זיליקה- סקירת מטבעות מטבע מעמיקה

עד כמה שרוב פרויקטים של מטבעות קריפטוגרפיה הם חדשניים וגאוניים, עדיין יש אתגר אחד גדול שרובם מתקשים להתגבר עליו, והוא הרחבה. זו בעיה שרוב פלטפורמות הצפנה המורכבות והגדולות סובלות ממנה כיום.

ניתן להגדיר מדרגיות כיכולת הרשת לעבד עסקאות בתקופה מוגדרת מראש (או קצרה יותר). שתיים מהדוגמאות הברורות ביותר הן Bitcoin ו- Ethereum. במקרה של ביטקוין, המספר העצום של עסקאות שצריך לעבד עלה עד כדי כך שהרשת פשוט הגיעה לגבולותיה. לפיכך, לביטקוין יש את אחד משיעורי העסקה האיטיים והיקרים ביותר של כל פרויקט קריפטו.

המקרה של את’ריום אמנם שונה במקצת, אך התוצאות זהות למדי והבעיה הופכת ליותר מברורה כאשר המערכת האקולוגית כולה נעצרה כמעט שבוע כאשר שיגעון ה- CryptoKitties יצא לדרך בסוף דצמבר 2017. בקיצור, הבעיה מתעוררת בגלל העובדה שככל שהרשת צומחת, קשה יותר להגיע להסכמה.

עם זאת, קיימת פלטפורמת קריפטו אחת שתוכננה מהיסוד כדי לקחת בחשבון בעיה זו ולתקן אותה בצורה גאונית מאוד. פרויקט זה נקרא בשם Zilliqa (ZIL).

מה זה זיליקה?

זיליקה הוא פרויקט קריפטוגרפי שאפתני חדש-עידני, הנשען על רסיסים כמו גם על טכנולוגיה המאפשרת להתמקד בבלוקצ’יין שלה בצורה לינארית, בלתי מוגבלת ויעילה ככל שהמערכת האקולוגית גדלה. בתיאוריה, לזיליקה אין מגבלות על מספר העסקאות שהיא יכולה לבצע בשנייה.

מה שכנראה הכי מרשים בזיליקה היא העובדה שהיא מצליחה לעבד עשרות אלפי עסקאות בשנייה (בדיוק כמו כל פתרונות התשלום הדיגיטלי המסורתיים), כל זאת תוך יכולת להריץ חוזים חכמים ברשת מגורדת.

כיצד זיליקה בעצם פותר את בעיית המדרגיות?

על מנת לתקן מדרגיות, מרבית פרויקטי הבלוקצ’יין מגדילים את גודל הבלוק. זה מאפשר לאשר יותר עסקאות בכל סבב קונצנזוס. פיתרון נוסף הוא העברת המידע של הבלוקצ’יין. אמצעים אלה, יעילים ככל שיהיו בטווח הקצר, אינם יכולים לפתור את בעיית המדרגיות.

לעומת זאת הפיתרון של זיליקה פותר את בעיית המדרגיות בכך שהוא מאפשר לעצב מחדש את כל הארכיטקטורה של הבלוקצ’יין. המשמעות היא שגודל הרשת ומהירות הרשת אינם מקושרים ישירות או הפוכה.

שיתוף זיליקה, DS Epoch ו- DS Committee

אחת הדרכים הקלות לחשוב על זה היא שהבלוקצ’יין של זיליקה משפץ מחדש את הארכיטקטורה שלה מאפס. הפלטפורמה משתמשת בפרוטוקול קונצנזוס היברידי המגדיל את התפוקה עם כל 600 צמתים נוספים.

לכן, אחת התכונות הבולטות של זיליקה היא העובדה שהיא ניתנת להרחבה ליניארית, כלומר ככל שמספר הצמתים ברשת גדל, התפוקה עולה בקצב כמעט ליניארי..


Zilliqa עושה שימוש גם בתכונה ייחודית המבוססת על מושג השבירה. ניתן להגדיר רסיסה כתהליך שבאמצעותו מחולקת הרשת לקבוצות קונצנזוס קטנות יותר הנקראות רסיסים. כל רסיס מסוגל לעבד עסקאות במקביל, ומאפשר להם בסופו של דבר לעבד עסקאות נוספות. רק כדי לתת לך מושג עד כמה הטכנולוגיה הזו יעילה, בראשית ימי Testnet שלה, זיליקה רשמה תפוקה גבוהה פי 250 מזו של את’ריום..

