banner
banner

“האם עלי לקבל תשלום בביטקוין או באת’ריום?”

ידוע כי ביטקוין הוא האלוף המכהן במרחב הקריפטו, לאחר שהיה המטבע הדיגיטלי הבולט והשפיע על עולם הפיננסים כפי שאנו מכירים אותו. מה שמקובל להבין יותר הוא שאת’רום תופס את המקום השני, להיות פופולרי באותה מידה אך לא דומיננטי. לשניהם נוכחות חזקה ב חילופי ביטקוין אתרים ופלטפורמות מסחר אחרות בקריפטו, כמו גם מבוקשים על ידי משקיעים רבים, מתחילים ומומחים כאחד.

במובן מסוים, הביטקוין הוא הקולה, ואת’ריום הוא הפפסי של מטבע החוץ. עם זאת, בדומה לאותם מותגי פופ, יש אנשים שיטו יותר זה לזה. זה מוביל לרבים ששואלים עם איזה קריפטו עדיף לשלם. התשובה לשאלה זו היא בסופו של דבר סובייקטיבית אך עדיין מחייבת מחקר בכדי לקבל פרספקטיבה ראויה. לשניים יש דמיון והבדלים ביניהם, ובעיקר, הם משרתים מטרות שונות.

ההבדלים העיקריים

כפי שקורה בבחירת אפשרות אחת על פני אחרת, יש לנתח את האיכויות של כל אחת מהן, הן טובות והן רעות. אותו רעיון חל גם בבחירה בין ביטקוין לאת’ריום. על מנת לבצע בחירה זו, על האדם להבין את המאפיינים המייחדים את המטבעות הקריפטוגרפיים זה מזה.

בראש ובראשונה, השקת הביטקוין התרחשה בינואר 2009. בכך היא הציגה קונספט ייחודי באמצעות נייר לבן שנכתב על ידי הדמות המסתורית, סאטושי נקאמוטו. ביטקוין מבטיח מטבע מקוון שמובטח וחסר סמכות מרכזית בראש, מנוגד למטבעות שהונפקו על ידי הממשלה.

את’ריום שונה מביטקוין בכך שהוא יותר מסתם מטבע קריפטוגרפי. מבחינה טכנית, את’ריום הוא אפילו לא מטבע קריפטוגרפי; אתר (ETH) הוא. את’ריום עצמו הוא רק הפלטפורמה שעליה מבוסס Ether. Ethereum מתירה פריסה של חוזים חכמים ובניית יישומים מבוזרים (DApps) מבלי שצדדים שלישיים ישלוטו או יפריעו לפעולה. את’ריום מלווה בשפת תכנות משלה הפועלת על בלוקצ’יין, ומאפשרת למפתחים לפתח ולהפעיל יישומים מבוזרים. 

במילים פשוטות, הביטקוין הוא מטבע קריפטוגרפי, ואת’ריום הוא פלטפורמה. עם זאת, ישנם אלמנטים אחרים שהופכים את השניים לשונים לחלוטין.

עסקאות ביטקוין הן בעיקר כספיות ואילו עסקאות אתריום נוטים יותר להיות קוד הפעלה. כשמדובר במהירות העסקאות, אלה ברשת אתריום מהירים משמעותית מאלה שבביטקוין. בעוד שזמן החסימה של את’ריום לוקח רק שניות להשלים, זה של ביטקוין לוקח דקות.

הביטקוין מתפקד כחנות ערך ומספק דרך לאנשים לשלוח כסף. Ethereum, למרות שהוא גם דרך לשלוח כסף, עושה זאת רק כאשר דברים מסוימים מתרחשים. לבסוף, Ethereum שונה מביטקוין בכך שהוא משמש כפלטפורמה לבניית DApps וחוזים חכמים, וזה מה שמאפשר לו לשלוח אסימונים המייצגים ערכים. ערכים אלה יכולים להיות מגוון רחב של דברים מעבר למטבעות דיגיטליים, ומכאן מדוע מדובר ביישות שונה מביטקוין. 

המטרה הראשונית של יצירת את’ריום הייתה להפוך אותו למחמאה לביטקוין, אך בטוויסט אירוני הוא הפך ליריב.

שזו האופציה הטובה יותר?

הביטקוין גדול פי עשרה מהאתר בהתבסס על שווי שוק, כאשר ביטקוין אחד שווה משמעותית יותר. למרות ההבדל במחיריהם בהתאמה, מחקר שערכה בורסת המטבעות הפופולרית, Binance, ממחיש שיש קשר בין מחירי השניים..

בסופו של דבר, קיימת הסכמה כללית בקרב משקיעי הקריפטו, היזמים והמידעים מנוסים יותר בנושא. כאשר לוקחים הכל בחשבון, הביטקוין הוא יחסית בחירה טובה יותר לרכישה ותשלום. עם זאת, בחינת Bitcoin ו- Ethereum תוביל בהכרח לדיון נוסף המתמקד במה טכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה לעשות כדי לשפר את חיי היומיום. אין להכחיש כי לביטקוין ולאת’רום יהיה תפקיד גדול במאמצים עתידיים, החל בעניינים פיננסיים ועד שיפוטים וכלה בפיתוח בסופו של דבר..

בבסיסם, ביטקוין ואת’ריום הם רעיונות שונים. Ethereum הוא פלטפורמה מבוזרת לרעיונות מבוזרים, והביטקוין הוא מאגר ערך. ETH היא המטבע הקריפטוגרפי שמנהל את הפלטפורמה שהיא Ethereum. אמנם שניהם חשובים, אבל הבלוקצ’יין שמאפשר אותם הוא גם רעיון חיוני להכרה ולהבנה. כיום, יש פחות תלות בחשיפת נתונים יקרים לאחרים על מנת לבצע עסקאות.

בסופו של דבר, כמו ברוב האפשרויות, ההחלטה על ביטקוין או Ethereum (טכנית ETH) היא סובייקטיבית. הדעה הרווחת היא שביטקוין הוא הטוב מבין השניים, אך לאת’ריום יש יתרונות המגבירים אותו עד לרמת הביטקוין. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me