מה זה DAO? האם זה משבש את הממשל המסורתי?

מה זה DAO מקור: סטמיט

מה זה DAO?

אם אתה נלהב ממטבעות קריפטוגרפיים או מהטכנולוגיה הבסיסית שלהם, הבלוקצ’יין, יש סיכוי טוב ששמעת על DAOs.

DAO מייצג ארגון אוטונומי מבוזר שהוא הצורה המורכבת ביותר של חוזה חכם. בדיוק כפי ששמו מרמז, DAO הוא ארגון שמתנהל בצורה מבוזרת, כלומר הוא פועל מבלי לדרוש נוכחות של צד מרכזי לקבל החלטות.

איך עובדים DAOs?

בתחום הקריפטו, DAOs הם ישויות שתפקידן לעקוב אחר מערכת כללים פרוגרמטיים הניתנים על ידי קונצנזוס מבוזר. למעשה, ביטקוין (כפלטפורמה) נחשב באופן נרחב לדאו-די הראשון. DAOs דורשים תכנות ראשוני, אך לאחר הגדרת הכללים, הם פועלים באופן אוטונומי וממשיכים לשרת את תפקידיהם ללא הפרעה ממקורות חיצוניים (ההגדרה האמיתית של אוטונומית).

Securityxt.com

יתרון גדול נוסף של ה- DAO הוא העובדה שהם שקופים, בעיקר בזכות אופי הקוד הפתוח. DAOs משתמשים באסימונים כדי לתגמל פעילויות ספציפיות ומכיוון שאין להם מבנים היררכיים, תהליך המימון מתרחש כבר מההתחלה.

קונצנזוס הוא עוד מונח חשוב מאוד הקשור ל- DAO. קונצנזוס מתייחס לרוב בעלי העניין שמסכימים על החלטה להעביר או למשוך כספים. בקיצור, ראשית כל בעלי העניין חייבים להיות מוסכמים על כל ההחלטות. לדוגמא, גם אם נמצא באג בקוד ה- DAO, לא ניתן לפתור אותו עד שמתקיים הליך הצבעה ורוב המצביעים מסכימים עליו..

היתרון הגדול ביותר של DAO הוא בהחלט הדרך היעילה שלו להפעיל ארגון ללא צורך במתווך, וללא חוסר היעילות הנלווה אליו. על מנת להבין את ה- DAOs, על המשתמשים להבין תחילה את העובדה ש- DAO אינם יכולים לבנות מוצרים, לכתוב קוד או אפילו לפתח כל סוג של תוכנה וחומרה..

עבור משימה מסוימת זו, כל DAO דורש קבלן. הדרך העיקרית לקבל החלטות ב- DAO היא בעזרת הצעות. זו הסיבה ש- DAOs דורשים גם הפקדה כספית כדי למנוע ממשתמשים להעמיס על הרשת. כאמור, כל דבר צריך להצביע. כנ”ל לגבי החוזה שמתמנה באמצעות הצבעה (מבוצע על ידי כל מחזיקי האסימונים).

האם DAOs משבשים את הממשל המסורתי?

תשובות קצרות: כן! ממשל יכול להיות מוגדר כמערכת הפעולות, הכללים והנורמות וכיצד גופים שונים מתקשרים איתם. ממשל יכול להוביל לתופעה הנקראת דילמת סוכן ראשי. תופעה זו מתייחסת למצבים בהם החלטות של ישות יכולות להשפיע על ישות אחרת. זה בא עם חלקם ההוגן של מעורבות מוסרית. כדי להפחית את ההשפעות של דילמת הסוכן הראשי, DAOs משתמשים בחוזים חכמים. בקיצור, DAOs, באופן כללי, הם דרך יעילה להבטיח דמוקרטיה על ידי שימוש בטכנולוגיה קריפטוגרפית, כאשר כל אחד מבעלי העניין זוכה להצביע כדי להוסיף כללים, לשנות כללים קיימים וכו ‘..