כל רסיס יוצר מיקרו-בלוק עם כל העסקאות שהוא מעבד. צוות Zilliqa כינה את סוף תקופת העיבוד המקבילה DS Epoch. פירוש ה- DS Epoch הוא שהמיקרו-בלוקים משולבים ליצירת בלוק מלא, שנוסף במקביל לבלוקצ’יין.

מושג נוסף שכדאי לדון בו הוא זה של ועדת DS. על פי צוות Zilliqa, ל- DS Epoch יש ועדת DS. ועדת DS היא קבוצה קטנה של צמתים שנבחרו באופן אקראי המנהלת את כל שאר הרסיסים – היא בעצם מחליטה אילו עסקאות מוקצות לאילו רסיסים.

מנגנון הקונצנזוס של זיליקה

אחד המאפיינים החשובים ביותר של זיליקה הוא מנגנון הקונצנזוס שלה. היא משתמשת במנגנון הוכחת עבודה שמתמקד רק בבסיס זהויות כרייה. באופן מעניין ביותר, זיליכה לא מסתמך על פרוטוקול קונצנזוס מסורתי. במקום זאת, הוא משתמש בפרוטוקול קונצנזוס ביזנטי של תקלות ביזנטיות (pBFT) כדי לאפשר ניהול יעיל יותר של דרישות האחסון. כדי לפשט את הרעיון עד כמה שניתן, פרוטוקול קונצנזוס זה גורם לכך שלא יהיה צורך לשמור את כל היסטוריית העסקאות בבלוקצ’יין, מה שמתורגם לדרישות ניהול ואחסון יעילות יותר..

שפת התכנות המותאמת אישית של זיליקה

העובדה ש- Zilliqa יצרה גם שפת תכנות מותאמת אישית אינה צריכה להפתיע, במיוחד בהתחשב במידת הפלטפורמה שהיא חדשנית. שפת התכנות המותאמת אישית הנקראת סקילה בעל יכולת להפריד בין מצב ותפקוד של חוזים חכמים, מה שהופך את התכנות הפונקציונלי לבטוח ותקני יותר.

החיסרון של שפת התכנות המסוימת הזו הוא העובדה שהיא אינה שלמה של טיורינג. לפיכך, לא ניתן להשתמש בו ליצירת אפליקציות, במיוחד אפליקציות הדורשות הצהרות מותנות וסוגים שונים של לולאות.

אסימון זיל

כפי שניתן לצפות, לזיליקה יש גם אסימון משלה, שנקרא זיל. לאסימון ZIL אותה מטרה כמו לרוב האסימונים: הוא משמש לתמריץ כרייה, כאמצעי לתשלום דמי עסקה, והוא יכול לשמש גם כגז לביצוע חוזה. ZIL הוא אסימון ERC-20, שעדיין פועל על בלוקצ’יין את’ריום.

ZIL ניתן לקנות, למכור ולסחור במספר רב של בורסות כגון בינאנס, Upbit, Bithumb, KuCoin ו- Huobi.pro. כמובן שברגע שהמופע של זיליקה יושק, האסימון יוחלף באסימונים של זיליקה..

Testnet ו- Mainnet

Zilliqa השיקה לאחרונה את Testnet 2.0 שלה וביצעה מספר רב של שיפורים. הצוות עבד על שיפור יציבות התשתית והצעת תמיכה טובה יותר בחוזים חכמים. בנוסף, משתמשים יכולים כעת ליהנות מארנק Scilla שיאפשר להם לפרוס חוזים חכמים משלהם ברשת המבחנים שלהם.

# זיליקה Testnet v2.0 – שם קוד: D24 נמצא כאן. אתה יכול לקרוא את הכתיבה המפורטת בבלוג שלנו כאן https://t.co/QoD6WEieCF

– זיליקה (@ זיליקה) 30 ביוני 2018

אף על פי שהשקת Mainnet תוכננה לרבעון השני ואז לרבעון השלישי של 2018, הצוות דחה את ההשקה כדי להבטיח אספקת מוצר באיכות גבוהה. הצוות עובד בימים אלה קשה להשקת Mainnet שתתקיים בסוף השנה או בינואר 2019.

לאחר השקת ה- Mainnet שלה, יש סיכוי טוב ש- Zilliqa יהפוך לגדול אפילו יותר מכפי שהוא כבר.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map