הוכחת יתד נגד הוכחת עבודה

(PoS) (PoW)

Proof of Stake (PoS) ו- Proof of Work (PoW) הם שני הסוגים הנפוצים של מנגנון קונצנזוס, שהוא היבט חיוני בטכנולוגיית הבלוקצ’יין. מנגנוני קונצנזוס הם קריטיים להפעלת ספרים מבוזרים – היסוד הבסיסי של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, המאפשר לה לפעול ללא רשות מרכזית..

התפקיד העיקרי של מנגנון הקונצנזוס הוא לאמת את המידע שמתווסף לפנקס, ולהבטיח שהוא מדויק ותקף. על ידי כך, אישר כי החסימה הבאה שנוספה לרשת היא העסקה האחרונה, המונעת הוצאה כפולה או כל סוג אחר של שינוי נתונים במערכת. בעיקרו של דבר, מנגנון הקונצנזוס מבטיח שכל רשת הבלוקצ’יין תסכים באופן קולקטיבי עם תוכן החשבונאות, בנוסף לספק עסקאות מאובטחות ותקפות מבוססות בלוקצ’יין..

אמנם קיימים כיום כמה מנגנוני קונצנזוס שונים, PoW ו- PoS הם מנגנוני הקונצנזוס הפופולריים ביותר בבלוקצ’יין. הם שונים למדי על בסיס פונקציונליות כמו גם היתרונות והחסרונות, כפי שנדון במאמר זה.

הוכחה הוכחת עבודה

הוכחת עבודה (PoW) בנויה על קריפטוגרפיה – צורה מתקדמת של מתמטיקה שפתרה פעם נקודות בעסקה אותנטית. בעיקרון, כורים פותרים בעיות מתמטיות מסובכות ומקבלים קרדיט על הוספת בלוק מאומת לבלוקצ’יין. מציאת פיתרון לבעיות המתמטיקה או לחידות הא-סימטריות אינה משימה קלה וכוללת שימוש בכמויות ניכרות של כוח חישוב לפיתרון. אין צורך במיומנות כדי לפתור את הבעיות המורכבות; במקום זאת יש צורך בכוח אכזרי. ברגע שמחשב מנחש את הפיתרון הנכון לפאזל, הוא מסתמך על מחשבים אחרים ברשת לצורך אימות. המערכת מאמתת במהירות את הבעיות.

בניגוד למה שרוב חובבי הביטקוין חושבים, PoW היה קיים לפני Bitcoin או כל נכס קריפטו אחר. הרעיון של PoW הוא זוכה לסינתיה דבורק ומוני נאור בשנת 1993 עם מרקוס יעקובסון שטבע את המונח “הוכחת עבודה” בשנת 1999. עם זאת, היוצר של ביטקוין סאטושי נקאמוטו היה הראשון שיישם אותו באופן מעשי.

כיצד מתפקדת הוכחת העבודה? דוגמה לכריית ביטקוין

כאמור לעיל, PoW כרוך בכורים בפתרון חידה קריפטוגרפית לאימות עסקה. הכורים מתחרים לפתור את הבעיה על ידי מתן תשובה נכונה, המכונה גם חשיש. ברגע שהמחשבים ברשת מאשרים כל עסקה, הכורים מתוגמלים במטבע המקורי של הבלוקצ’יין בנוסף לדמי עסקה..

בכריית קריפטו, קבוצה של עסקאות רשת מורכבת למאגר זיכרון, המכונה גם mempool. כורים מתחרים לאחר מכן על אימות כל מכירה בממול על ידי שימוש בכוח חישובי משמעותי לפתרון החידה המתמטית. הכורה הראשון שפותר את הבעיה מקבל תגמול חסום בתוספת דמי עסקה ברשת. ה- Mempool מאומת כעת ומתווסף לבלוקצ’יין בצורה של בלוק. Hashcash (SHA-256) זו ההוכחה לתפקוד העבודה המופעלים על ידי כורי ביטקוין בכדי לפתור את החידות המורכבות ולהוסיף בלוקים לבלוקצ’יין.

תכונות עיקריות של הסכמה על הוכחת עבודה

  • חידות א-סימטריות שמקשות על הכורים לפתור את הבעיה. עם זאת, הרשת מאמתת במהירות את התשובה הנכונה.
  • פתרון החידה אינו דורש שום מיומנות טכנית אלא כוח אכזרי. הדרך הטובה ביותר לפתור בעיה בצורה יעילה היא לשפר את כוח החישוב.
  • פרמטרים בפתרון החידות מתעדכנים לאחר תקופה מסוימת כך שזמן החסימה יכול להיות עקבי.

