banner
banner

סחר הוא מצב Win-Win, מלחמת סחר היא מצב הפסד

כשדונלד טראמפ פתח בקמפיין לנשיאות ארה”ב, הסיסמה העיקרית הייתה “אמריקה ראשונה”. רבים מהשותפים המסחריים ובעלי ברית לטווח הארוך של ארה”ב הסכימו עם זה, לכל ממשלה יש את הזכות לשים את המדינה ואת אנשיה בראש סדר העדיפויות. אחד ההיבטים העיקריים של סיסמה זו הוא אכיפה נגד הגירת המונים, כך שפנו מאוד לאזרחי ארה”ב ולחלקם גם לאזרח המערבי הכללי.

שיפור חיובי בתעשיות ארה”ב

ההיבט הנוסף היה הסיסמה בנושא התאוששות של תעשיות מסוימות בארה”ב. עכשיו, אם אתה רוצה שתעשייה תעלה, אתה צריך להפוך אותה לתחרותית יותר. אולי, תוכל לסבסד אותו לזמן מה עד שהוא יקום על הרגליים. משמעות הדבר היא יותר עסקאות. אם הסינים מסבסדים את תעשיית הפלדה, המשמעות היא שיש יותר פלדה שמסתובבת בשווקים גלובליים במחיר נמוך יותר. אם ארה”ב תעשה את אותו הדבר, פירוש הדבר יהיה גניבה זולה עוד יותר בשווקים. זה יעזור לתעשיית הפלדה בארה”ב ולהפעיל לחץ על תעשיית הפלדה הסינית. איש אינו יכול לסבסד תעשייה לנצח ולכן לאחר זמן מה הסינים וארה”ב יסכימו שלא לסבסד את הענף הזה. באותה תקופה תעשיית הפלדה בארה”ב הייתה מתאוששת במידה מסוימת ושוק הפלדה יחזור לקדמותו ללא סובסידיות נוספות.

הדרך הלא נכונה / השלילית לעזור לתעשיות

במקום זאת, טראמפ הולך לכיוון השני. הוא הטיל מכסים על פלדה ואלומיניום ומאיים על מכסים על מוצרים רבים אחרים. בשבועות האחרונים ראינו את ממשל טראמפ מטיל מכסים חדשים על מוצרים סיניים בשווי 100 מיליארד דולר והוא מתכנן סיבוב נוסף של מכסים על 200 מיליארד דולר נוספים של מוצרים סיניים. מכסי הפלדה והאלומיניום פגעו מעט גם בסין ובאיחוד האירופי, אך הם ישקלו הרבה יותר על מקסיקו וקנדה. ביום שישי, טראמפ צייץ בטוויטר על מכסים על יצרניות רכב אירופאיות.

כמובן, כל המכסים נופלים על בעלות הברית ושותפי המסחר של אמריקה. הם לא נופלים על מדינות עוינות כלפי ארה”ב, כמו מדינות המפרץ העשירות בנפט. אבל, בואו נשכח מהכוונות הפוליטיות שמאחורי התעריפים הללו ונתמקד רק בהשפעה הכלכלית שיש להם, במיוחד על הצרכן האמריקני..

לאן זה מוביל?

בתור התחלה, התעריפים הם ההפך מיותר סחר, כלומר פחות עסקאות. אם ארה”ב תטיל מכסים על מדינות אחרות, המשמעות היא שהיא תסגור את הנמלים שלה. אם תסגור נמלים משלך, ההשפעה הראשונה פוגעת במפיקים מקומיים שאמורים לייצא. אינך יכול להגדיל את הייצוא אם אתה סוגר את היציאות שלך. אם אתה מציב מכסים על סחורות זרות, מדינות זרות יטילו מכס על סחורותיך. הסינים והאיחוד האירופי כבר משיבים בתגובה, כאשר סחורות אמריקאיות בשווי 50 מיליארד דולר מיועדות לתעריפים שככל הנראה יגדלו. האיחוד האירופי הטיל מכסים על סחורות אמריקאיות בסכום של כ -3 מיליארד דולר וככל הנראה יגדיל את המכסים ואת מגוון המוצרים כאשר ממשל טראמפ יטיל מכסים על יצרניות הרכב האירופיות, במיוחד הגרמניות. מה זה אומר? פחות עסקאות בינלאומיות.

אין ספק שחלק מהתעשיות בסין, אירופה או קנדה יסבלו, אך גם ענפים אשר יוקדו על ידי שאר העולם ושאר העולם גדולים יותר מארה”ב. האיחוד האירופי וסין מכוונים למוצרים מסוימים לפגוע בבסיס ההצבעה של טראמפ, שעשוי להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר. אנחנו לא יכולים לעזוב את הפוליטיקה גם אם אנחנו רוצים כי הם עומדים מאחורי הכל, לא??

אבל יותר מכל, המכסים שמתפתחים למלחמת סחר יפגעו בעיקר באמריקאים רגילים. הצרכן האמריקאי יצטרך לשלם יותר עבור סחורות אם טראמפ יסגור את נמלי אמריקה. סחורות מיובאות יהיו יקרות יותר ואפילו סחורות המיוצרות בארה”ב כמו מכוניות, מכשירי חשמל ביתיים ואפילו מטוסים וספינות, המיוצרים בארה”ב עבור צבא ארה”ב, יקרות יותר. אז, יש את הטיעון של טראמפ על מכסים על פלדה ואלומיניום על בסיס הביטחון הלאומי. ביסודו של דבר, כמה תעשיות בארה”ב שהשתדלו עם טראמפ יזכו לעבור ותשיג רווחים טובים לטווח הקצר. אזרח ארה”ב רגיל יהיה עני יותר מכיוון שהוא יצטרך לשלם יותר עבור מוצרים, מיובאים ומיוצרים בתוך המדינה.

אבל זה לא הכל. אנחנו, האנשים הרגילים יכולנו לחיות עם זה כי אנחנו רגילים לפוליטיקה וכלכלה מחורבנת כל כך מצד האליטה. הבעיה העיקרית, לדעתי, זועקת רצח, תהיה הכלכלה העולמית. עדיין לא השארנו אחרינו את המשבר הכלכלי החמור ביותר מזה עשרות שנים אשר נוצר בשנת 2008 על ידי המשבר הפיננסי, אשר, באופן מצחיק דיו, החל בארה”ב ושפך על שאר העולם. איטליה ויוון עדיין סובלות מתוצאות כלכליות.

מה אם שיבוש סחר זה יביא להאטה נוספת בכלכלה העולמית שתוביל למשבר כלכלי נוסף? כזכור, שום דבר מרכזי לא קרה בשנת 2008, בנק גדול אחד (האחים ליהמן) פשט את הרגל וזה הפך למהומה במהרה. המשקיעים הם כמו יונים מפוחדות, אם יש סיכונים, הם יאחסנו את הכסף מתחת למזרנים שלהם. זה מה שקרה אחרי המשבר הפיננסי ב -2008. משקיעים וחברות הפסיקו להשקיע בגלל חשש, העסק הופרע והרבה עובדים פוטרו. מה אם זה יחזור על עצמו? הסימנים לא טובים. משבר כלכלי נוסף יהיה גרוע בהרבה מזה האחרון וזה יהיה גרוע באותה מידה עבור אמריקאים, אירופאים, קנדים וכמובן הסינים, בעוד שכמה מכסים מחושבים היטב יהיו סבירים, במיוחד על פלדה סינית, מכיוון שהוא מסובסד.. אבל, מלחמת סחר תהיה נוראית לכולם, מה שהופך אותה למצב לאבד את כל הצדדים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me