מה אם איטליה תעזוב את האירו

בסוף השבוע האחרון פרסמנו מאמר המסביר את המצב הפוליטי באיטליה. אם אינך מעודכן, שניים יש למפלגות חדשות נגד הממסד סחף הבחירות הכלליות האחרונות באיטליה, והם כאן כדי להישאר. התמיכה במפלגות חדשות נגד הממסד או בפוליטיקה / פוליטיקאים גדלה משמעותית בשנים האחרונות ברחבי אירופה, כמו גם בארה”ב. הברקזיט ודונלד טראמפ הם תוצאה של הגל החדש הזה של פוליטיקה אנטי-ממסדית.

באיטליה הגל הזה הביא לשלטון את לגגה נורד וה סינק סטל מסיבות. הם נגד הגירה וספקנים מהאיחוד האירופי. לפני הבחירות בחודש שעבר שמענו מהם שמועות שאם הם ינצחו איטליה תשקול מחדש את האירו וכנראה תנטוש אותה ותעזוב את גוש האירו.

למרות שהם דחו את הרעיון לאחר שקואליציית שתי המפלגות הללו ניצחה בבחירות, בהתחשב במצב הכלכלי באיטליה, קיים הסיכון שאיטליה תעזוב את גוש האירו. הבחירות החדשות באופק וכנראה שייערכו בתחילת הסתיו.

אז מה קורה לאיטליה אם היא עוזבת את גוש האירו?

המטרה תהיה להכניס מחדש את הלירה האיטלקית. המטרה תהיה להחליש את המטבע החדש, כך שהסחורות האיטלקיות יהיו זולות יותר למדינות זרות, במיוחד עבור מדינות גוש האירו שמסביב. המשמעות היא שהיצוא האיטלקי יגדל. זה יעזור לכלכלה ולמשלם המסים האיטלקי, שמשלם בסך הכל 40-50% מס. ההכנסה תגדל עבור האיטלקים והכנסות המס היו גבוהות יותר עבור הממשלה, שתוכל להשתמש בכסף זה כדי לשלם את החוב. ה החוב עומד על כ -130%.

זו התיאוריה, אבל זו רק תיאוריה, שטרם הוכחה. בתיאוריה זו ישנם סיכונים רבים.

1. חוב גבוה יותר

הבעיה הראשונה היא שה- החוב האיטלקי נקוב ביורו. לכן, החוב יישאר ביורו ויהיה צורך להחזירו ליורו. אם לירה תיחלש, החוב יגדל עוד יותר. ריביות והחזרים יהיו גבוהים יותר, מה שימזער את ההשפעות החיוביות של יצוא גבוה יותר. חלק גדול מהחוב האיטלקי נמצא בבעלות אזרחיה, שלא כמו במקרה של יוון, מה שמקל על העניין. אבל, אף אחד לא יכול לחזות את ההשפעות בדיוק בשלב זה.

2. מחירים גבוהים יותר

א המשמעות של מטבע חלש יותר היא מחירי יבוא גבוהים יותר. אם מחירי היבוא יעלו, האיטלקים ייאלצו לקנות פחות. מחירי יבוא גבוהים יותר ישחיקו את כוח הקנייה. זה הופך את הייצוא לתחרותי יותר אך במחיר הצרכן האיטלקי. זה מחיר שמדינה צריכה לשלם אם היא רוצה להגדיל את הייצוא. סין מכניעה את הצרכן המקומי לנצח, זו הסיבה שטראמפ מכריח כעת את סין לייבא יותר, מן הסתם מארה”ב.

3. בירוקרטיות מוגברות

מכיוון שאיטליה תעזוב את גוש האירו, הביורוקרטיות יגדלו לעסקים. המרת מטבע תהיה אחת מהן. זה לא יהיה חלק מהבנק המרכזי האירופי (ECB) גם כך איטליה תאבד את קולה במדיניות המוניטרית של ה- ECB ביבשת. זו אמנם לא בעיה מרכזית, אך היא עדיין מכבידה שלילית על הכלכלה.

4. אין השקעות

אחת ההשפעות השליליות העיקריות תהיה הרעת אמון המשקיעים. סנטימנט השוק כרגע כבר נשען על הצד השלילי בגלל הפוליטיקה האיטלקית. אומנם ייקח עידנים עד שהיבוא יתחיל לגדול והמשק יתחמם, ובכך יסייע בהפחתת החוב, אך סנטימנט המשקיעים יהפוך לשלילה ניכרת בין לילה ויישאר כך לאורך זמן רב..


זכרו את יוון? ובכן, המצב ביוון עדיין גרוע, שנים רבות לאחר שהבעיות בחובות החלו לצוץ. גם אם היצוא נעשה זול יותר ותעשיית התיירות פורחת בגלל מחירים נמוכים כמו ביוון, אין שום הבטחה שהכלכלה תשתפר.

אז, איטליה יכולה להחליט לעזוב את האירו לטובת הלירה. אבל כפי שאתה יכול לראות, ישנם הרבה לא ידועים. מלבד ביצוע בלגן גדול באירופה אשר יגרור את כלכלת האיחוד האירופי השברירי לבלגן אחר, בלשון המעטה ואשר בתורו יפגע בכלכלה האיטלקית קשות, ישנם כל התרחישים האחרים שמעליהם עשויים להשתבש.

מה דעתך שזה עוד יותר גרוע? מה דעתך שאיטליה תהפוך ליוון אחרת, הפעם עם אף אחד שלא יחלץ אותה כי היא לא תהיה בגוש האירו? זה יהיה נורא עבור איטליה, עבור אירופה ועבור העולם מכיוון שככל הנראה זה יעורר עוד אחד משבר כלכלי עולמי. מסיבות אלה, אני לא חושב שאיטליה תנטוש את האירו, אבל אתה אף פעם לא יודע.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map