מטבעות דיגיטליים לאומיים במדינות לא מפותחות

בשנתיים האחרונות דיברו רבות על הרעיון של בנקים לאומיים מרכזיים לפתח מטבעות דיגיטליים משלהם. בעוד חברות גדולות שאפילו מחוץ לתעשיית FinTech היו בתהליך זה זמן רב, ניתן לטעון עוד לפני שבלוקצ’יין עלה לבמה., מיזמים לאומיים רק החלו לצוץ אחרי שכבר ביססו את עצמם ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים.

כיום, במיוחד במזרח הרחוק, אירופה וצפון אמריקה, סוכנויות ממשלתיות רבות עובדות על פיתוח יישום כלשהו עבור ספר ספרות דיגיטלי משותף, בין אם מדובר במטבע, תוכנית מעקב אחר מסמכים או משהו אחר. עם זאת, לרוב אלה משותף הרעיון כי אלה מתרחשים במדינות מפותחות ובאופן כללי באזורים עשירים על פני כדור הארץ.

כמו לעתים קרובות בהיסטוריה של הכלכלה העולמית, נראה כי בעלי ההשפעה המינימלית או האמצעים הכספיים הנמוכים ביותר שוב נותרים מחוץ למהפכת הטכנולוגיה הבוערת לאט. בעוד שמדינות שנמצאות בשלב הפיתוח עדיין נצמדות לרכבת הבלוקצ’יין, רוב המדינות הלא מפותחות אפילו לא נמצאות ברדאר של המערכת האקולוגית של הבלוקצ’יין, מלבד דברים כמו סיוע הומניטרי..

אך כעת, חדשות יכולות להוות אינדיקציה טובה לכך שמגמה זו מתחילה להשתנות. הנה פירוט האופן שבו מטבעות דיגיטליים יכולים להיווצר במדינות לא מפותחות, וכיצד זה יכול להיות שינוי גדול עבור כל אזרחיהם..

הבעיה הפלסטינית

כשמדובר במדינות לא מפותחות, פלסטין היא כנראה אחת הדוגמאות החזקות ביותר. ממוקם ליד או בתוך ישראל, תלוי את מי שואלים, השכן של פלסטין היא אחת המדינות המפותחות ביותר ומאורגן באזור Eurasian. לעומת זאת, שטחי פלסטין הם הכל חוץ.

מאז אמצע 2010 התפשטה מדינת פלסטין לא רק במובן הגיאוגרפי אלא גם במדיניות פוליטית. הגדה המערבית נמצאת בשליטת המשך התנועה הצבאית והפוליטית של אש”ף המנהלת כיום את האזור כפתח. על קו החוף של הים התיכון, רצועת עזה מנוהלת על ידי חמאס לאחר שזכתה בבחירות לרשויות המקומיות לפני יותר מעשור..

לבסוף, יש גם חלק מירושלים הנחשב כשטח פלסטיני, מה שהופך את המצב למעורב לחלוטין במובן הפוליטי והכלכלי. כאשר נוכחותם של כוחות צבא והביטחון ישראליים להוסיף למשוואה, ברור מדוע פלסטין היא גם העניים מסובכים להפליא עבור כל צורה של פיתוח או השקעה שאינה בסיסי סיוע הומניטרי.

אבל, יש יוזמה שמנסה להשתמש במושג מטבע דיגיטלי ולהשתמש בו בסביבה חברתית ופוליטית קשה זו.

הלירה הפלסטינית

נראה כי הסמכות הכספית של פלסטין מחפשת דרך לבנות מטבע מטבע משלה. הסיפור סוקר על ידי רויטרס שדיווחה כי איש המפתח של רשות המטבע הפלסטינית, עזאם שוואווה, הצהיר כי הארגון מחפש פיתרון דומה לביטקוין עבור המטבע המרכזי שלו, שנכון לעכשיו אינו קיים..

