מדד הדומיננטיות של ביטקוין 101: הגדרה, משמעות ומשמעותה

זה כבר עשור מאז שמתכנת (או, אולי, קבוצה של מתכנתים) תחת שם בדוי סאטושי נקאמוטו פרסם ספר לבן המתאר את המבנה הטכנולוגי ביטקוין אשר בעשור האחרון הכניס עידן חדש של טכנולוגיית בלוקצ’יין ומטבעות דיגיטליים מבוזרים. אך לרוב בתקופה זו הביטקוין היה המטבע היחיד שהיה קיים. זה היה לאחר לידתו של את’ריום, שנתן במה לפרויקטים אחרים לשחרור מטבעותיהם, וזה לאט לאט התחיל להשמיד את תרומתו של ביטקוין בדחיפת צורך במדד הדומיננטיות של ביטקוין..

עליית אלטקוין ומקור מדד הדומיננטיות של הביטקוין

במשך המספר הגדול ביותר של שנים מאז 2009, הביטקוין היה הקריפטוגרפי הדומיננטי ביותר ורמת הדומיננטיות שלו הייתה כמעט 100%. אבל עם כניסתו של את’ריום, הרבה פרויקטים קיבלו פלטפורמה לשחרור המטבעות שלהם. זה הוביל להולדת שפע של מטבעות שמטרתם לפתור סוגיות קיימות שונות אשר ביטקוין לא הצליח לפתור. עלייתם של אלטקוינים אלה החלה לאט לאתגר את הדומיננטיות של הביטקוין והובילה להיווצרות מדד הדומיננטיות של הביטקוין.

בהגדרה, וזה מאוד טוב על ידי ג’ימי שיר (איש חינוך, מפתח ויזם ביטקוין המתואר בעצמו) במדיום שלו הודעה,

מדד הדומיננטיות של ביטקוין נוצר במקור כדי להמחיש כמה חשיבות הייתה לביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון שקנה ​​המידה, בכלכלת הקריפטו הכוללת. המדד עומד כיחס בין שווי השוק של הביטקוין לשאר שוקי המטבעות הקריפטוגרפיים.

שימושים וחשיבותם של מדד הדומיננטיות של ביטקוין

בעוד שבעצם היחס מציין רק את הדומיננטיות של ביטקוין על פני אלטקוינים אחרים בשווקי הקריפטו, במהלך השנים האחרונות או מאז שהמסחר הסתיים במטבעות קריפטוגרפיים, סוחרים השתמשו ביחס / אינדקס זה למטרות מגוונות..

יש סוחרים שמצאו את זה שימושי להשיג תובנה לגבי השוק ובאופן ספציפי יותר את תחושת הסוחרים אם הוא מוטה לעבר הביטקוין הראשי או כלפי המטבעות האלטרנטיביים האחרים (altcoins). בהתחשב במדד הדומיננטיות כמדד לסנטימנט בשוק, יש סוחרים שיצרו אסטרטגיות מוצלחות כדי להעביר את כספם מ altcoins לביטקוין ולהיפך בהתחשב במה שמעיד אינדיקטור הדומיננטיות..

להרבה סוחרים יש שוב חלק מאסטרטגיית ההערכה שלהם, והם השתמשו במדד זה כדי למדוד ביעילות את הביקוש לביטקוין ביחס לביקוש לאלטקוינים המנסים להשיג במחיר הנכון של הביטקוין. מכיוון ששווקי הקריפטו הצדיקו למדי שמחירי הקריפטו הם פונקציה טהורה של ביקוש והיצע, אסטרטגיות אינדיקציות אלה הועילו להם. זה פשוט למדי עבור פשוטי העם להעריך שאם ערך האלטקוינים מתחיל לצלול וביטקוין עושה עבודה טובה בהרבה להחזיק את ערכו, ברור שהמשקיעים קונים ביטקוין..

עבור חלק מהסוחרים, הם יכולים גם להשתמש במדד כדי להסיק את סלידת הסיכון בשוק. בנקודות מסוימות, הביטקוין תפקד כנכס מקלט בטוח, ושימש מאגר ערך חזק במהלך המהומה המקרו-כלכלית. בכך שהוא מתפקד כמו זהב דיגיטלי, ביטקוין משך משקיעים רבים בתקופות קשות אלה.

