עריכה: האם הנשק של “יואן דיגיטלי” הוא סין שישלוט בשווקים גלובליים?

כניסתם של מטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין כשוק השקעות רגיל ושער תשלומים אמין אילצה ממשלות ברחבי העולם לשים לב לטכנולוגיה המתהווה. שור הביטקוין המתמשך המונע על ידי ענקיות הפיננסיות המיינסטרים כמו PayPal ומיקרו-סטרטגיה & המתחים העולים בסחר העולמי רק הפכו את טענת המטבעות הדיגיטליים לחזקים יותר כעתיד הכסף.

עליית מטבעות דיגיטליים בבעלות המדינה

ממשלות ברחבי העולם גילו עניין בפיתוח מטבע דיגיטלי ריבוני משלהן המוצמד לפיאט הלאומי שהונפק על ידי הבנקים המרכזיים שלהם. עם זאת, העניין המוסדי הגדול בשילוב חברות מיליארדי דולרים המתכננות להשתמש בביטקוין כנכס גידור גרמו לממשלות להבין שהגיע הזמן למטבעות דיגיטליים..

מדינות רבות תכננו לפתח מטבע דיגיטלי ריבוני או שהן בפיתוח. אם נסתכל על ההתקדמות שעושות מדינות אלה, סין בהחלט נמצאת בצמרת עם היואן הדיגיטלי שלהם או DCEP שכבר נמצאים תחת כמה תוכניות פיילוט במחוזות שונים במדינה..

ארה”ב עובדת כעת על היבט המחקר בעוד שבריטניה כבר מוכנה עם מודל ומחפשת משוב. פרט לרוסיה, קנדה, דרום קוריאה וכמה מדינות אירופיות, הציבו תוכניות למטבע דיגיטלי.

מָקוֹר: תדרוך סין

טביעת הרגל הצומחת של סין בחלל המטבע הדיגיטלי – יואן דיגיטלי

סין היא אחת המדינות המתקדמות ביותר בכל הנוגע לתשלום דיגיטלי, בו יותר מ -80% מהאוכלוסייה משתמשים בתשלום דיגיטלי כלשהו בחיי היומיום שלהם. סין החלה את המחקר שלה כלפי מטבע דיגיטלי לאומי ריבוני בשנת 2014 עצמה וכבר פיתחו את מערכת התשלומים הדיגיטלית שלהם בשם DCEP או יואן דיגיטלי שנמצאת כעת בבדיקה באזורים שונים של המדינה. תוכניות הפיילוט ליואן דיגיטלי החלו לפני כמעט שנה והוא כבר גדל מערים מעטות לכמה פרובינציות. למעשה היו שמועות על השקה אפשרית עד סוף 2019 עצמה.

הפיילוט ליואן דיגיטלי התחיל כסבסוד נסיעה לעובדי ממשלה ובהמשך הורחב לשימוש במסעדות, בתי מלון ונותני שירותים רבים אחרים. עסקאות היואן הדיגיטליות כבר חרגו מעל 2 מיליארד יואן שהם כ -300 מיליון דולר.

התבוננות במקרי שימוש שונים של יואן דיגיטלי בשילוב השקה ארצית יעניקו לסין יתרון לא הוגן במרוץ המטבעות הדיגיטליים ורוב המדינות החלו לממש זאת במיוחד בארה”ב..

ארה”ב וסין אינן מקיימות קשרים דיפלומטיים לבביים מאוד ואינן בעלות ברית טובות מכיוון ששתי המדינות מבקשות להחתים את סמכותן כמעצמה עולמית בה ארה”ב מחזיקה ביד עליונה. הדולר האמריקני נתפס כמטבע ברירת מחדל למסחר המקנה להם מונופול בשוק הסחר וסין מבקשת לסיים את הדומיננטיות הזו. ארה”ב מודעת מאוד לאיום, שעולה ממכתבו האחרון של מנהל המודיעין הלאומי לראש ה- SEC, בו הוא ראה כי יואן דיגיטלי מהווה איום ביטחוני..

הדומיננטיות ההולכת וגוברת של סין בתחום המטבעות הדיגיטליים עוררה ספקולציות לגבי השפעתה על הדומיננטיות של הדולר האמריקני, שם רבים חוששים כי סין תנסה לעקוף את הדולר האמריקני למסחר עם מדינות אחרות..

האם יואן דיגיטלי יכול להפוך למטבע סחר עולמי?


הדולר האמריקאי משמש כיום למעל 88% מהסחר הבינלאומי ואחריו האירו בשיעור 32.3%, בעוד שהיואן הסיני משמש רק ל -4.3% מהסחר שהוא כמעט זניח בהשוואה לדולר. הדומיננטיות האכזרית הזו של הדולר מעניקה לארה”ב יתרון לא הוגן המאפשר לה להפעיל סנקציות על מדינות אחרות שאינן חולקות קשר טוב איתן, ומונע מהן להשתמש או לבצע סחר דולר..

מקור: CNN

השפעת המטבע הסיני בשוק הסחר הבינלאומי מועטה מכדי לאתגר את הדומיננטיות של הדולר האמריקני. כמו כן, סין אינה מחזיקה ביחס טוב ובביטחון בשאר העולם, במיוחד לאחר מגפת ה- COVID-19. נכון לעכשיו מיטב סין יכול לקוות לה היא להגדיל את השפעתה על היואן הדיגיטלי בשוק הסחר הבינלאומי.

היבט נוסף שנידון לגבי השימוש האפשרי ביואן דיגיטלי הוא לסחר עם מדינות בעיצומים. הסנקציות הפכו לאכזריות למדי עבור המדינות שנפגעו ממנה, כמו איראן שסבלה מאוד במהלך המגיפה, וגם הפיאט הלאומי שלה איבד כמעט 50% מערכו בעשור האחרון. הופעתה של סין כמסדרון סחר חלופי עשויה להיות קטלנית עבור ארה”ב, אך רק אם היא תצליח לפרוח וליצור השפעה של אותה רמה..

מחשבות אחרונות

סין שואפת לשלוט כמעצמה העולמית כבר די הרבה זמן והופעת המטבע הדיגיטלי כעתיד אפשרי של כסף יכולה בהחלט לשרת אותם נכון. הנוכחות של סין בשוק הסחר הבינלאומי גדולה דיה כדי לאתגר את ארה”ב, אולם התקדמותה עם המטבע הדיגיטלי הריבוני עשויה להעניק לה יתרון הוגן בעולם הפינטק ההולך וגדל..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map