banner
banner

תומכי Blockchain מנסים להרחיק את Blockchain מתוכנות כופר אחרונות

הרצף היציב של הפרסום הגדול לביטקוין, שנוצר בעיקר על ידי מחיר מרהיב בעלייה, נחתך לאחרונה לאחר שה- Ransomware Wanna Cry פגע ביותר מ- 200,000 מחשבים ברחבי העולם. בהתקפה הדיגיטלית הגדולה ביותר שהתרחשה עד כה, אותו וירוס חטף מחשבים ואיים למחוק קבצים אם לא ישולם כופר.

החיבור לביטקוין מגיע עם השיטה בה היה צריך להסתיים התשלומים – באמצעות BTC. על ידי בקשתם בסביבות 300 דולר או יותר בביטקוין, אנשים שהכינו את הנגיף רצו לסחוט כספים מאלה שיש להם נתונים מכריעים במחשבים שלהם. באופן טבעי, לנגיף או ליוצריו אין שום קשר לקהילת הביטקוין, אך האירוע עדיין מוביל לנושא תכונות BTC, הכוללות בין היתר רבים, הגנה על פרטיות וזהות למשתמשים שלהם..

מכיוון שכך, כל תחום הבלוקצ’יין, שפותח יותר מתמיד גם למטרות עסקיות, אלא גם לתפקידים ממשלתיים ואזרחיים, הופך למטרה של עיתונות שלילית. כדי לוודא שאין נפילה רעילה לתחום הבלוקצ’יין, תומכים שונים של אותו טכנולוגיה החלו לצאת לשיח הציבורי במטרה להרחיק אותו מהתופעות השליליות שמשתמשות רק במטבעות דיגיטליים..

רוצה לבכות

כמו עם Stuxnet ורגעים חשובים אחרים בהיסטוריה של איומי סייבר ואבטחה מקוונת, מקורם של תוכנה זדונית מסוימת זו מורכב וכולל כמה פלגים שונים. נכון לעכשיו נראה כי מבצעי הפיגוע השתמשו במערך של נקודות תורפה של NSA (או אפילו אחת בלבד) בגירסאות ישנות יותר של מערכת ההפעלה של Windows..

אולם פגיעות זו התגלתה על ידי סדרה של Wikileaks שהרעידה את קהילת המודיעין אך נותרה כמעט כמשאב קוד פתוח שהתגלה ונותח במהרה על ידי הקבוצה הלא ידועה כרגע. במאמץ נוסף, אותן קבוצות או קבוצות הצליחו לנשק את אותה גישה לאבטחה ויצרו וירוס תוכנה זדונית שיתפשט ויתפשט ברחבי האינטרנט, ויפתח וקטורי זיהום חדשים..

התוצאות היו הרות אסון מכיוון שמלבד מחשבים פרטיים, הנגיף נגע גם במגזרי שירות ציבורי רבים ברחבי העולם. זו הסיבה שמוסדות החל מבתי חולים בבריטניה וכלה בשירותי רכבת גרמניים חשו את ההשפעה של אותה כופר.

מיד גם התקשורת העולמית נצמדה לתופעה זו וסיפקה לה סיקור לא מבוקר. באופן טבעי, בגלל זה, המיקוד עבר גם לשיטת התשלום שיוצרי הנגיף החלו. הוספת מגע מעט מוזר ואירוני, המסך הראשי של הנגיף הנושא את האיום של הרס הקבצים כולל גם קישור עם הסבר כיצד אנשים יכולים ליצור ארנקים דיגיטליים ולרכוש ביטקוין..

מכיוון שכך, אנשים רבים חזרו באמונתם בעבר שהביטקוין אינו אלא כלי לעסקים מוצלים. כעת, תומכי קהילת הבלוקצ’יין מנסים להיכנס ולהבחין בין הטכנולוגיה לבין השימוש הפופולרי ביותר שלהם, שכיום משמש בדברים הנעים בין פוקר BTC להשקעות הון סיכון ענקיות.

