קשיים בהערכת נכסים דיגיטליים

מידול כלכלי הוא חלק חשוב בתכנון עסקי שיכול לתת תובנות לגבי ההוצאות המצטברות והתשואות הצפויות של מיזם עסקי ובכך עושה תחזית לגבי ההתפתחויות העתידיות, כמו למשל עקומת הצמיחה של המיזם. כפי שאתה יכול לדמיין, זה הופך להיות חשוב יותר ויותר בכל פעם שהעסק צריך לשכנע את המשקיעים לתמוך בעסק, כמו לפני סבבי מימון או כאשר הם הולכים לציבור. בסופו של דבר זה עוזר למשקיעים לקבוע את שווי מניות ההון.

אותם כללים חלים על הערכת אסימוני קריפטו, בין אם מדובר בסבב מימון זרעים, במימון נוסף או באסימונים הנסחרים בציבור. עם זאת, הערכת שווי סמלי יכולה להיות מסובכת לפעמים מכיוון שרוב הדגמים הקלאסיים אינם מצליחים לכסות את הדינמיקה של כלכלת הסימנים. עסקים מסורתיים פועלים על פי מודל פשוט למטרות רווח: למעשה בעלי המניות מממנים מראש מיזם ומחלקים את הרווחים בינם לבין עצמם. זה מאפשר להעריך את המניות על בסיס תזרימי המזומנים החזויים.

לעומת זאת, מיזמי קריפטו פועלים דווקא על פי עקרונות כלכלת שיתוף, כאשר לעתים קרובות לא ברור אילו צדדים מייצרים ערך כלכלי כלשהו דרך רשת הקריפטו. לעתים קרובות, הצטברות ערך עבור מטבעות קריפטוגרפיים או אסימונים של שירות נוצרת בעקבות ביקוש גובר. לכן חשוב יותר לזהות את המניעים של ערך סמלי. לדוגמא, הערך של מטבעות קריפטוגרפיים “קשים” שתוכננו בעיקר כאמצעי תשלום, מונע בעיקר מהיכולת לשלם במטבע. במילים אחרות, השאלה העיקרית שיש לשאול בעת הערכתם היא “האם יותר ספקים יתחילו לקבל את המטבע הזה?”.

שימו לב לזמן עתידי. כאשר “מעריכים” אסימונים, אינך מנסה לברר את הערך הנוכחי של אסימון, אלא את העתיד שלו, מכיוון שאתה כבר יודע את הערך הנוכחי. זה בדיוק מה שאתה משלם עבור האסימון בבורסה. נוסחת MV = PQ הידועה, המשמש לקביעת הערך הנוכחי של מטבע, אינו עוזר לנו מבחינה זו. במקום זאת, MV = PQ הוא ניסיון לרציונליזציה של הערך הנוכחי בדיעבד, קשור לרעיון של המטבע שיש לו “ערך מהותי” כלשהו.

כפי שכל כלכלן רציני (כלומר כל מי שעוקב אחר תורתו של בית הספר האוסטרי) יכול לומר, אין דבר כזה ערך מהותי. הערך של כל נכס, בין אם זה פיזי או דיגיטלי, הוא תמיד סכום הכסף שאנשים אחרים מוכנים לשלם עבור אותו נכס. השאלה החשובה שיש לשאול היא האם אנשים מוכנים לשלם יותר בעתיד. עבור מטבעות קריפטוגרפיים קשים, זה המקרה כאשר יותר אנשים מתחילים להשתמש במטבע ולקבל אותו.

עבור אסימונים של שירות, תהליך הערכת השווי הופך מורכב יותר. הדרישה שלהם ומכאן, הערך שלהם, מונעת על ידי המושג המופשט מאוד של “תועלת”. לכן, עלינו לשאול את השאלה, האם השירות של האסימון יגדל בעתיד. זה יכול להיות המקרה כאשר פונקציונליות נוספת מתווספת לרשת הבלוקצ’יין הבסיסית, או כאשר חברות ו- DApps מצטרפות למערכת האקולוגית של הרשת..

הערכת מטבעות קריפטוגרפיים כהזדמנויות השקעה

כשאתה מעריך נכסים דיגיטליים, עליך תמיד להשוות אותם עם כל שאר הנכסים הזמינים בקריפטו-כלכלה. חשוב על נכסים דיגיטליים ככלי השקעה. אם אתה מחזיק את הנכסים שלך ב- Altcoin וה- Altcoin עולה בערך, זה עדיין יכול להתברר כהשקעה גרועה אם הערך של Bitcoin יעלה בקצב מהיר יותר. במקרה זה היה יותר משתלם להשקיע בביטקוין. זו גם הסיבה שרוב המשקיעים מעדיפים את BTC כמטבע ייחוס, ולא את הדולר.

בואו ניקח דף מהספר ההערכה של הערכת תזרים מזומנים. המשקיעים בדרך כלל לא מסתפקים בהשקעות שיש להן תזרים מזומנים חיובי באופן שולי לאחר X מספר שנים. זאת מכיוון שעל ידי הכנסת כסף לקו, הם מוותרים על הזדמנויות השקעה אחרות שעשויות להעניק להם תשואה גבוהה יותר. לכן משקיעים מיישמים גורם היוון שנתי על תזרים המזומנים המשקף את הסיכון והקרבת הזדמנויות השקעה אחרות. רק אם ההשקעה מביאה את גורם ההיוון הזה היא נחשבת כהשקעה טובה.

בסך הכל, זה נותן לנו גישה איכותית טובה לשקול השקעות קריפטו. בואו ניקח את הדוגמה של מטבע פשוט של הוכחה על ההימור שמעניק לתיירים תשואה שנתית של 10% על ידי ניפוח מאגר האסימונים. כאן, הגורם הלא ידוע הגדול הוא פרויקט הערך של המטבע לאורך זמן.

