banner
banner

כשהרגולטורים סוגרים על מאזניים, הגיע הזמן להכפיל את DeFi

תנועת המימון המבוזרת (DeFi) היא אולי אחת ההתפתחויות המשמעותיות ביותר במרחב הצפנה במהלך 12 החודשים האחרונים. במהלך 2017 ו- 2018 התנהל דיון רב על אימוץ בלוקצ’יין על ידי ענקיות פיננסיות, וכיצד הדבר פוגם באתוס הביזור. עם זאת, הופעתו של DeFi במחצית השנייה של 2018 ביטלה את הדיון הזה. 

DeFi מייצג את עולם הקריפטו העומד בנפרד מהמבנים הפיננסיים המסורתיים. הוא מציג דרכים חדשות לניהול כספים לדור דיגיטלי שכבר מזמן התפכח מה- עבירות מתמשכות של בנקים גדולים

ציווי המאזניים

עכשיו כשפייסבוק עושה את המעבר לקריפטו, הרגולטורים מסתובבים. במשך זמן כה רב הם נרתעים מהצהרות קונקרטיות כלשהן בקריפטו. ויסות מה שמבוזר מהווה חידה. ללא נקודת שליטה מרכזית, למי היו מכוונים את הרגולציה? 

עם זאת, בימים שקדמו לסנאט לבחון את מארק צוקרברג בנוגע לכוונותיו למטבע מאזניים, הממשל האמריקני הנוכחי החל להבהיר את רגשותיו.. 

הנשיא דונלד טראמפ הכריז על עצמו “לא אוהד” של ביטקוין המשתמש באמצעי התקשורת המועדף עליו, טוויטר. כמה ימים לאחר מכן, שר האוצר, סטיבן מנוצ’ין, הצהיר בתדרוך עיתונאי כי יש לו “דאגות רציניות מאוד” לגבי מטבעות קריפטוגרפיים, כולל ההצעה למאזניים.. 

לאור כל אלה, הנחה די בטוחה כי נראה כי הרגולטורים בארה”ב ירדו קשה בכל ניסיון של מאזניים לעקוף את התשתית הפיננסית המסורתית.. 

נכון שמדינות כמו סין ופקיסטן אסרו על מטבעות קריפטוגרפיים. עם זאת, ביזור הוכיח עמיד בפני צנזורה. נעילה גיאוגרפית עשויה לעבוד עבור ממשקי משתמש, אך לא ניתן לחסום את הטכנולוגיה עצמה. 

לכן, אם לקריפטו עתיד להיות, ביזור חשוב יותר מאי פעם. עם זאת, כדי שבביזור ישיג אפקט מקסימלי, קונספט DeFi צריך להתמתח על פני המערכת האקולוגית הבלוקצ’יין כולה במקום להגביל את עצמו לאת’ריום. מסיבה זו, פעולה הדדית היא כיום אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני החלל. 

לקיחת אתגר האינטראופרטיביות

עד הגעתו של בנקור, בורסות ריכוזיות היו האמצעי היחיד לסחר באסימונים בין חסימות שונות. מרכזיות מבוזרות, שפותחו על בלוקצ’יין יחיד, תמיד מוגבלות לאסימונים של הפלטפורמה המקורית שלהם. 

עם זאת, רשת הנזילות של Bancor היא פלטפורמת המסחר המבוזרת, הבלוקצ’יני-אגנוסטית הראשונה, המאפשרת החלפות בין אסימוני Ethereum ו- EOS. בניגוד לבורסה, בנקור לא מסתמך על הרעיון של “זוגות סחר”. במקום זאת, ניתן לסחור עם כל אסימון EOS או Ethereum עם אחר. נכון לעכשיו, המשמעות היא שיש 140 אסימונים עם למעלה מ- 8500 זוגות סחירים. 

בכוונת בנקור להוסיף עוד חוסמי רשת בעתיד, על מנת להגשים את חזונה לסחור בכל אסימון תמורת כל אסימון אחר. יכולת זו להחליף אסימונים צולבים בצורה מבוזרת לחלוטין מגלמת באמת את הרעיון של DeFi.

בתגובה ללחץ הרגולטורי בארה”ב, בנקור גם נקטה לאחרונה בצעדים חסימת משתמשים בארה”ב מממשק המשתמש שלה. עם זאת, כפי שציינה החברה באותה תקופה, הפרוטוקול עצמו נותר מבוזר ולכן אינו מצונזר. 

מעבר למסחר

כמובן שבעולם מבוזר באמת, רשתות חסימות יכולות לתקשר באופן חופשי זו עם זו מעבר לפונקציונליות להחלפה סמלית טהורה. זה איפה וונצ’יין מגיע ב. 

פרוטוקול התקשורת הרשתית של וונצ’יין מאפשר חילופי נתונים, כמו גם נכסים, בין רשתות חסימות שונות. הרשת יכולה לארח גם dApps, מה שמאפשר ליישומים לפעול בפלטפורמות בלוקצ’יין אחרות. ביסודו של דבר, כל קובץ Ethereum dApp או סקריפט ביטקוין יכול לפעול ב- Wanchain, כאשר שילוב ה- EOS אמור להסתיים בקרוב. 

לפונקציונליות של וונצ’יין השלכות רבות על התפתחות DeFi. אם יישומי מימון מבוזרים שפותחו ב- Ethereum יוכלו לתקשר עם ביטקוין, EOS ו- blockchains אחרים, הם יכולים להיות חזקים יותר אקספונאלית.. 

יתר על כן, Wanchain מציע לארגונים אפשרות לשלב חשבונות הרשאות משלהם. אחת הביקורות של ארגונים כמו וולמארט שמפתחים ספרים מבוזרים משלהם היא שהם “גנים מוקפים חומה”, שלא מצליחים להבין את היתרונות הקישוריים של הבלוקצ’יין. יכולת הפעולה ההדדית שמציע וונצ’יין יכולה להתגבר על חסמים אלה. 

ב ראיון אחרון עם קריפטופוטו, מנכ”ל וונצ’יין ג’ק לו אף דיבר על תמיכתו במאזניים. לדבריו, הוא אינו רואה בתוכניות של פייסבוק איום; למעשה, הוא אפילו הציע כי וונצ’יין יוכל לבנות גשר כדי לאפשר מסחר ישיר בין מאזניים לבין מטבעות קריפטוגרפיים אחרים. 

למרות השותפות של וונצ’ין-מאזניים, התוכניות של פייסבוק מאיימות כרגע על הסרת הקריפטו כידוע. לכן, כמשתמשים, מוטלת עלינו האחריות לתמוך בביזור בכל מקום שנוכל. זו הדרך הטובה והיחידה להגן על עתיד המטבע הקריפטוגרפי ברגע שהרגולטורים נכנסים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me