מתחרה לא סביר: האם רשת אלסטוס יכולה להתמודד עם אתריום לאימוץ ארגוני בלוקצ’יין?

פרסומת פמקס

על רקע כל טירוף הכספים המבוזרים והמעבר הקרוב להוכחת יתד, הידיעה שג’יי.פי מורגן מכרה את בלוקצ’יין הקווורום שלה לקונסנסיס קיבלה אולי פחות תשומת לב ממה שמגיע לה בצדק. אף שהחדשות היו שמועה מאז בתחילת השנה, זה בכל זאת מייצג חדשות טובות עבור קהילת את’ריום הארגונית. בפרט, ConsenSys, שנאלצה לפטר 14% מעובדיה בפברואר. 

בהתחשב בהייפ סביב הבלוקצ’יין הארגוני בשנים 2017 ו 2018, זה אולי נראה מוזר בעיני רבים שהמגזר נאבק. הסיבה היא כנראה פרוזאית למדי – הטכנולוגיה מעולם לא הייתה מוכנה להתאים לציפיות שהיו לה באותה עת. עד היום את’ריום ממשיכה להיאבק בבעיות מדרגיות, וסביר להניח שזה לא ישתנה עד לסיום השדרוג המלא של ETH 2.0, שייקח עוד שנה-שנתיים.. 

 עם זאת, בעוד שדרוג 2.0 עשוי לפתור את אתגרי המדרגיות של את’ריום, הפלטפורמה עדיין נותרה פיתרון תשתיתי בלבד. בינתיים, פלטפורמות אחרות לקחו חלק מיכולות הליבה של את’ריום והרחיבו אותן לחבילת כלים מלאה. 

ראוי לציין, פרויקט ‘Smartweb’ אלסטוס התגלה כמתנגד ארגוני לזכות אתריום, עם שלל תכונות שנועדו לפנות למשתמשי הארגון. אולי בין השאר בגלל היקף הפרויקט שנגרר עד ל הקמת ‘רפובליקת סייבר’‘, אלסטוס טס נמוך מתחת לרדאר בחודשים האחרונים ואפילו עד לשנים האחרונות. עם זאת, הגישה החדשה של הפרויקט לשימוש השימושי בארגון שווה בדיקה נוספת. 

בִּטָחוֹן 

כאחת מפלטפורמות הבלוקצ’יין הוותיקות והמשומשות ביותר, את’ריום מאובטח מאוד בשל ביזורו. נכון לעכשיו זה יעלה מעל חצי מיליון דולר אמריקאי לשעה לתקוף את בלוקצ’יין את’ריום. 

אלסטוס יישמה ארכיטקטורה מרובת שרשראות הכוללת שרשרת ראשית ורשתות צד מחוברות. השרשרת הראשית היא עמוד השדרה של המערכת האקולוגית, כאשר ELA היא האסימון המקורי שלה. שנמזג עם ביטקוין. אולי באופן מפתיע עבור כל מי שלא הכיר בעבר את אלסטוס, כריית ELA מוגנת עם יתר 70% משיעור החשיש של הביטקוין, מה שהופך אותו לעמיד מאוד נגד התקפה. 

זהות מבוזרת

לאלסטוס יש גם אלמנטים ביטחוניים אחרים המובנים בעיצובם. לדוגמה, ל- dApps הפועלים על הפלטפורמה אין גישה לאינטרנט המסורתי, מה שיוצר מחסום מגן מפני יישומים זדוניים. במקום זאת, משתמש מאמת את כל התקשורת בתוך dApps באמצעות שרשרת צד המשתמשת במזהים מבוזרים (DID). 

אז אם שני צדדים רוצים ליצור אינטראקציה באפליקציה, לקנות שירות או לשחק משחק, הם יכולים לאמת את זהותם על ידי בדיקת ה- DID. גם אם אפליקציה נפגעת, הצדדים לעסקה יצטרכו להסכים לחבר את האפליקציה שלהם ל- DID של התוקף כדי לגרום נזק כלשהו.. 

אלסטוס הוא גם חבר בקרן זהות מבוזרת, ארגון המתמקד בפיתוח מערכת אקולוגית פתוחה וניתנת לתפעול לזהות מבוזרת. חברים אחרים כוללים את IBM, Microsoft, Hyperledger ו- ConsenSys. 