מדד הדומיננטיות משמש גם הרבה חוקרים ואנליסטים בסיסיים כדי לאמוד כמה חדשנות מתרחשת בשוק בסך הכל, ובאופן ספציפי היכן שהחידוש מתרחש. כדי להסביר בדוגמה, בסוף 2016 ובתחילת 2017, הדומיננטיות בשוק של ביטקוין ירדה לשפל של כל הזמנים. הסיבה לכך היא שאת’ריום, עם מה שהיה אז בלוקצ’יין חכם ראשון מסוגו עם מפעלים לייצור אסימונים, הפך לכל הזעם. בתקופה זו, מאוד ברור לראות שהייתה רמה גבוהה של חדשנות; באופן ספציפי, שמגיע מאת’רום:

אחוזים מסך הדומיננטיות של שווי שוקמקור: מגזין Altcoin

ביקורת על מדד הדומיננטיות

אמנם היו הרבה סוחרים וצרכנים שמחים ממדד הביטקוין, אך הייתה קבוצה נוספת של אנשים שלא ממש בעד המדד. אחת הביקורות העיקריות על מדד הדומיננטיות של ביטקוין היא כי משתתפי השוק יוכלו להפחית בקלות את המדד המסוים הזה באמצעות יצירת מטבעות משלהם והחזקת טיפות אוויר, כאשר חברי קהילת המטבעות והבלוקצ’יין מקבלים יחידות מטבע דיגיטלי בחינם.


סיבה נוספת לכך שאנשים מאמינים שמדד הדומיננטיות אינו אינדיקטור אמיתי היא שהם מאמינים כי הרבה מכסי שוק של altcoins הופעלו. על פי ג’ימי סונג אדווה, הנה הדוגמה הטובה ביותר. הוא קובע בבירור בבלוג שלו ש- Ripple – XRP הוא המטבע שבו כל המטבעות יצרו ידנית מראש ושחררו אותם רק לציבור קצת בכל פעם. הוא מוסיף כי שם מספר עצום של אדוות המוחזקים במילואים כך שהצף בפועל (כלומר הסכום העומד לרשות הציבור לסחור) נותר קטן יחסית. מטבעות רבים שנמכרו מראש עושים את אותו הדבר בדיוק כדי לתמרן לא רק את המחיר אלא את שווי השוק שלהם. רק חלק קטן מהמטבעות נסחר בפועל בעוד עתודה גדולה יושבת בצד שבבעלות יוצריהם כדי לשמור על שווי השוק של המטבעות גבוה. עם כל כך הרבה XRP בידיים מעטות יכול בהחלט לגרום למניפולציה של שווי שוק.

אולי תרצה גם: הניתוח הצפוי של Ripple לשנת 2019 ו- 2020

כמו כן, כדי להוסיף לנקודת מניפולציה של שווי שוק, לרבים מהאלטקוינים יש נזילות נמוכה במיוחד ולמעשה אין להם כל כך הרבה כסף שהושקע בהם, למרות שווי השוק הגדול. האלטקוינים האלה לא מורידים כלום מביטקוין כמו שהם מפמפמים את עצמם.

נקודה נוספת שגורמת לאנשים להאמין שמדד הדומיננטיות פחות תלוי מכיוון שרבים מהאלטקוינים האלה הם למעשה תת-מטבעות של את’ריום ורבים משווי השוק עשויים להיספר כפול אלא אם כן הם מופרדים למטבעות MainNet אחרים..

סיכום

עם כל הנקודות המוצגות מנקודות מבט, מדד הדומיננטיות של ביטקוין הוא עדיין מדד גס מאוד ולצערנו קל מאוד לתמרן. זה אמנם נותן מעט אינדיקציה לגבי אופן התנהלותו של ביטקוין בהשוואה לאלטקוינים אחרים, אך הוא בהחלט זקוק לעוד זמן וקפדנות כדי להפוך לכלי נאמן של הסוחרים..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map