banner
banner

הסיבות האמיתיות לפיננסים הטורקי הנוכחי ולמשבר הכלכלי הקרוב

כל סוחרי המט”ח מודעים למשבר הפיננסי הנוכחי בטורקיה, במיוחד לסוחרים המסחרים במטבעות בשווקים מתפתחים, כמו לירה הטורקית. הלירה נכנסה לנפילה חופשית לאחרונה.

השנה היא איבדה כשליש מערכה והירידה האיצה באופן דרמטי בשבועות האחרונים. בתחילת השבוע, USD / TRY נסחר רק מתחת ל- 7 על פי המתווך שלי. זה ירד מתחת ל -6 במהלך השבוע, כאשר הבנק המרכזי של טורקיה התערב על ידי העלאת הריבית ב -1.50%, אך הוא זינק חזרה בסוף השבוע. נראה כיצד לירה טורקית תתנהג בשבוע הבא מכיוון שאנחנו סוחרי מט”ח ואוהבים להבחין בין יסודות וטכניים, אך הדברים לא נראים כל כך טוב נכון לעכשיו. כאן, היסודות עושים את כל הנזק עבור הלירה.

אז, מה קורה וחשוב מכך, האם זה יימשך?

כדי לענות על השאלה החשובה יותר: היא תימשך. למה? נסביר בהמשך. למרות שאחת הסיבות לכך שכנראה החמירה את המצב היא העובדה שארדואן הוא קצת אדון המדינה והוא עושה מה שבא לו. הוא הסיר את כל הכלכלנים שהזהירו אותו מפני צרות כלכליות וכלכליות שעשויות להיות לפנינו. הוא נפטר מכל האופוזיציה במעגלים הפיננסיים בטורקיה והשאיר רק את אלה שמסכימים איתו בכל דבר. הוא אף הציב את חתנו כראש הבנק המרכזי. ארדואן אף הורה לחתנו לא להחזיק בריבית מכיוון שהיא תחליש את הלירה. זה לא הגיוני אבל בואו נעזוב את זה בצד כי זה לא מה שפוגע בלירה.

אחד הדברים הם התעריפים שהטיל נשיא ארה”ב דונלד טראמפ על העולם, כולל טורקיה. אבל טורקיה וארה”ב אינן בקשר טוב, כפי שצייץ דונלד טראמפ ב -10 באוגוסט. טורקיה כלאה כומר אמריקני וסירבה להרפות אותו, תוך שהיא מבקשת להסגיר את מנהיג האופוזיציה לשעבר ג’יילן מארה”ב. אז מערכות יחסים אינן טובות. באותו ציוץ אמר טראמפ כי מכסי היבוא האמריקניים על פלדה טורקית ואלומיניום יוכפלו ל -50% ו -20% בהתאמה. הלירה צללה אפילו מהר יותר אחרי הציוץ הזה מטראמפ.

טורקיה ייצאה בשנה שעברה כ -1.2 מיליארד דולר של מוצרי פלדה לארה”ב ועם המכסים הללו הייצוא יירד בצורה דרמטית. אמנם, עם כלכלה של טריליון דולר, טורקיה לא צריכה להתמודד עם בעיות כאלה. זה לא כמו שטורקיה תלויה בייצוא חומרי גלם כמו מדינות אחרות כמו מדינות המפרץ ורוסיה. אבל זה היה אגרוף בזמן שטורקיה ירדה, ועדיין.

הבעיה האמיתית טמונה במקום אחר. ה- FED ובנקים מרכזיים גדולים אחרים כמו ECB, בנק יפן ובנק אנגליה החלו להרחיב את המאזן שלהם באמצעות רכישת אג”ח והזרמת כסף לכלכלותיהם ולכלכלה העולמית. שיעורי הריבית במדינות מפותחות היו קרובים לאפס במשך תקופה ארוכה, ובמקרים מסוימים כמו בשוויץ וביפן היו שיעורי השליליות והצמיחה הייתה חלשה מאוד בכלכלות אלה. כתוצאה מכך, כסף טס לחו”ל בכמויות גדולות, במיוחד בשווקים מתפתחים כמו טורקיה, הודו, דרום אפריקה, אינדונזיה, וייטנאם, סין וכו ‘..

כלכלת טורקיה חווה צמיחה חזקה מאוד בתקופה זו. כסף זרם פנימה, עסקים היו נהדרים ובניינים גבוהים היו מפטרים. התשואה מבנייה ונדל”ן די גדולה כשהכלכלה מצליחה – מחירי הבתים ובניית העסקים עולים מאוד. כתוצאה מכך, כולם ניסו להשיג קטע מהפעולה במהלך הבהלה לזהב הזה. אבל, בניינים ונדל”ן אינם דבר שמייצר ערך אמיתי לטווח הארוך למשק, בניגוד למפעלים או לתעשיות IT. כלכלנים ליברליים רבים ניסו להזהיר את ארדואן אך הסיסמה בעשור האחרון בטורקיה הייתה “אהב את זה או עזוב את זה”. בן זוגי למקצוע אומר לי שרבים מכלכלנים אלה עזבו ככל שטורקיה הפכה לדיקטטורית יותר ויותר.

ארדואן היה בדרכו, ועכשיו זה בא. אנשים אלה ניסו להצביע על המלך העירום, אך איש לא שמע זאת. כעת, לאחר שהבנקים המרכזיים הגדולים מתחילים לכווץ את המאזנים ומחזירים את הכסף באמצעות מכירת אגרות חוב, במיוחד ה- FED, מופיעות בעיות בכסף המתהווה. טורקיה מחזיקה בחוב חיצוני גדול, ועומדת על 53.3% מהתמ”ג הנומינלי של המדינה לאותה שנה והוא עשוי לגדול השנה. המשמעות היא שהריבית שהם צריכים לשלם היא די גדולה ויש לשלם אותה במטבע חוץ, במיוחד בדולרים אמריקאים.

הטבילה כמעט ולא נראית לעין

זה מגדיל את הביקוש למטבע חוץ לתשלום הריבית והסדרי החוב. חוץ מזה, כסף זורם גם מחוץ למדינה מכיוון שה- FED מתחיל לכווץ את המאזן, שזו הבעיה האמיתית. אם אתה מסתכל על התרשים שלמעלה, אתה יכול לראות שהקו מתחיל למטה. זו ירידה מאוד מינימלית. המאזן של ה- FED עמד על 4.8 טריליון דולר עד לפני פחות משנה, כלומר טריליוני דולרים אמריקאיים דלקו את כלכלת העולם, במיוחד את השווקים המתעוררים..

עכשיו, זה מתחיל להתכווץ ורק ירידה כל כך קטנה גורמת למהומה בטורקיה. תאר לעצמך כאשר הקו יירד ל -2010 או אפילו יותר גרוע, לרמות של 2008, מה שאומר שצמצם את המאזן מתחת לטריליון דולר. כמובן, לא כל כלכלות השוק המתעוררות תלויות בדולרים אמריקאים, אך נראה שטורקיה כן. כמה רע זה ייקבל? אף אחד לא יודע בדיוק.

אני מקווה שטורקיה תקבל את פעולתה, אך יסודות כמו מאזן ה- FED המצטמצם ופוליטיקת בתי הספר הישנה של ארדואן מצביעים על צרות גדולות עבור טורקיה ולירה הטורקית..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me