banner
banner

תפקיד הביטקוין בשווקים מסורתיים לא יציבים

שימוש במטבע דיגיטלי ברגע בו שוק רגיל מסוים הופך לתנודתי יותר היא אחת הסיבות המרכזיות לכך שביטקוין עלה חזרה למקום לאחר התרסקות 2013. מאז, תפקידו של BTC בשווקי המטבע הסיניים הראה שהוא יכול לשמש בקלות כמחסום נגד פגיעות קשות בתיקי משקיעים לא מיודעים.

נראה כי המעורבות באחת מהמערכות הפיננסיות הגדולות בעולם הייתה הישג גדול אך בעקבות ה צמיחה לאחרונה במחיר BTC, תכונה זו של המטבע הדיגיטלי הוצלה. כעת, BTC נתפסת כשיטה מיינסטרימית להפקת רווחים באמצעות השקעות מהירות ומשיכות כספים, בדומה ל- ETH ולמטבעות קריפטוגרפיים דינמיים אחרים..

עם זאת, אותה רשת בלוקצ’יין עדיין מחזיקה באותה יכולת ובמקומות מסוימים ברחבי העולם היא משמשת כנמל בטוח כאשר גל חוסר היציבות פוגע בשוק מסוים. הנה כמה פרטים נוספים על זה לעיתים קרובות מתעלמים מתופעות של המטבע הדיגיטלי הגדול ביותר, אך גם אחרים שיכולים לשרת את אותה מטרה.

כסף וסדר חברתי

בחייהם של אנשים מודרניים, ישנם מספר גורמים שכמעט ולא השתנו באלפי השנים האחרונות. אמנם זה אולי נשמע מדהים, אך ההיסטוריה מראה שמושג הכסף היה ונשאר אחת העובדות החשובות בחייו של האדם, עוד בתקופה שבה החלפת הסחורות הופעלה לפעולה לתהליך שהשתמש באמצעים טבעיים להגדרת ערך..

בסוף ימי הביניים, אותו מושג התמזג עם רעיון הבנקאות וכל השירותים הנלווים לו. זה אפשר לאנשים להלוואות וללוות, מה שהציב את אבני היסוד לפעולות שוק מלאות הדומות לאלו שקיימות כיום בתוך המוסד הפיננסי המודרני.

בהקשר זה, המטבע הדיגיטלי צריך להיתפס רק כהמשך לאותה התפתחות של שירותים פיננסיים. עם זאת, ההיסטוריה מראה גם שלא כל השינויים במערך הכספי יצרו דברים מועילים. לפעמים אלה הגיעו בצורה של בעיות קטסטרופליות שהובילו למיתון, לדיכאון או אפילו לקריסה של כל המבנה הפיננסי של עם אחד..

זה מראה שתפיסת הכספים וסדר חברתי נתון של תחום מסוים, בין אם זה אזור, מדינה או אפילו איחוד קשורים זה לזה. אך כעת, לראשונה בהיסטוריה, המצאת המטבע הדיגיטלי, המשמשת כייצוג כספי שווי מלא של ערך אך שאינו קשור לשום ממשלה או מבנה כוח יחיד אחר, מספק דינמיקה חדשה למשוואה זו..

אובדן תכנון מרכזי

מתנהג כגישה פתוחה וכספר שקוף שרושם לאן ואיך הכסף זורם, בלוקצ’יין של ביטקוין, כמו כל בלוקצ’יין אחר, מראה כי השימוש במתווכים בנקאיים כבר אינו נחוץ. זהו אתגר ישיר לרעיון שכסף בצורה הידועה כיום יכול לעבוד באמצעות תכנון מרכזי קפדני, המנוהל לרוב על ידי הבנק המרכזי של המדינה..

