banner
banner

מהו חצאי הביטקוין?

חציית הביטקוין הסבירה תמונת שער

מי שיש לו אפילו עניין חולף בכריית מטבעות קריפטיים או במסחר, שמע ככל הנראה את הביטוי “חציית ביטקוין”. אבל להבין בדיוק מה זה אומר וההשפעות שיש לו על שוק הביטקוין ועל המסחר בקריפטו בכלל? זה סיפור אחר לגמרי, כזה שננסה להסביר ביתר פירוט לאורך המאמר הזה.

יסודות הביטקוין

כדי להבין טוב יותר את האופי המשתנה של מחירי הביטקוין ללא הרף, את הקושי הגובר בכרייתו ואת ההנמקה מאחורי אירועי הפחתת ה- BTC, ראשית עלינו להבין את המערכות הבסיסיות שמאפשרות את שוק המטבעות..

כפי שאתה בוודאי יודע, גורם המפתח המבדיל בין ביטקוין לבין מטבעות דיגיטליים אחרים מהכסף המסורתי הוא שאין להם אלמנטים פיזיים. הם קיימים אך ורק בעולם הדיגיטלי ומשתמשים במערכת עמית לעמית מורכבת לצורך אימות.

אבל מה פירוש הדבר בפועל? ובכן, המערכת של ביטקוין מסתמכת על טכנולוגיה המכונה בלוקצ’יין, שהיא רשימת שיאים הולכת וגדלה. רשומות אלה מכונות בלוקים והן מקושרות באמצעות הצפנה מתקדמת. אם איבדנו אותך שם ואתה תוהה מה כל זה קשור לחצי ביטקוין, אל תדאג – נגיע לזה.

לעת עתה, חשוב להבין שלא ניתן להתעסק במערכת, מכיוון שכל בלוק מכיל חשיש קריפטוגרפי של החסימה הקודמת, כולל חותמת זמן וכל נתוני העסקה הקודמים. משמעות הדבר היא כי המערכת אינה ניתנת לפיצוח. הסיבה לכך היא שברגע שנרשמת עסקה, לא ניתן לשנות את הנתונים של כל בלוק שנבחר מבלי לשנות גם חסימות אחרות. כל הבלוקים הללו גלויים באופן ציבורי לכל מי שאי פעם השתתף בעסקה, מה שמקשה עוד יותר על שינוי בלוק נתון כלשהו.

יצירת ביטקוין, כרייה ומסחר

המפתח להבנת אירוע החצייה של ביטקוין טמון בהבנת הקשר בין יצירת ביטקוין להתפשטותו. בעוד שמטבע קונבנציונאלי נטבע או מודפס על ידי הרשויות הרלוונטיות, תחילה צריך ליצור ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים דומים במערכת או “לכרות אותם”. זו מערכת שמקיימת את עצמה, מכיוון שכורי ביטקוין מתוגמלים על כך שהם מספקים את הכוח החישובי הדרוש לקידוד ופענוח רשתות חסימות במהלך תהליך יצירת בלוקים חדשים, המתווספים במהלך כל עסקת בלוקצ’יין..

עצם המסחר בביטקוין קשור אפוא מטבעו לכריית הביטקוין, שבעצמה נועדה לספק תשואות הולכות ופוחתות. חציית ביטקוין היא תוצאה ישירה של תכנון המערכת: יש לכרות מספר סופי של ביטקוין, וכמעט 90% מכלל המאגר הכולל כבר נוצר.

כאשר כל עסקה חדשה מתבצעת, הוספת בלוקים אקראיים חדשים לרשת הופכת לתהליך מסובך יותר וכריית הביטקוין מספקת תשואות שהולכות ופוחתות. בעוד שברגע שמתקן כרייה אחד יכול להעלות על הדעת עשרות ואף מאות ביטקוינים בפרק זמן קצר, בימינו חוות כרייה שלמות יכולות לקוות במקרה הטוב לקבל מספר BTC למשך חודשים של כוח עיבוד המוקדש להצפנה ולפענוח רשתות חסימות..

מהו ביטקוין חצוי?

בסדר, מספיק נעצר: עכשיו, לאחר שנתנו לך סקירה בסיסית של המערכת, הגיע הזמן להסביר את תהליך החצייה בפועל. ההיצע המקסימלי הכולל של BTC הוא 21 מיליון, ומתוכם כבר ממוקמים למעלה מ- 18 מיליון ביטקוין. תהליך היצירה והפצת הביטקוין החדש נועד להמשיך בקצב הולך ופוחת עד לשנת 2140, אז כורים ימשיכו להפיץ את המערכת על ידי תגמול בעמלות העסקה שמשלמי הרשת ישלמו..

מחצית הביטקוין של שנת 2020 היא רק חוליה אחת בשרשרת שהיא חלק ממערכת אינפלציה סינתטית. מערכת חצייה זו נועדה לקצץ את תגמולי הכרייה של ביטקוין בחצי בערך כל ארבע שנים עד שנמכרו כל הביטקוינים הזמינים. בפועל, המשמעות היא שכל ארבע שנים התשואות לכריית ביטקוין פוחתות ויצירת ביטקוינים חדשים הופכת לקשה פי שניים.

זה, בתורו, גורם למחסור בשוק, שבדרך כלל מעלה את מחיר הביטקוין. זה המהות של תהליך החציון – ככל שהשוק רווי יותר ויותר בביטקוין, יצירת חדשים הופכת לקשה יותר. על כל 210,000 בלוקים שנכרתו, מתרחש אירוע חצוי.

