מה זה MimbleWimble? | מה אנו יודעים על חיוך וקרן?

בינוני

ככל שיותר ויותר אנשים מכירים את המושגים הבסיסיים של בלוקצ’יין, אחת העובדות המפתיעות ביותר שרוב חובבי הקריפטו לומדים היא העובדה שלרוב הגדול של מטבעות הקריפטו יש תכונות פרטיות מוגבלות מאוד..

מכיוון שפרטיות ואנונימיות הם נושאים מאוד שנויים במחלוקת בימינו, אין פלא שמטבעות פרטיות זכו לפופולריות כה רבה בשנים האחרונות, מכיוון שהם מציעים מידה גבוהה של אנונימיות וביטחון באופן מבוזר..

למרות שלביטקוין ופרוייקטים אחרים של בלוקצ’יין אופייניים יש תכונות פרטיות שונות, עדיין ניתן לשפר המון את העיצובים המקוריים שלהם. מתגאה במאפיינים ושאיפות דומים לאלה של ביטקוין, MimbleWimble הוא פרויקט שמטרתו לשפר הן את הפרטיות והן את המדרגיות של יישום הבלוקצ’יין הראשון..

מה זה בדיוק MimbleWimble?

MimbleWimble הוכרז לראשונה בקיץ 2016, כאשר משתמש תחת שם בדוי “טום אלביס ידוסור”, פרסם עניין מעניין נייר לבן בערוץ מחקר של ביטקוין. מעריצי הארי פוטר היו צריכים לבחור את ההפניות עד עכשיו, אך עבור מי שלא עשה זאת, טום אלביס ידוסור הוא שמו של וולדמורט ומימבל ווימבל הוא קללה או כישוף קשירת לשון הקושרת את לשון המטרה כדי למנוע ממנו והיא. מדברים על נושא ספציפי.

בינוני

איך זה עובד

הפרוטוקול המדובר מתוכנן כגרסה דקה של פרוטוקול הביטקוין ומטרתו לשפר את המדרגיות והפרטיות. למרות שהוא הופשט, הוא טוען כי מדובר בשיפור בכל מאפייני הפרטיות של הביטקוין. הדרך בה היא מכוונת לעשות זאת היא כנראה אחת העובדות המעניינות ביותר על MimbleWimble.

מדרגיות

לגבי האופן שבו הוא מתמודד עם מדרגיות, אפשר לומר שזה עושה זאת בצורה שונה מאוד להרבה פרוטוקולים אחרים. הוא מתמקד ביצירת פרוטוקולים חדשים ההופכים את הפעלת הצמתים להרבה פחות משאבים, לעומת זאת לפרויקטים אחרים המתמקדים בפתרונות לריכוז ורישום / מצב..

MimbleWimble היא מערכת מבוססת UTXO, לא מערכת ממלכתית שמשמעותה שהיא מוגדרת על ידי תשומות ופלטים. במקום להתמקד בהבטחת תפוקה עצומה, MimbleWimble מתייחס להיבט פחות ברור של קנה המידה על ידי מטרתו למגר חוסר יעילות במקום להגדיל את הכוח..

MimbleWimble נפטרת מעסקאות ישנות ובלתי נחוצות, בניגוד לביטקוין ואת’ריום, למשל, אשר לשניהם יש פנקסים גדולים בטירוף. המשמעות היא כי ספר העסקאות אינו מכביד על ידי עסקאות נתונים היסטוריות שמבטיחות שגודלו תמיד יהיה מגה-בתים בלבד.

פְּרָטִיוּת


האופן שבו MimbleWimble מתמודד עם בעיית הפרטיות שונה גם מפרויקטים אחרים. בקיצור, הפרוטוקול משלב גרסאות שונות לכמה “גרזן” קריפטוגרפיות שתוכננו במיוחד עבור ביטקוין.

בתור התחלה, MimbleWimble משתמש בפרוטוקול Transactions Confidential מה שנקרא, שנפרס גם על רשת הצד הנזילה של Blockstream לביטקוין. פרוטוקול זה מאפשר למשתמשים להסתיר את הסכומים המעורבים בעסקאות (הפיכת המידע לזמין רק לגורמים המעורבים – השולח והמקבל). הוא עושה שימוש בתהליך הצפנה הנקרא מחויבות פדרסן.

CoinJoin הוא הליך / פרוטוקול נוסף ששימש MimbleWimble, והוא הוצע במקור על ידי גרגורי מקסוול, תורם חשוב של Bitcoin Core. שיטה זו משלבת עסקאות שונות לעסקה אחת גדולה, כאשר כל השולחים שולחים כסף לכל המקבלים. על ידי שילוב CT ו- CoinJoin, MimbleWimble מבטל את הצורך באלמנטים מסורתיים כגון חתימות מסורתיות לכל עסקאות, כמו גם מפתחות וכתובות ציבוריים..

היבט מעניין מאוד נוסף של MimbleWimble הוא העובדה שהוא מאפשר לבטל נתוני עסקאות ישנים וחדשים זה נגד זה. זה משפר את אופן ביצוע הגיזום: נתוני עסקאות ישנים נמחקים, צמתים חדשים לא צריכים להיות מסונכרנים עם כל הבלוקצ’יין, והנתונים הנדרשים על ידי הצמתים גדלים בקצב איטי בהרבה.

מה עם חיוך וקרן?

מכיוון ש- 2018 תסתיים בקרוב, הפרויקטים קרובים למימוש גרסאות של פרוטוקול MimbleWimble הנוכחי. שתי היישומים נקראים לְגַחֵך ו קֶרֶן.

הגיחוך פותח על ידי קבוצה של תורמים אנונימיים מתנדבים. את הפרויקט התחיל מתנדב בדוי בשם איגנוטוס פברל (עוד התייחסות להארי פוטר). שפת התכנות הנבחרת היא חלודה, וכמו ביטקוין, Grin לא תציג ICO ולא תוחזק על ידי חברה או קרן ספציפית. מכיוון שלגרין אין שפת סקריפט מובנית, חוזים חכמים נראים מאוד לא סבירים, למרות שטכנולוגיה המכונה סקריפטים ללא סקריפטים עשויה לאפשר פונקציונליות דומה למדי.

Grin צפוי להשיק אי שם בתחילת 2019, מכיוון שהוא נמצא כעת בפיתוח ובדיקות כבדות.

היישום השני של MimbleWimble נקרא Beam. Beam יושק ותוחזק על ידי חברה למטרות רווח, אך התחזוקה צריכה לעבור לידי קרן ללא כוונת רווח. החברה תקבל 20% מכלל המטבעות שנמכרו לאחרונה בחמש השנים הראשונות. יש עדיין הרבה אלמנטים בלתי משתנים ובלתי ידועים לגבי ההתפתחות העתידית של Beam. עם זאת, הפרויקט אמור לצאת לדרך בדצמבר 2018.

להסיק

אם ניקח בחשבון הכל, MimbleWimble הוא בהחלט אחד ה”פרויקטים הטובים “שיש שם. הפרוטוקול מבטיח מאוד, אך עתידו תלוי בכמה חזקה יהיו היישומים הפוטנציאליים. מכאן, עד שגרין וקרן רואים רשמית את אור היום, MimbleWimble נותר פרוטוקול מבטיח ומעניין מאוד, על הנייר לפחות.

מקור תמונה: בינוני

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map