banner
banner

שימוש בבלוקצ’יין כדי להוסיף שקיפות לצדקה

בעולם שנעשה מחדש באמצעות סדרת המהפכות התעשייתיות, מערכת הממשל הפכה מגוונת מאי פעם. יחד עם זאת, מבנים כלכליים המהווים את הבסיס לאותן חלופות ממשלתיות נבדלים זה מזה באופן מהותי. זו הסיבה שהעולם המודרני מרובד לרוב בשלושה מעמדות ייחודיים – המדינות המפותחות, המפותחות והלא מפותחות. יש מונחים אחרים לרעיון דומה, אך כולם בעצם מחלקים את כדור הארץ למדינות עשירות, עניים ואלה שביניהם..

אולם, ככל שהעולם השתלב זה בזה באמצעות טכנולוגיה, ובמיוחד התקדמות ה- IT, פתאום אנשים בעולם המפותח מצאו את עצמם עם ההזדמנות לעזור לאחרים פחות בר מזל, אפילו אלה החיים בצד השני של העולם. מנגנון המאפשר זאת מגיע גם בצורות שונות, אך אחד הדומיננטיים ביותר הוא הרעיון של ארגוני צדקה.

מאז שמקורם באירופה במהלך המאה ה -18 וה -19, ארגוני צדקה מסוגים וסיבות שונות התפשטו ברחבי העולם. במקומות מסוימים הם שילבו עצמם במנטליות תרבותית או דתית קיימת שכללה איזושהי צדקה לפעולה ישירה. באחרים זה יצר בהדרגה את התשתית לתהליך איסוף הכספים או להקצאתם למטרה המוגדרת של הצדקה.

לרוע המזל, מספר רב של ארגונים אלה עבדו בסופו של דבר באופן שאינו צדקה. כאן, גם אלה שהקצו כספים לפרויקטים שלהם עדיין שמרו על חלק גדול ממנו למטרותיהם, כמו קידום אותו ארגון, והפכו למעשה לגרסה קלה של ארגון עסקי קלאסי..

ככל שמספר העמותות גדל והיכולת של אנשים לגשת אליהם, הודות לדברים כמו ביטקוין או שירותי תשלומים דיגיטליים, מתגברת גם היא, בעיית האחריות לצדקה ממשיכה להימשך. כיום, אנשים יכולים להעסיק BTC לתמיכה בארגון צדקה באותו אופן שבו היו ניגשים קזינו אונליין, אבל הנושא היכן באמת הולך הכסף נמשך. כעת עלה מושג שרוצה להשתמש בבלוקצ’יין כדרך להפוך את ההתנהלות של ארגוני צדקה לשקופה ובטוחה יותר עבור כל המעורבים..

נמלים פיננסיות

אנט פיננסיל היא שלוחה לתשלומים של עליבאבא ולאחרונה היא הודיעה כי היא עוברת לתחום פרויקט הצדקה שיתמוך ברשת בלוקצ’יין. בראש הפרויקט עומדת Ant Love, זרוע צדקה של Ant Financial והמידע הראשון על יוזמה זו הגיע בקיץ 2016. באותה תקופה, אותו ארגון הסביר כי מטרתם הייתה להתחיל להשתמש בטכנולוגיה זו כדי לספק לעמותות יותר שקיפות.

ליתר דיוק, הפלטפורמה המפותחת בימים אלו אמורה לספק נראות מוגברת לדברים כמו גילוי צדקה, היסטוריית תורמים ומידע רלוונטי הרבה יותר בכל הנוגע להליכים הכספיים בארגוני צדקה אלה. עבור הרבה אנשים המעוניינים לתמוך בארגון צדקה, נתונים אלה יכולים להיות ההבדל בין אמירת כן או לא.

צ’נג לי, CTO של Ant Financial, הצהיר כי התכונות המבוזרות של הבלוקצ’יין מאפשרות לשלב אותו בתהליכי הצדקה ממש טוב. בנוסף, פירוש הבלוקצ’יין הוא כי היסטוריית העסקאות הרבה יותר אמינה ועמידה מאוד בפני כל סוג של התעסקות.

הרחבת היוזמה

בעוד שכל הפרטים שצוינו בעבר התרחשו לפני כמעט שנה, מקורות חדשות מסין מדווחים כי ה- Ant Financial עתיד לכלול חברות נוספות בפלטפורמה המתפתחת, לצד ארגוני צדקה, קבוצות תקשורת וארגוני תורמים. עבור רבים, הצלחת החברה עם Alipay, שירות עליבאבא הייעודי לתשלומים שפיתחה נמלה, מהווה אינדיקטור נהדר ליכולותיהם..

נכון לעכשיו, היא משרתת מעל 450 מיליון משתמשים, וזה מספר מדהים, במיוחד לאור מאבק אחרון בתעשיית המטבעות הדיגיטליים בסין. רמת הישג זו מראה כי החברה יכולה לפתח בקלות פלטפורמה שתעקוב אחר תרומות לצדקה ואופן חלוקתם לקבוצת המשתמשים..

יחד עם זאת, סין יכולה גם לספק במהירות את הפלטפורמה למגוון ארגוני צדקה לאומיים המעוניינים בהתחשב בגודל המדינה. בדרך זו, כל הבדיקות בפלטפורמה הפעילה היו יכולות להסתיים בתוך המדינה הסינית לפני שהפלטפורמה עוברת לשוק עולמי.

בעיית הצדקה

אפשר לטעון שלצדקה תמיד הייתה הבעיה לפתח תהליך הנהלת חשבונות אמין שישמור על כל אחד מתורמיהם. הנושא לא קשור רק לרעיון ההונאה, שמשפיע רק על מספר קטן מאוד של ארגונים אלא על התהליך הכולל של העברת כסף. לדוגמא, Live Aid הוא אחת הדוגמאות הידועות ביותר לקרנות שהסתיימו בידי פקידי אתיופיה שלקחו אותם לשוק הנשק והניעו עוד יותר את הסכסוך עליו ניסתה הצדקה להשפיע באופן חיובי..

כמובן, זהו סימן ההיכר של העולם המודרני ובעיות מסוגים שונים עלולות להתרחש. אחת המחלוקות האחרונות סביב ארגוני צדקה הייתה קשורה לנושא הכספים המועברים בפועל למקבלים. מחקר גילה שזה לא נדיר שיש ארגונים שבהם 90% מכל התרומות שנאספו הולכות להפצה נוספת של אותה צדקה. זה אמנם לא פלילי, אך חוסר האיזון של דולר אחד בלבד ב -10 דולר המגיע לאנשים והגורמים הנדרשים לכך הוא מדהים.

מסיבה זו, הפלטפורמה שפותחה על ידי Ant Love יכולה להיות התרופה האידיאלית לאותה סוגיה. באמצעותו, התורמים יכולים לעקוב אחר כספם בזמן שהוא עובר בצינור הצדקה ובדרך זו לקבל חשיפה מלאה. מטבע הדברים, לא כל עמותות יזנקו מההזדמנות להשיג פלטפורמה מסוג זה, אך גם מי שיגיד “לא” ללא סיבה טובה ישלח הודעה שתתקשר בקול רם וברור לתורמים פוטנציאליים..

בעזרת פלטפורמת בלוקצ’יין שתהפוך את ארגוני הצדקה לשקופים יותר, ניתן לשפר מאוד את תהליך העזרה לאותם אנשים ולגורמים הזקוקים לכך..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me