בועת הביטקוין

כאשר הביטקוין עלה מהאפל, המומנטום העצום שלו אילץ את העולם הפיננסי וגם את התקשורת המרכזית לקום ולשים לב. רק בשנת 2017, מחיר הביטקוין (BTC) זכה לעלייה של יותר מ- 1700%. זו סוג של עלייה שמבקרים מכנים את בועת הביטקוין הגדולה ביותר שראו. עם זאת, ישנם תומכים רבים של מטבע הקריפטו הראשון בעולם, ומציעים שגבהים כה גבוהים אינם גדולים ממה שהפוטנציאל שלו באמת מייצג..  

לקרוא לזה בועת ביטקוין כשלעצמה קשה. בועה מוגדרת לעיתים קרובות כנכס שנסחר הרבה מעבר לערכו הפנימי. הבעיה עם נכס כמו ביטקוין או מטבעות קריפטוגרפיים, באופן כללי, היא שאין להם ערך פנימי מבחינה טכנית.

תומכים טוענים שגם למטבעות פיאט אין ערך מהותי. עם זאת, על פי החוק, יש לשלם מיסים בארצות הברית בדולרים אמריקאים. זה נותן למטבע האמריקאי רמת ביקוש אמיתית ולכן ערך אמיתי. בעוד שלביטקוין עצמו, בנקודת זמן זו, יש יישום מוגבל בלבד כאמצעי תשלום. כיוון שמבקרים כאלה טוענים שפשוט ספקולציות של ביטקוין מניעות את הרווחים המסיביים, שמכניסים אותו לשטח בועות.

בועת הביטקוין  

בועת הביטקוין – תרשים יומי 2017

בועת הביטקוין היא הבהלה לזהב החדשה

לאור היעדר הערך האמיתי, מומחים רבים מצביעים על ההשוואה הברורה בין זהב, שהוא מאגר ערך ידוע, לבין הביטקוין, שרבים רואים בו האלטרנטיבה הדיגיטלית החדשה..

משקיעי זהב בסיסיים השתמשו באופן מסורתי במתכת היקרה כגדר מפני אינפלציה כדי להגן על עצמם מפני סערה כלכלית. ויש כמה קווי דמיון עם הביטקוין בכך שיש למעשה היצע מוגבל.

עם זאת ספקולנטים זהב גם קנו זהב מכיוון שהם מאמינים שהמחיר פשוט יעלה גבוה יותר עם הזמן. מעניין שמונח החיפוש, ‘קנה ביטקוין’ עקף כעת את ‘קנה זהב’ בחיפושים בגוגל, והצביע על התלהבות מוגברת מהספקולציות של ביטקוין והאמונה שהוא פשוט ימשיך להתקדם גבוה יותר..

הכלכלנים המפורסמים אוליבייה בלאנשארד ומארק ווטסון מציעים כי בועות מסוג זה מתרחשות מכיוון שספקולנטים מאמינים כי המחירים פשוט ימשיכו לנוע גבוה יותר לאורך זמן..

וכאן בועת ביטקוין ניכרת יותר. כמשקיעים קמעונאיים ממשיכים להיכנס לשוק, רבים פשוט רוכבים על המומנטום של מה שכבר מהווה תשואה אקספוננציאלית. ורבים פשוט מצפים שהם יוכלו למכור במחיר גבוה יותר, מתישהו בעתיד. מה שיכול להיות או לא, מכיוון שמדובר למעשה בספקולציות של ביטקוין.

השוואות בין בועת הביטקוין לבום הנקודה

בתקופה האחרונה אחת מפגישות השוק הגדולות שראינו הייתה בסוף שנות התשעים בדמות בום הדוט-קום. זו הייתה תקופה שבה האינטרנט שינה את האופן שבו התקשרנו ואת האופן שבו עסקים פעלו. וזה בא לידי ביטוי במחיר מניות הטכנולוגיה.

המורכב מנאסד”ק, אמת המידה למניות הטכנולוגיה בארה”ב, חלה עלייה משולשת בכמה שנים קצרות. עם זאת, כאשר בסופו של דבר התרסק לקח 15 שנה להחזיר את שיאיו הגבוהים לשעבר. אבל מה שכן ראינו היה שורת עסקים חדשים ששינו את העולם. שמות כמו גוגל, אמזון ו- eBay היו כולם סטארט-אפים שכן התנופה הטכנולוגית הייתה במלואה, אך המשיכה לעצב את התרבות המודרנית והעסקית שלנו..