תגובת תמיכה

בוושינגטון, שורה של קבוצות תומכות שונות ואנשים פרטיים התקפצו ביחסי ציבור וניסו לוודא שההבדלים בין הביטקוין לטכנולוגיה המניעה אותו ידועים בבירור. אחת מהן הייתה קבוצת תמיכה שהציגה לצוותי הקונגרס שימוש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין הקשורה ליישומם במערכת הבריאות. במצגתם הם הודו כי ההתקפה אכן פתחה פצעים ישנים המחברים את הטכנולוגיה לשימוש בביטקוין בפעילויות בלתי חוקיות או עלולות להיות בלתי חוקיות..

בנוסף, אחרים ניסו למקם ביטקוין בקטגוריה שהיא רק אחת היישומים של הטכנולוגיה הרחבה יותר. כאן אמר סריניבאס אטילי, שהוא השותף והסמנכ”ל בשירותי העסקים העולמיים של יבמ, כי הבלוקצ’יין מקבל מוניטין רע בגלל BTC, אך הוא אינו מייצג את כל התחום של הטכנולוגיה המתעוררת הזו..

אחרים ציינו כי אמצעי התשלום עבור פעילות בלתי חוקית מסוימת אינו מייצג את המטבע הנמצא בשימוש. באותו אופן, ניתן להאשים את הדולר האמריקני בהנפקת סחר בסמים, בהיותו אחד האמצעים הדומיננטיים לתשלום גלובלי בסחר זה..

אחרים הדהדו קו דומה במובן זה שיש תהליך התרחקות שמטרתו לוודא שהמונחים ביטקוין ובלוקצ’יין לא ממוקמים באותה קטגוריה כשמדובר בציבור. אמנם מובן, אך תהליך זה מזיק בסופו של דבר לכל התחום ויכול להתפשר הרבה יותר כשמדובר בפיתוח עתידי של מטבעות קריפטוגרפיים ופתרון מבוסס בלוקצ’יין מכל תפיסה ציבורית בעייתית..

תגובת הממשלה

במקרה של הכופר המסוים הזה, ממשלת ארה”ב הגיבה וביקשה מביטחון הפנים לבחון את מקורות אותם תשלומים. עד כה התגלה קשר מעורפל לצפון קוריאה, אך אין שום מצביעים קונקרטיים אחרים לאשמים. יחד עם זאת, בכל הנוגע לסוגיית הביטקוין והבלוקצ’יין, מציאת האשמים לא תשנה את הנזק העולמי שנגרם בעקבות האירוע..

זו הסיבה לכך שעובדי הקונגרס, המדברים באופן פרטי, ציינו כי יש לבצע ניתוק ברור בין הביטקוין לאינטרס הבלוקצ’יין המיוצג על ידי קבוצות הסנגור. בלי זה, לטענת פקידים בדרגים נמוכים אלה, כל מאמץ בזירה החקיקתית ייאבק קשה.

כמובן, הבעיה של התהליך כולו היא העובדה שרבים מהפגיעות המוצגות עם Wanna Cry בתחום הבריאות ניתן היה למנוע באמצעות מערכת בלוקצ’יין. עם אופיו המבוזר, בעיות במחשבים בודדים לא יהיו רלוונטיות.

בעיה של תפיסה

כמו כל כך הרבה פעמים בעבר, נושא תפיסת הביטקוין נגוע שוב בפעילותם של אלה שמחוץ לאותה מערכת אקולוגית. הפעם מוצגת בעיה נוספת במאמץ של חלקים מסוימים בקהילת הבלוקצ’יין לבודד את עצמם מ- BTC, במקום פשוט לאמץ אותה כאחת הצורות התקפות של טכנולוגיה זו..

עם פיצול פנימי זה, אין מה להרוויח והרבה לאבד עבור כל פיתוח ושיתוף פעולה עתידי. זו יכולה להיות בעיה ענקית ולא בעתיד רחוק, במיוחד במדינות כמו ארה”ב.

אני מקווה שהעמדות בקהילת הבלוקצ’יין צריכות לקבל שביטקוין הוא אחד הנציגים הבולטים של הטכנולוגיה, לטוב ולרע. גם אם הם יסרבו לעשות זאת, הציבור עדיין ימשיך לתפוס את הדברים ככה לאורך שנים.

מָקוֹר: CoinDesk

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me