארגונים לחלוטין. מערכת מסוג זה יושמה במידה מסוימת במטבעות קריפטוגרפיים שונים, שבהם מוגדרים מראש התנאים השולטים של הרשת, ובכך מאפשרים לפלטפורמה לשלוט בעצמה באופן עצמאי ועצמאי..

אובייקטים חכמים חכמים

כל חוזה חכם מורכב משלושה חלקים אינטגרליים, המכונים גם אובייקטים:

  • האובייקט הראשון נקרא חותמים, שני הצדדים או יותר המשתמשים בחוזה החכם; הם נותנים את הסכמתם או אי הסכמתם לגבי התנאים המוצעים באמצעות חתימות דיגיטליות;
  • האובייקט השני מייצג נושא ההסכם. קיומו של אובייקט זה מוגבל רק בסביבת החוזה החכם. אחרת, החוזים החכמים יצטרכו להיות מסוגלים לגשת באופן חופשי לחפץ;
  • המטרה השלישית של החוזה החכם היא מונחים ספציפיים. בהתבסס על תנאים אלה, החוזה יבצע את עצמו. יש לתאר אותם במונחים מתמטיים מפורטים ולהטמיע אותם בשפת תכנות התואמת את הבלוקצ’יין של החוזה החכם.

סביבה

כדי להיות מסוגל להתקיים, נדרשים חוזים חכמים להיות בעלי סביבה מתאימה ספציפית בהם הם יכולים לפעול. הקריטריון הראשון של הסביבה הוא תמיכה בשימוש בקריפטוגרפיה של מפתח ציבורי, המאפשר כניסה של עסקאות באמצעות קודי הצפנה שנוצרים באופן ייחודי לכל משתמש. זוהי המערכת המשמשת בעת גישה לכספי קריפטו מארנק.

התנאי השני שיש למלא הוא שיהיה מסד נתונים פתוח ומבוזר, שלכל הצדדים החוזים יש גישה. מסד הנתונים צריך להיות אמין ואוטומטי לחלוטין.

לבסוף, הנתונים הדיגיטליים המוזנים של החוזה החכם צריכים להגיע מ- מקור אמין לחלוטין. זה כולל שימוש באישורי אבטחת SSL בסיסיים, HTTPS ופרוטוקולים שונים לקישוריות מאובטחת.

קידוד חוזים חכם

מוּצָקוּת היא שפת תכנות שעליה מתבסס חוזה חכם ושפת התכנות המקורית של את’ריום, שנוצרה בשנת 2015. יש לה תחביר הנושא דמיון לזה של JavaScript, והיא נוצרה במיוחד כדי להרכיב קוד עבור מכונת הווירטואלית של את’ריום..

הכלי הנוח ביותר לפיתוח חוזים חכם נחשב ל- Remix, IDE מקוון. אתה פשוט מעתיק את קוד המקור ומדביק אותו ברמיקס, והקוד צריך להיערך אוטומטית.

היתרונות של חוזים חכמים

חוזה חכם 3cryptoast.fr

חוזים חכמים מספקים לצדדים שלהם מידה של אמון ומתנהגים כצד נייטרלי בעת חתימת העסקה. כמו כן, מכיוון שהתהליך הוא אוטומטי, הצדדים המעורבים לא יידרשו לנסוע ולהשתתף באופן אישי. אנשים משני מקומות שונים בעולם יכולים להסדיר עסקאות בקלות מבלי להיפגש אי פעם פנים אל פנים. זה חוסך זמן וכסף לכולם.

על ידי הצפנה והפצה בין הצמתים, החוזה החכם לא יאבד או ישתנה ללא אישור. יתרון נוסף הוא שרוב המתווכים מוסרים מהתהליך, כאשר רק היזם שעושה את החוזה הוא האדם היחיד הדרוש.

ניתן לשלב תכונות אבטחה גם בחוזה חכם ליצירת גיבויים וכפילויות אוטומטית במקרה של נזק או אובדן נתונים לזה המקורי. קריפטוגרפיה היא הטכנולוגיה המשמשת לאבטחת המסמכים. האקרים יצטרכו להקדיש זמן עצום, מאמץ וכסף כדי לחדור אליהם ולהתפשר עליהם.

חוזים חכמים גם מגבירים את המהירות והיעילות מכיוון שאין יותר עיבוד ידני של ניירת.

החסרונות של חוזים חכמים

עם זאת, לחוזים חכמים יש חסרונות מסוימים. החידוש של הטכנולוגיה הזו יכול לגרום לצרכנים להיות זהירים למדי מכיוון שהם עדיין לא מבינים את זה.

חוזים חכמים הם קודים, וקודים אלה נכתבים על ידי אנשים. ככזה, יש סיכוי גבוה שלקוד חוזה חכם יהיו הרבה באגים בגלל שגיאות אנושיות. בניגוד לאמונה הרווחת, קודנים הם גם בני אדם, והם גם עושים טעויות. כמה טעויות, למרבה הצער, היו יקרות מאוד (ראו תקרית DAO).

אם הנתונים כבר רשומים בבלוקצ’יין, קשה מאוד לבצע התאמות. זה עלול, בתורו, להוביל לשגיאות מערכת נוספות ולהחלשת האבטחה.

בעיה נוספת היא שלחוזים חכמים חסר מעמד משפטי ברור. נכון לעכשיו, אין תקנה ממשלתית רשמית שחלה עליהם.

נדרשת מומחיות הנדסית רבה לצורך ביצוע חוזים חכמים תפעוליים לחלוטין. קודנים מנוסים אשר נכשלים בחוזים חכמים ומיישמים אותם בטכנולוגיה ותהליכים קיימים קשה למצוא; ויקר.

גם אם אתה מתכנת הגון, אתה לא יכול פשוט ליצור חוזה חכם משלך ולהשתמש בו לעסקת נדל”ן. אתה עדיין צריך להתייעץ עם מומחה IT בשלב כלשהו כדי לאמת את הדיוק של הקוד שלך.

מחשבות אחרונות

הפוטנציאל של חוזים חכמים הוא בלתי מוגבל, והם יכולים למעשה לשנות את הדרך בה אנו מבצעים הסכמים בענפים שונים. אך איננו יכולים ליישם את הטכנולוגיה הזו בהמוניהם, מכיוון שיש צורך בניסויים נוספים בשלב זה. באגים הם נושא שכיח בחוזים אלה, מה שעלול להוביל לפטירת המערכת כולה בה היא פועלת. דוגמא מהחיים האמיתיים היא פריצת ה- DAO בה כספים נשלפו באמצעות שגיאת קוד בחוזה החכם בו אוחסנו הכסף..

נכון לעכשיו, חוזים חכמים הם עדיין טכנולוגיה שנמצאת בשלבים המוקדמים שלה ויידרשו פיתוח רב יותר בכדי להשתמש ביישומים מתקדמים יותר בעתיד.

הערה: פוסט זה פורסם במקור ב- 10 באפריל 2019 והוא עודכן לחלוטין בשלמותו ובאמינותו של התוכן ב- 7 באפריל 2020..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me