מתי זה קרה?

כפי שאתה יכול לדמיין, חיזוי תאריכי חצייה של ביטקוין אינו מדע מדויק, ולכן כמעט בלתי אפשרי לקבוע את השעה המדויקת בה יקרה הקרוב. עד כה האירוע עקב אחר לוח זמנים קבוע למדי של מחזור חצייה אחד בערך אחת לארבע שנים, אך למרות אתרים רבים כמו CoinMarketCap שיש להם מדדים מדויקים מאוד לעקוב אחר חסימות שנמכרו כרגע, תחזיותיהם אינן טנטטיביות במקרה הטוב. התחזיות האלה פשוט נותנות לאנשים מושג גס מתי לצפות לטלטלות הגדולות הבאות

רשת ביטקוין.

כדאי גם לזכור כי שעון החציבה של ביטקוין רק נותן לנו תחזית לגבי תאריך אירוע החצייה הבא. מחיר השוק של הביטקוין מושפע בימים אלה על ידי גורמים כלכליים חיצוניים רבים נוספים, ולא פחות מכך היא מגיפת ה- COVID-19, שעדיין לא נחשפה במלואה השפעותיה על המטבע המסורתי והמטבע הדיגיטלי..

מהן השפעותיה?

בהחלט ההיבט המעניין ביותר בתהליך החצוי כולו הם התחזיות סביב האופן שבו אירוע זה ישפיע על מחיר הביטקוין, השוק וסצנת כריית הקריפטו באופן כללי. בהסתכלות על תרשים החציון ההיסטורי של הביטקוין, האירוע הראשון בשנת 2012 הוריד את תגמולי הכורים מ- 50 ביטקוינים עצומים לבלוק ממוקש ל -25, בעוד שהאחרון בשנת 2016 צמצם את זה ל 12.5. מאז ה -11 במאי 2020 המספר יושב על 6.25, וישאר שם ככל הנראה עד מתישהו בשנת 2024..

הם לא ההיבט היחיד שיש לקחת בחשבון, אך אירועי החצייה הללו הוכיחו בעבר שהם מרכזיים בקביעת שווי עסקאות הביטקוין ולהפך, העלאת מחיר המטבע. אם מתעלמים לרגע מהגורמים האחרים, ניתן לקשר את אינפלציית הביטקוין ישירות לתהליך המחצית: ככל שהביטקוינים הופכים לקשים יותר ליצירה, ערך השוק של המטבע הקריפטוגרפי עולה..

הסיבה העיקרית לכך היא שכל מחצית מגדילה את יחס המניה-לזרימה של הביטקוין, כלומר יחס המניה הקיים כיום במחזור השוק ביחס למניה שהוצגה לאחרונה. המחצית הראשונה ראתה את ביטקוין ממריא מכ- 12 $ לכמעט 1,150 $ בטווח של שנה אחת בלבד.

זה ירד בהתמדה ל”סתם “בסביבות 650 $ בזמן מחצית הביטקוין הבאה ב -2016, רק כדי להרקיע שחקים לשיא של 20,000 $ בסוף 2017. בגלל מספר גורמים פנימיים וחיצוניים, מחיר זה ירד לשפל. בנקודה אחת של 3,200 דולר, אך בתקופה הקצרה מאז המחצית במאי 2020 היא הצליחה למחוץ אפילו את שיא השנה הקודמת, וזינקה הרבה מעל 20,000 דולר..

שיקולים כלכליים גלובליים

מוקדם יותר אמרנו שנתעלם מגורמים חיצוניים, אבל בואו נחזור אליהם לרגע. זהב וחומרים יקרים אחרים תמיד זכו להערכה רבה בגלל מחסורם ויכולתם לשמש כחנות ערך. מצד שני, מאז נטישת תקן הזהב, כמות הדולרים האמריקאית והמטבעות הפיזיים האחרים במחזור גדלה בהתמדה..

מאז תאריך ההחלפה האחרון של הביטקוין, וחשוב מכך, פרוץ COVID-19, סך הכמות של אספקת הכסף של דולרים אמריקאים עבר מסביבות 4 טריליון דולר למעל 6.5 טריליון דולר. המשמעות בפועל היא שכוח הקנייה בפועל והאמון שאנשים מוכנים לתת במטבע שניהם הולכים ומתמעטים במהירות. וזאת מבלי להתחשב אפילו בפחדים מזיוף, שהם לגיטימיים בהתמודדות עם מטבע פיאט כלשהו.

לעומת זאת עם ביטקוין ומטבעות דיגיטליים דומים: אתה לא מתמודד רק עם פלטפורמה מוצקה סלעית שמקיימת עצמה ומונעת P2P, אלא גם נותנת למשתמשים אינדיקציה ברורה לגבי מספר הנכסים הכולל ודרכים לחזות ולשלוט בה. שיעור אינפלציה.

כל הגורמים הללו, בשילוב עם חוסר האמון ההולך וגובר שיש לאנשים ברחבי העולם בבנקים ובממשלות שלהם, מסבירים את הפופולריות העולמית של הביטקוין ואת החשיבות שיש לתהליך חציית הביטקוין על כלכלת העולם בעתיד. אנו מקווים שמאמר זה הצליח לשפוך מעט אור על התהליך ולעזור לך להבין טוב יותר מדוע וכיצד הוא ישפיע על הכלכלה העולמית בשנים הבאות..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me