הוכחת הימור (PoS)

קונצנזוס PoS שונה לחלוטין מ- PoW במובן זה שאין כרייה מכיוון שכוח מטבע מחליף את הכוח החישובי. עם PoS, הכורים אינם פותרים חידות א-סימטריות. במקום זאת, הכורה מקנה יתד או מחזיק כמה מטבעות כדי לאמת חסימת עסקאות. הכורה המכונה זיוף של גוש הטקסט נבחר באמצעות גישה דטרמיניסטית על בסיס יתרת המטבע שלהם. החידות הא-סימטריות ב- PoS פשוטות בהרבה, והזייפנים צריכים רק להוכיח כי הם מחזיקים באחוז מסוים מכל המטבעות הזמינים במטבע נתון. לדוגמא, אם מישהו היה בעל 2% מכלל Litecoin (LTC), הוא יכול לכרות 20% מכלל העסקאות.

כיצד פועל PoS?

ב- PoS, כאמור לעיל, חייבים המזייפים להעביר את מטבעותיהם בארנק ספציפי כדי לקבל אפשרות לאמת עסקאות. הפורטפוליו יקפיא את המטבעות ויציב אותם ברשת, כלומר לא תוכלו למשוך את המטבעות. ברגע שהמטבעות מושקעים, המאמתים מהמרים על הבלוק שלדעתם יתווספו לצד השרשרת. אם החסימה שנבחרה מתווספת, הם מקבלים תגמולי חסימות בהתבסס על שיעור ההימור שלהם.

יתרונות הוכחת ההימור על פני הוכחת העבודה


בשנים האחרונות חלל הקריפטו נע לעבר שירותי PoS המיוחסים ליתרונות שהוא מציע על פני PoW. PoS הוא ללא ספק טוב יותר מ- PoW, כמפורט להלן.

חסכון באנרגיה

הבעיה העיקרית ב- PoW היא שהכוח החישובי הנדרש הוא מאוד עתיר אנרגיה ומשפיע לרעה על הסביבה. לדוגמה, צריכת האנרגיה השנתית של רשת הביטקוין היא 57.6 TWh, שווה לכל האנרגיה הנצרכת על ידי קולומביה. מערכות PoS הן הרבה יותר חסכוניות באנרגיה מכיוון שאינן דורשות כרייה, שהיא עתירת אנרגיה. לכן הם מספקים אלטרנטיבה ידידותית לאנרגיה למערכות הוכחת עבודה.

ריכוזיות-בריכות כרייה

מערכות PoW נמצאות בסיכון רב לריכוזיות. בריכות כרייה נוצרות על ידי כורים בודדים שצוברים את המשאבים שלהם כדי למקסם את התגמולים וגם לחסוך בהון התחלתי הראשוני. כמה בריכות כרייה הן פעילות עסקית בקנה מידה מלא, אפילו מעסיקות אלפי עובדים ומשקיעות מיליוני דולרים בציוד כרייה ייעודי, כלומר, ASCIS, כדי לייצר את כוח הכרייה הגבוה ביותר. הבעיה בבריכות כרייה היא שרשתות PoW ריכוזיות הופכות אותה לרגישה להתקפות פריצה, למשל, 51% התקפות. זה לא המקרה עם רשתות PoS מכיוון שהתגמולים מבוססים על המטבעות שהונחו.

יתרונות כלכליים / דיבידנדים למשתמשים שלה- MyCointainer

היתרון הנוסף של PoS על פני PoW הוא בכך שהוא מספק יתרונות כלכליים (דיבידנדים) למשתמשים בו באמצעות אפשרות להריץ masternode או להציב את המטבעות בפלטפורמת staking ו- masternode כגון MyCointainer. זה לא אפשרי במערכות PoW.

MyCointainer הוא מהשורה הראשונה הפלטפורמה מקוונת אוטומטית ו- masternode המסייע למשתמשים לסחור במטבעות וליצור רווחים ניכרים בצורת סכומים. עם MyCointainer, אתה יכול להרוויח באופן פסיבי על ידי הצבת המטבעות שלך בהימור הבריכה האוטומטי ורווח מההימור של מטבעות מבלי לדאוג לפרטים טכניים באמת. משתמשים ממקמים את מטבעותיהם כמאמתים בפלטפורמה ומקבלים בתמורה תגמולים עבור השקעתם.

סגירת מחשבות

PoS מציג מנגנון קונצנזוס טוב יותר של בלוקצ’יין בהשוואה ל- PoW בזכות ההטבות השונות שהם מציעים. מערכות PoS הן חסכוניות באנרגיה, בטוחות ומספקות יתרונות כלכליים באמצעות פלטפורמות masternode והימור, במיוחד MyCointainer. המשתמשים ממקמים את המטבעות שלהם ברשת ובתורם מרוויחים פסיבית מההימור שלהם בלי טרחה רבה. עם זאת, ל- PoS עדיין יש את הפגיעות שלה אך היא בחירה טובה יותר בהשוואה ל- PoW.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map