הלוואות הקריפטו בועה עשויה לצוץ בקרוב; האם DeFi יכול להציל את זה?

פרסומת פמקס

לפי מאמר מאת בלומברג, בועת אשראי נוספת צומחת – שוק הלוואות הקריפטו. עם זאת, הבועה עשויה להתפוצץ בקרוב בגלל היעדר תקני הלוואות חזקים וסיכון גבוה. אמנם נראה שזה המקרה בכלכלת ההלוואות שנוצרה על ידי חברות קריפטו מרכזיות, אך עליית פרוטוקולי ההלוואות המבוססים על חוזים חכמים בכלכלת DeFi עשויה לעזור להפוך את מצב העניינים בשוק הלוואות הקריפטו..

בועת הלוואות הקריפטו הנפיחות

שוק הלוואות הקריפטו, בן שנתיים בלבד, שווה כעת סכום עצום של 5 מיליארד דולר. השוק צמח לאחר התפוצצות בועת ה- ICO בשנת 2018 ומחיר הנכסים הדיגיטליים התרסק. אנשים שלא רצו למכור את אחזקות הקריפטו שלהם במחירים נמוכים. אז עלה הרעיון של השאלת קריפטו כדי להרוויח ריבית או להשתמש כבטוחה להלוואות מזומנים, והוא התגבש במהירות לשוק ששווה מיליארדי דולרים.. 

שוק זה אמנם פתח הזדמנויות חדשות לאשראי, אך הוא לא מגיע ללא נתח בעיות משלו. קבוצה של סוחרים לשעבר בוול סטריט מאמינה כי שוק זה צמח מהר מדי והוא הולך לקראת פיצוץ. השוק מאופיין בסטנדרטים נינוחים של הלוואות ובסיכון גבוה, ושני הנושאים העיקריים הללו מהווים גורם לדאגה עבור בעלי עניין רבים בשוק הקריפטו.. 

אלכס משינסקי, מייסד פלטפורמת ההלוואות Celsius Network מרגיש שמוסדות עם נהלי ציות וניהול סיכונים חזקים אינם מהווים סיכון לשוק זה. במקום זאת, הסיכון נובע מסוחרים בודדים לא מתחכמים המחזיקים בנגזרות קריפטו ממונפות במיוחד.

עם זאת, יש לציין כי אפילו מוסדות אינם ניתנים לטעות, כפי שניתן להסיק מהמשבר הכלכלי ב -2008 שהיו מעורבים בבנקים בארה”ב ובמוסדות גדולים אחרים בוול סטריט.. 

ג’ייסון אורבן, מנכ”ל Drawbridge Capital בשיקגו אומר – 

“מה שמחזיק אותי בלילה הוא לא אימוץ, או אפילו אי וודאות רגולטורית: זה סיכון אשראי … הטורפדו מתחת לקו המים הוא אירוע מסוג MF Global-Lehman Brothers.”

בעוד שחלק מחברות הלוואות קריפטו מרוכזות קבעו כללים מחמירים סביב הלוואות קריפטו, אחרות לא. זאק פרינס, מנכ”ל BlockFi טוען כי משרדו עומד בתקנים מחמירים ולכן מעולם לא חווה הפסד או אפילו תשלום מאוחר. מצד שני, יש חברות כמו Nexo שמשחקות באש על ידי עידוד הלוואות “ממונפות פחות” כאשר יחס ההלוואה לערך אינו עולה על 50%.. 

אמנם התפוצצות בועת האשראי הקריפטו הזו עשויה אפילו לא לגרום ל אדווה בכלכלת האשראי העולמית, אך היא תדכא את מחירי הנכסים הדיגיטליים עוד יותר, מה שעלול להוביל ליציאת משתמשים מהמערכת האקולוגית של קריפטו. 

האם דפי יכול להציל את כלכלת הלוואות הקריפטו המתמוטטות?

פרוטוקולי ההלוואות של DeFi, למרות שהם ממלאים את אותה פונקציה כמו חברות הלוואות קריפטו מרכזיות, שונים לחלוטין מבחינת אופן העבודה שלהם. בפרוטוקולי הלוואות של DeFi כמו MakerDAO ו- Compound, תנאי ההלוואות מוטמעים בחוזה חכם ושווי הביטחונות בגין ההלוואה תמיד גדול משווי ההלוואה..


אם שווי הביטחונות יורד מתחת לרמה מסוימת, על הלווה לשלם צורה כלשהי של קנס או שהאסימונים שלהם הניתנים כבטוחה נעולים אוטומטית ומחוסלים בשוק הפתוח.. 

כאשר הלווה מחזיר את סכום הקרן של ההלוואה יחד עם הריבית, הביטחונות שלהם מוחזרים אליהם בחזרה. פרוטוקולי הלוואות רבים מאפשרים גם למשתמשים להשאיל מטבעות קריפטוגרפיים משלהם ולהרוויח עליהם ריבית. 

כל התהליכים בפרוטוקולי ההלוואות של DeFi נשלטים על ידי חוזים חכמים, כך שכל תהליך מתבצע בהתאם לכללים. מכיוון שרמת הביטחונות תמיד גבוהה משווי ההלוואה, הסיכון לאי פירעון כבר מכוסה. לפיכך, מחזיקי מטבעות קריפטוגרפיים יכולים לנצל את התועלת המרבית מאחזקות הקריפטו שלהם. הסיכון לאי פירעון מכוסה גם על ידי הביטחונות שהם נותנים.

לפיכך, DeFi עשוי להציל את כלכלת הלוואות הקריפטו מכל קריסה. 

“דפי זה התשובה. [זה] הרבה יותר שקוף והרבה יותר בטחונות. עסקים מעניקים הלוואות גרועות כבר כעשרת אלפים שנה – זה לא חדש ”. 

אומר רוברט לשנר, מייסד מתחם.

מתחם, כיום, מדורג במקום השני דופק דפי, גשש לפרויקטים של DeFi. נכון לעכשיו הערך הכולל הנעול במתחם הוא מעל 115 $ מ”מ. 

פרוטוקולי ההלוואות מהווים מעל 80% מסך הערך הנעול בפרויקטים של DeFi. יש מעל 500 מ”מ דולר בערך הכולל נעול בפרויקטים של הלוואות. עם זאת, הבעיה עם פרויקטים של הלוואות DeFi היא שהם עדיין מהווים חלק קטן ממשק הלוואות הקריפטו – 10%. פרוטוקולי DeFi צריכים לעקוף את ההלוואות הריכוזיות כדי לגרום להפרעה. 

החדשות הטובות הן שהשינוי מתרחש, בהדרגה. הערך הכולל הנעול בפרויקטים של DeFi נמצא בעלייה. DeFi צמח ביותר מ -300% בשנה. ב- 7 בנובמבר, DeFi הגיע לשיא חדש בכל הזמנים של 3.475 MM בערך הכולל נעול.

יהיה זה סביר לצפות כי פרויקטים של DeFi יגדלו עוד יותר ככל שקהילת הקריפטו תתחיל להכיר בהצעות הערך המוצעות על ידה. אולי הם יזמו את ריצת השוורים המסיבית הבאה, או שהם עשויים אפילו להביא לדפדוף הקריפטו אם נחשוב בצורה אופטימית. 

כדי לעקוב אחר עדכוני DeFi בזמן אמת, עיין בפיד החדשות שלנו של DeFi כאן.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map