ניתן להציג את אותו רעיון במונחים אלה: בעוד שתכנון מרכזי לא מיותר בבלוקצ’יין, השימושיות בפועל של המטבעות הדיגיטליים נותרה יחסית דומה לזו של כסף פיאט. השימוש בהם, המכסה דברים כמו הלוואות, השקעות ישירות בביטקוין, רכישות המתבצעות באופן מקוון ואפילו הימורי BTC מקוונים מראה שביטקוין יכול לעשות כל מה שכסף כסף יכול לעשות.

ההתקפה העקיפה על הדוגמה הבנקאית המרכזית גרמה בתחילה לממסד הפוליטי בכל רחבי העולם להתרחק מכל רעיון של מטבע דיגיטלי שהוא תחילה אפילו חשוב ואז מועיל בכל דרך שהיא. אבל, המגמה החלה להיחלש ככל שחשיבותם של המטבעות הקריפטוגרפיים גדלה. כעת, ישנם אינדיקטורים ברורים כי אותו מצב משתנה במהירות במגוון אזורים ובקנה מידה עולמי.

מדינות שנפתחות

סימני הזמנים המשתנים נראים בפינות רבות בעולם. לאחרונה, יפן הכירה בביטקוין כשיטת תשלום קיימא, שמובילה לזרם עצום של מטבע פיאט לרשת, וכתוצאה מכך נשברים זה אחר זה שיאי ערכו. רוסיה, שנחשבה במשך תקופה ארוכה כאחד המתנגדים הגדולים מכל סוג של מטבע דיגיטלי, החלה לשנות את עמדתה.

באזורים אחרים מגמה דומה מתרחשת. ממשלות, ממש כמו משקיעים ואזרחים מן השורה, החלו לחקור את הרעיון של מטבע דיגיטלי, בעיקר ביטקוין ואתר, ומה אלה יכולים לעשות עבורם. אבל ככל שזה נמשך, ההשפעה הגדולה ביותר שיש לביטקוין על הדינמיקה החברתית היא במדינות בהן המסחר כבר נמצא במים חמים בגלל חוסר היציבות הטמון בשוק שלהם..

כאן, לביטקוין יש כנראה את התפקיד הגדול ביותר בכל מה שקשור להגנה על כספי הפעילים במערכות ההשקעה הרעועות בעולם ותהליכים פיננסיים אחרים..

חוסר יציבות ומטבעות דיגיטליים

הגורם החשוב לגבי הביטקוין, במיוחד, הוא שהוא פתוח לחלוטין למדינות מתפתחות. זו הסיבה שבוונצואלה, BTC הפך למטבע מקביל שמתחרה בכל אחר ומציע לאזרחים אמצעי לעסקאות העוקפות כל ערוץ רשמי. זה משמש למשל לרכישת מצרכים בסיסיים כעת, כאשר הכסף הרשמי הפך כמעט חסר ערך.

ניתן למצוא מצב דומה במזרח אפריקה, שם שירותי העברות יוזמות כמו BitPesa משתלטים מערוצי העברה מסורתיים. כנ”ל לגבי דרום אפריקה, בעוד שפעילים ניגרים וסוחרים מקומיים רואים בביטקוין אמצעי לספק רמה חדשה של דמוקרטיה למערכת הפיננסית, שאחרת רצופה בשחיתות ובעיות..

קריסה כלכלית בזימבבואה אילצה לראשונה אזרחים לחפש חלופות, אך כעת, חלק גדול מהם מעסיק ביטקוין כאמצעי להגן על חסכונותיהם. בעבר, הבנקים הלאומיים קרסו והותירו רבים ללא חסכונות, אך כעת, BTC מספקת את עצמה כדרך להישמר מפני אפשרות זו..

כל זה מראה כי הביטקוין הוא הרבה יותר ממנגנון השקעה לשווקים יציבים ומפותחים. במקום זאת, שווקים מתפתחים הנמצאים במשבר, יחד עם אזרחיהם, משתמשים כעת במטבע הדיגיטלי הזה כדי להטות את מאזני השינויים הכספיים והחברתיים ליתרונותיהם..

מָקוֹר: קְוָרץ

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me