בשלב זה, השטחים משתמשים בתמהיל של אירו ודולר אמריקאי כאמצעי לעסקה כספית. כמובן שגם מי שמקיים אינטראקציה עם העסקים הישראליים מנצל את השקל, אך לא בהיקף המטבעות הגלובליים המערביים. בגלל המכשולים העצומים הקשורים ביצירת פוטנציאל כלשהו של מטבע פיאט מסורתי (ביסודו של דבר המוסד אסור לעשות זאת) והדפסת כסף זה לאוכלוסייה, המסלול היעיל יותר עשוי לכסות את העיקרון הדיגיטלי בלבד..

שאווה גם הצהיר כי באותו מטבע דיגיטלי עשוי להיות בסיס כלשהו של סחורה פיזית, שיכולה להיות עתודות, נפט או זהב. באופן טבעי, אמנם זה לא זהה לרשת ביטקוין, שנמצאת כיום בשימוש נרחב לכל דבר בתי קזינו מקוונים של BTC ל סחר בפורקס דיגיטלי, ואשר מפעיל את כוח הגיבוב כערך התומך בו. אך יחד עם ההבדלים, הרעיון יהיה שימושי לאין שיעור לכל מי שחי בשטח הפלסטיני.

בגלל גורם חוסר היציבות, שירותים כמו PayPal אינם זמינים בשטחים, בעוד ששירותי בנקאות רגילים הם גם גופים מורכבים מאוד עבור האזרחים הרגילים. כעת, רשות המטבע הפלסטינית לא נתנה תשובה לשאלה מתי הלירה הפלסטינית עלולה להיכנס לאוויר, אך המוסד רוצה לראות את יציאתה לתקופה של חמש השנים הבאות..

חלופה


קיים פוטנציאל עצום להתפתחות מסוג זה באומה העניה של העולם, למרות שזה אולי לא נראה כמו זה. רעיון הליבה המאפשר צעד זה להתקיים הוא השימוש הנרחב במכשירים דיגיטליים חכמים כמו סמארטפונים וטאבלטים. זה, יחד עם התפתחות הרשתות הסלולריות, מספק אפילו לאזורים העניים ביותר קישוריות לאינטרנט.

זה כל מה שצריך כדי שמטבע דיגיטלי יתפקד. בנוסף, ישנן מספר יוזמות עולמיות גדולות המנסות לספק גישה לאינטרנט לחלקים שונים בעולם ללא תלות בתשתית הרשת הסלולרית. כשאחת מהיוזמות הללו תהפוך להצלחה, רמות הקישוריות של האזורים העניים יעלו עוד יותר, ויתמכו במחיר יורד תמיד של סמארטפונים נמוכים

במערך זה, יצירת מטבע דיגיטלי תדרוש משאבים מועטים מכל ממשלה. כמובן שבניית המטבע הדיגיטלי היא רק הצעד הראשון לקראת אימוץ, ובוודאי יהיו איתו בעיות רבות. חלקם, בתיאוריה, כמו עליית מחיר פתאומית, ואחריה תקופת מכירה מהירה, עשויים להטביע את אותו מטבע באופן דומה לבועה כלכלית או פיננסית שמתפוצצת..

אך, אותו מטבע צריך להיתפס כחלק נוסף בתשתית לאומית החסרה כיום במדינות רבות. אמנם זה בהחלט לא יהיה מושלם באופן מיידי (או אפילו אי פעם), אך עדיין מספק משהו שאנשים במדינות הלא מפותחות יכולים להשתמש בו כדי לשפר את חייהם..

זה בעצם כל מה שמייצג את תהליך הפיתוח עבור כל אזור. כאשר מטבע דיגיטלי פועל ברמה לאומית, אנשים ואז קבוצות גדולות יותר של אנשים יכולים למצוא דרך לצאת מעוני, שהיא דרך שכל המדינה יכולה ללכת בה בסופו של דבר.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map