סיפורו של “ה- DAO”


על מנת להבין היטב את מושג ה- DAOs, עלינו לדעת גם על “ה- DAO,”כנראה האירוע החשוב ביותר בתולדות DAOs.

ה- DAO שהושק בשנת 2016 ברשת את’ריום נועד כמנגנון קונצנזוס להצבעה של הפרויקטים הרלוונטיים ביותר שיש לממן ברשת את’ריום. התוכנית כללה את המשתתפים שקיבלו אסימונים של DAO והצביעו אילו פרויקטים יש לממן או לא, תוך שימוש במה שמכונה “חוכמת ההמונים”. בקיצור, זה נתן לקהל להחליט אילו פרויקטים ראויים להשקעה.

בינוני

למרבה הצער, ל- DAO לא היו חיים ארוכים מאוד מכיוון שהוא נכשל רק בעוד כמה חודשים בגלל פריצה. הפריצה הייתה כה אכזרית, עד שהביאה לאובדן משמעותי של כספים וכן לקריסה במחיר האת’ר.

למרות שהפריצה הייתה אפשרית רק מכיוון שקוד ה- DAO לא זכה לבדיקות אבטחה מספקות, את’ריום כארגון קיבל את הלהיט, והוריד את האמון בפלטפורמה.

ה- DAO התחיל כפרויקט מבטיח מאוד עם כספת מצליחה של קהל. למעשה, היא הצליחה לגייס יותר מ -150 מיליון דולר. באופן מעניין, גם במהלך מכירת ההמונים, המשתמשים הביעו חשש בנוגע לאבטחת הפלטפורמה שהביאה את היזמים לשקול לטפל בפגיעויות..

למרות שבסופו של דבר הצוות הודיע ​​כי ה- DAO הוא למעשה מאובטח מאוד ואין כספים בסיכון, תוקף לא ידוע הצליח לגנוב מעל 3,6 מיליון ETH. התוקף ניצל מה שמכונה ניצול שיחות רקורסיביות. בקיצור, התוקף “ביקש” מהפלטפורמה להחזיר אסימונים של אתרים בחזרה מספר פעמים לפני שהחוזה החכם הצליח לעדכן את היתרה.

ה- DAO ניסה לפתור את הבעיה בעזרת מזלג רך שלא אושר על ידי הקהילה. האפשרות האחרת הייתה לבצע מזלג קשיח, שיחזיר את האתר שנלקח מ- DAO לבעליהם המקוריים. הצוות שעומד מאחורי את’רום ניהל את האופציה השנייה הזו שהובילה את קהילת את’ריום להתפצל לשניים. לאחר ויכוח רב, ההחלטה לבצע מזלג קשה הייתה בהתכווצות ישירה עם העקרונות הבסיסיים של הבלוקצ’יין. החלק של הקהילה שלא הסכים עם המזלג הקשיח החדש המשיך לפתח את רשת “Ethereum Classic”.

קוד בלתי ניתן לעצירה

לפני שנסיים, יש עדיין מושג אחד נוסף שקשור ל- DAO, והוא מה שמכונה “הקוד הבלתי ניתן לעצירה”. בהתחשב באופי הבסיסי של DAOs, לא קשה להבין שאי אפשר לשנות את זה בקלות. העובדה שאדם אחד או ישות אינם יכולים לשנות את הכללים היא היתרון הגדול ביותר של ה- DAO, אך הוא יכול גם להוכיח את חולשתו הגדולה ביותר. לדוגמא, אם מישהו מזהה באג ב- DAO פועל, יתכן שמפתחים יתקשו לנסות לשנות את הקוד.

כשחזרנו ל- The DAO Hack, בתיאוריה, ההאקר פעל לפי הכללים שפרס DAO. צוות הפיתוח, כמו גם הקהילה, צפו כיצד התוקף מוציא כספים לאט ולא יכול היה לעשות הרבה מכיוון שצריך להצביע על כל החלטה.

מקור תמונה: סטמיט

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map