מבנה טק אלסטוס | אשראי תמונה: פרדס אלסטוס

דמי עסקה

חוזים חכמים הם אולי נקודת המכירה המשמעותית ביותר של את’ריום; עם זאת, הודות למכונה הווירטואלית של Ethereum, פרויקטים רבים משבטים כעת את ה- EVM כדי להציע את אותו היתרון. 

Elastos מציעה יכולת חוזה חכמה באמצעות ה- EVM כרשת צדדית, ומציעה למפתחים את כל היתרונות של תכנות חוזה חכם של Turing עם סולידיות.. 

עם זאת, אתגרי המדרגיות של את’ריום גורמים לכך שבעתות תנועה גבוהות, עמלות העסקה עולות. הבהלה הפתאומית ל- DeFi ראתה את’תרום מתחיל להיקלע תחת הלחץ, ומעלה את דמי החוזה החכמים הקשורים ל- DeFi קרוב ל 100 $ במקרים מסוימים

חושבים שהמעבר להוכחת יתד יביא לשיפור מסוים בנושא דמי העסקה. עם זאת, עד ליישומו של פתרון השבירה המלא, תפוקתו של את’ריום תמשיך להיות מוגבלת. באופן בלתי נמנע, אם הביקוש יימשך, ייתכן שהעמלות יישארו גבוהות. 

אלסטוס מתגבר על אתגר זה באמצעות הסכמה מוסמכת שהוכחה על המימון המנוהלת על ידי צמתים קבועים המאמתים חסימות לקבלת פיצוי קטן. מכיוון שזה הרבה פחות יקר להפעלה מאשר הוכחת העבודה של את’רום, משתמשים באלסטוס יכולים ליהנות מדמי עסקה נמוכים יותר.

מחסנית הטכנולוגיה של Ethereum Enterprise (אשראי תמונה: LedgerInsights)

אחסון קבצים מבוזר מובנה

אחסון נתונים וקבצים ב- Ethereum יקר להפליא, ועולה מאות אלפי דולרים בעמלות עבור כמות אחסון קטנה יחסית. למפתחים עומדת שתי אפשרויות. הם יכולים לשלם עבור שירות אחסון מרכזי כמו AWS, שזורק רבים מהיתרונות של היותו יישום מבוזר. לחלופין, הם יכולים גם להשתמש בשירות קבצים מבוזר כגון מערכת הקבצים הבין-כוכבית (IPFS). 

כך או כך, עליהם להגדיר זאת בעצמם להפעלת ה- dApp שלהם. 

Elastos מציעה שירות קבצים מבוזר הממוקד על פרטיות בשם Hive ++. היא מובנית בטכנולוגיה כך שמפתחים לא צריכים להשתמש במספר שירותים. באמצעות Hive ++, משתמש יכול להפעיל צומת משלו בו ניתן לאחסן את כל הנתונים מהאפליקציות ופרופילי DID בבטחה. למעשה, ל- Hive ++ יש יתרון בהשוואה ל- IPFS בכך שהיא ממוקדת בפרטיות, כמו גם מבוזרת. 

סיכום

כבר כמה שנים שההצלחה של Ethereum עצמה יצרה בעיות רבות יותר עבור צוות פיתוח הליבה ממה שהם יכולים לפתור. יתר על כן, תוך שמירה על 100% מהמאמצים הממוקדים בהרחבה, את’רום נותר פיתרון תשתית טהור שאינו מציע הרבה יותר לשימוש.. 

הזמן שלוקח לפתור בעיות אלה, והאופי הפתוח של ה- EVM, נתנו לפרויקטים כמו אלסטוס זמן לפתח פתרון שמיש ומלא יותר, מוכן לאימוץ מיידי של ארגונים. כמעט בכל מקרה שימוש בו פרטיות עסקה, זהות ואבטחה הם החשובים ביותר, לאלסטוס יש הרבה מה להציע. לכן זה לא מפתיע אם הפרויקט יתחיל לזכות בתשומת לב רבה יותר לפנייה הארגונית שלו בחודשים ובשנים הקרובות.

כדי לעקוב אחר עדכוני DeFi בזמן אמת, עיין בפיד החדשות שלנו של DeFi כאן.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map