כדי לשים את בועת הביטקוין בהקשר, מניות הטכנולוגיה האמריקאיות היו בעלות של כמעט 1.7 טריליון דולר לפני התמוטטותן. נכון לעכשיו מטבעות קריפטוגרפיים הם כיום בסביבות 170 מיליארד דולר, כלומר עדיין יש מקום גדול יותר לצמיחת שוק המטבעות.


 

נקודת בועה נקודה

בום הנקודות: תרשים חודשי של מדד נאסד”ק: 1995-2017

האם בועת הביטקוין היא למעשה בועת בלוקצ’יין?

ההשוואה בין בועת הביטקוין הנוכחית לבום הדוט-קום ברורה. ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים מייצגים בבירור שינוי סיסמי באופן הפעלת המטבעות.

עם זאת, זו אולי הטכנולוגיה שעליה הם בנויים, המכונה בלוקצ’יין, שתורמת להערכות השווי הגבוהות. הבלוקצ’יין היא מערכת ספרים דיגיטלית העוקבת אחר עסקאות. אנו רואים יישומים פוטנציאליים לטכנולוגיית בלוקצ’יין בתחום הבנקאות, ענף הביטוח, הימורים ותחזיות בקרב רבים אחרים.

מומחים רבים פשוט מהמרים על טכנולוגיית הבלוקצ’יין על ידי השקעה בביטקוין. הם רואים את העתיד לטווח הארוך שהטכנולוגיה מייצגת אשר תורם למעמד בועת הביטקוין הנוכחית. 

במהלך תנופת הדוט-קום, חברות מניות פרוטות קטנות התייחסו ל’דוט-קום ‘לשם החברה שלה וראו עליות עצומות בערך המניות שלהן. כעת אנו רואים טקטיקות דומות עם Blockchain. לאחרונה חברה בשם ‘לונג איילנד תה קר’ הוסיפה בלוקצ’יין לשמה וראתה עלייה של 500% במחיר המניה שלה.

תגלית מחירים ובועת הביטקוין

מבחינת מטבע דיגיטלי גרידא, לביטקוין יש יריבים רבים. בתקופה האחרונה מטבעות קריפטוגרפיים אחרים כמו Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash ואחרים תפסו מקום.

בועת מטבעות מטבעות 

שווי שוק של מטבעות קריפטוגרפיים: דצמבר 2017

תנופת המחירים וההתעניינות בספקולציות של ביטקוין ראו בכך שהוא משמש כמתווך לרבים שחשים שהעולם החדש של המטבעות הדיגיטליים כאן כדי להישאר. עם זאת, לא סביר שיהיה מקום למספר מטבעות קריפטוגרפיים כאמצעי תשלום טהור. בסופו של דבר אחד ינצח במירוץ.

מומחים רבים קוראים לכן לבועת הביטקוין, פשוט זו של גילוי מחירים. השוק יקבע את המחיר ובסופו של דבר לאיזו מטבע קריפטוגרפיה יש את היישום הגדול ביותר. מומחים השוו את זה לקרב בין אפל למחשב האישי.

כך גם יש בועת ביטקוין?

כדי לקבוע באמת אם יש בועת ביטקוין, באמת תלוי באיזה צד של הגדר אתה יושב. אם אתה מאמין בטכנולוגיה וביישום שלה, לא רק כצורת תשלום, אלא כמחלף משחקים – סביר להניח שביטקוין מוערך פחות..

אם אתה חושב שבועת הביטקוין היא בדיוק כמו מניות האגורה במהלך בום הדוט-קום או חיידק זהב אחר שמשאיב את המתכת היקרה, בתקווה שיש קונה במחיר גבוה יותר שמחכה באגפים, אז אתה יכול להאמין שבועת הביטקוין היא הגדול ביותר שראית אי פעם.

בעוד שההתקדמות הטכנולוגית בצורה של בלוקצ’יין עשויה להצדיק את המחירים הנוכחיים, הבעיה היא שביטקוין עצמו לא יכול להיות הזוכה האולטימטיבי במירוץ הקריפטו. Ethereum ואפילו Cardano מציעים לא מעט יותר בדרך של צדדיות ויישום. הביטקוין נבנה על בסיס אבטחה וקשה ויקר לקנות ולסחור או אפילו להשתמש בו.

אסטרטגיה חכמה יותר יכולה להיות לקנות תיק מטבעות קריפטוגרפיים מובילים על בסיס שווי השוק שלהם ולהמתין לראות איזה מהם זוכה בסופו של דבר לערעור ולפונקציונליות המרכזיים ביותר. אם לצטט את וורן באפט, “גיוון הוא הגנה מפני בורות.”

בסופו של דבר אם יש או אין בועת ביטקוין זה באמת עניין של דעה, אבל מה שבטוח הוא שזה יהיה השוק שיקבל את ההחלטה הסופית..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map