אף על פי כן, זה כבר מאפשר לקובעים לערוך הצהרות כמותיות על מצבם הפיננסי בשנה אחת בעתיד: בהנחה שהמטבע שומר על ערכו בהתייחס לדולר, המשקיע השיב תשואה של 10% בהשוואה להחזקת נכסיו בדולר. כמו כן, בהנחה שהאסימון שומר על ערכו בהתייחס ל- BTC, המשקיע השיג תשואה של 10% בהשוואה להחזקת BTC..

המשקיע עשוי ליישם בנוסף גורם היוון על מנת לתת דין וחשבון על הסיכון והזדמנויות ההשקעה השונות האחרות הן בשווקים המסורתיים והן בשווקי הצפנה, כגון הלוואות או השקעות במימון מבוזר. לכן, על מנת לזהות את המטבע כהזדמנות השקעה טובה, עליה לחזות כי ערך המטבע, בנוסף לתשואה של 10%, מכה את הדולר, ה- BTC ואת מקדם ההיוון..

דוגמה מעשית להערכת שערי מטבעות

אם נסתכל על מטבעות קריפטוגרפיים בעיני משקיע, הבה נניח גישה זו על פי הערכת שווי סמלי. בחודש שעבר, צוות Hashed פרסמה פוסט בבלוג ששיתף תובנות לגבי מודל הערכת השווי המשמש להערכת שווי לונה, אחד מהנכסים המהווים חלק מתיק המטבעות של קרן הון סיכון. על פי המודל הכפול-סמלי שלהם, לונה משמשת לאימות בלוקים על בלוקצ’יין של הוכחת ההימור שלהם ומשמשת עתודה למערכת היצרן טרה..


במקום לנפח את מאגר האסימונים של לונה כתגמולי חסימות עבור מאמתים, טרה גובה עמלת עסקה של 0.5% על כל עסקאות הסטאבלוקוין, המופצות ליצרני הבלוקים. משמעות הדבר היא שנוכל לזהות תזרימי מזומנים בפועל באמצעותם ניתן לכמת את התשואה השנתית בהימור אסימוני לונה, ובאופן פרוקסי, את פיתוח הערך של האסימון..

היקף העסקאות השנתי של טרה הגיע בנובמבר ל -800 מיליון דולר עם עלייה חודשית קבועה של 35% בממוצע וטרה צופה כי מגמה זו תימשך בחודשים הקרובים. בעוד שמודל הערכת השווי של טרה לוקח בחשבון מגמות עתידיות, אנו נתמקד רק במספרי נובמבר במאמר זה, לשם קיצור.

עם היקף עסקה שנתי של 800 מיליון דולר ועמלת עסקה של 0.5%, המשמעות היא ש -4 מיליון דולר יופצו ל -220 מיליון לונה המושקעת כיום. סטייקרס, אם כן, יקבלו תשואה של בערך 0.0182 דולר ללונה.

השאלה הגלויה שנותרה היא כמה משקיעים יהיו מוכנים לשלם עבור לונה אחת שתרוויח תשואה שנתית זו. ברוח דומה לסוחרי מניות מסורתיים, טרה משתמשת במספר הרווחים כדי להגיע להערכת שווי סמלי. מכפיל הרווחים הוא היחס בין מחיר המניה לבין הרווחים השנתיים של החברה, או במילים אחרות, מספר שנות הרווחים הרציפים שייקח לרווחים השווים למחיר המניה..

טרה מאמינה כי שיווי משקל בשוק יסדיר בסופו של דבר את מחיר האסימון במכפיל רווח של 40, שהוא בערך שווה לוויזה ומסטרקארד. עם רווח שנתי צפוי של 0.0182 $, זה מועבר למחיר של 0.73 $ ללונה. בנוסף, טרה מגדירה את הטווח עבור מכפיל הרווחים בסופו של דבר בין 20 (תרחיש במקרה הגרוע ביותר) ל -60 (תרחיש במקרה הטוב).

למעלה: נפח עסקאות שנתי צפוי בבלוקצ’יין טרה. דמי העסקה הועלו ל 0.5% בדצמבר 2019.

למטה: הערכת שווי סמלי צפויה במכפיל רווחים של 20, 40 ו- 60.

סיכום

הערכת השווי של נכסים דיגיטליים נותרה קשה מכיוון שניתוח תזרים מזומנים קלאסי לרוב אינו אפשרי והניתוח הבסיסי של פרויקטים של בלוקצ’יין משאיר שאלות פתוחות רבות. מנקודת מבט של משקיע, ניתן להצהיר כמה הצהרות איכותיות בנוגע להתפתחות הביקוש לאסימוני שירות ומטבעות קריפטוגרפיים. זה מאפשר הערכה של הזדמנויות השקעה, כגון הימור PoS.

מכיוון שטרה משתמשת בתגמולי ההימור על בסיס תזרים מזומנים במקום באינפלציה סמלית, ניתן להצהיר כמותית על תגמולי ההימור השנתיים. החלת מכפיל רווחים מקרינה את פיתוח מחיר האסימון עבור לונה. ניתן לשכלל את המודל על ידי יישום גורם היוון לחשבון סיכוני השקעה ונוכחות של מתחרים על הזדמנויות השקעה בכלכלת הצפנה..

אודות המחבר:

יתרו דה ג’אגר

טוויטר:  https://twitter.com/Javaeth

ביו: עיתונאי במשרה חלקית ומפתח Java / Python המעוניין לפתח מתוכנת dApp משלו באתריום מתישהו. בזמנו הפנוי הוא לומד לקודד באמצעות Solidity ובודק ביקורתית את סטארט-אפים של Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map