banner
banner

אותות זהב – מדריך למתחילים, חלק 1

Leaders FX מתפתחת כל הזמן ומרחיבה את שירותיה, שילבנו לאחרונה מכשיר פיננסי מלהיב נוסף בתוכנית איתותי המסחר שלנו במט”ח – אותות מסחר בזהב!

Contents

איך לסחור בזהב?

זהב יכול להיסחר אלקטרוני באותו אופן כמו צמדי מטבעות. מתווכי מט”ח קמעונאיים בדרך כלל מקלים על מסחר במט”ח בזהב באמצעות חוזה להפרש (CFD). זה מאפשר לסוחרי מט”ח קמעונאיים להשתתף בקלות בשוק המט”ח בזהב, שם הם יכולים לעסוק בתפקידים ארוכים וקצרים בסחורה יקרה זו..

מכיוון שניתן לסחור בזהב בקלות בפלטפורמות מסחר מט”ח קמעונאיות ומכיוון שזה נסחר באותה צורה כמו צמדי מטבעות, אנשים רבים מחפשים באינטרנט מונחים כמו ‘זהב מט”ח’, ‘זהב מט”ח’, ‘זהב FX’ ו- ‘ fx gold ‘, כדי ללמוד עוד על המכשיר הפיננסי המדהים הזה, ואיך לסחור בו בהצלחה.

המתכת הנחשקת והיקרה הזו מילאה תפקיד מרכזי באופן הפצת בני האדם על פני כדור הארץ. במשך מאות שנים ואלפי שנות הקיום האנושי, אינספור כורים ופרוספטורים נסעו אלפי קילומטרים בחיפוש אחר פיקדונות עשירים של אלמנט יקר ערך זה..

פרוספקטור זהב יוקון

פסל של מחפש יוקון

בתקופות מודרניות אלה, זהב הוא עדיין מצרך חשוב מאוד. זהו גם מכשיר פיננסי נהדר הנסחר בהיקפים גדולים, הן אלקטרונית והן פיזית.

בואו נסתכל מקרוב על ההיסטוריה של הזהב, הסטטיסטיקה של הייצור, והכי חשוב, איך לסחור בזהב.

הִיסטוֹרִיָה

במשך אלפי שנים מילא הזהב תפקיד בלתי נפרד בפעילות החברתית, הפוליטית והפיננסית של האנושות. מלכים קדומים נהגו לצבור כמויות גדולות של זהב שבעזרתן שכרו צבאות, עיטרו מבנים, והכינו כלי אוכל מהודרים וחפצים מלכותיים אחרים. הזהב שימש גם ברפואת שיניים כמעט 3000 שנה והוא מתכת תואמת ביולוגית ובטוחה לשימוש במגע ישיר עם גופו של האדם..

אף על פי שהזהב שימש אמצעי תשלום מזה אלפי שנים, מטבעות הזהב הראשונים שהיו בשימוש נפגעו על ידי סוחרים לידייים בשנת 700 לפני הספירה..

כיום לזהב יש הרבה יותר שימושים מאשר בימי קדם. זהו מוליך חשמל מעולה ומשמש במכשירים אלקטרוניים רבים, כולל מחשבים וטלפונים סלולריים. זה לא מוכתם והוא מאוד גמיש וגמיש.

כמובן שבזהב משתמשים עדיין לייצור תכשיטים, מטבעות מסוימים ומגוון רחב של חפצים.

תקן הזהב

תקן הזהב הוא מערכת כספית שבה זהב מקושר ישירות למטבע של מדינה. עם תקן הזהב, מדינות התחייבו להמיר כסף מנייר לכמות זהב קבועה. כמובן, הדבר הצריך אותם לקבוע מחיר קבוע למסחר בזהב בו ניתן יהיה לקנות ולמכור.

הסכם ברטון וודס היה מערכת ניהול כספי ששלטה ביחסים פיננסיים ומסחריים עם ארצות הברית, אוסטרליה, יפן, קנדה ומערב אירופה בין השנים 1944 – 1971. מערכת זו חייבה את הבנקים המרכזיים של המדינות המשתתפות לשמור על שערי חליפין קבועים בין המטבעות שלהם והדולר האמריקני. באותם הימים הדולר נקשר לזהב, שנקבע לסכום של 35 דולר לאונקיה במשך כל תקופת ברטון וודס..

שלא כמו תקן הזהב הקלאסי של שנות ה 1800, הסכם ברטון וודס השתמש בתקן זהב פסאודו. אנשים פרטיים לא יכלו להמיר את הדולרים שלהם לזהב; רק בנקאים מרכזיים יכלו. גם מדינות אחרות לא יכלו להמיר את המטבעות ישירות לזהב. רק את הדולר ניתן היה לממש בזהב.

בהסכם ברטון וודס נקבע כי בנקים מרכזיים זרים יכולים ללכת לבנק הפדרלי בניו יורק ולהחליף את הדולרים שלהם בזהב, או את הזהב שלהם בדולרים במחיר של 35 דולר בתוספת עמלה של 8.75 סנט. באותם ימים היה זה בלתי חוקי לאזרחי ארה”ב להחזיק או לסחור בזהב, למעט מטבעות אספן וכמה תכשיטים. חוק זה יושם בשנת 1933, ורק בשנת 1975 יכלו האמריקאים להחזיר ולסחור שוב בחופשיות.

עם כניסתה של מערכת ברטון וודס בשנת 1944, מחיר הזהב היה 35 דולר בארצות הברית. מחיר זה נקבע בשנת 1934 ונותר קבוע לאורך כל תקופת ברטון וודס.

למרות שמערכת ברטון וודס הייתה שיתוף פעולה יוצא מן הכלל בין המדינות השונות המעורבות, בסופו של דבר פעלו נגדה כמה גורמים, אשר ארביטראז ‘של מחיר הזהב היה אחד מהם..

השפעות הסכם ברטון וודס

בספטמבר 1960 הזהב בשוק הזהב בלונדון החל להיסחר במחיר ה’ארביטראז ” של 35.17 דולר כאשר הוא נסחר במחיר של 35.20 דולר. עלות קניית הזהב בניו יורק הייתה 35.0875 דולר כולל עמלה, בתוספת משלוח של 8 סנט ללונדון שווה 35.1675 דולר. בואו לעגל אותו ל -35.17 $.

כל דבר גבוה מזה יכול לתמרץ לקנות זהב בניו יורק ולהעביר אותו ללונדון כדי להרוויח את רווחי הארביטראז ‘. כעבור כחודש, ב -20 באוקטובר, מחיר המסחר בזהב זינק ל 36 $ שהיה כעת הרבה מעל תקרת הארביטראז ‘של 35.17 $. שבוע מאוחר יותר העלו הספקולנטים את המחיר בין 38 $ ל 41 $ לאונקיה שהציעו כעת פרמיה נאה לייבוא ​​זהב מניו יורק ללונדון..

בינתיים, ארה”ב הדפיסה יותר ויותר דולרים והקצב שבו זרם ההון מארה”ב רק האיץ. בנקים מרכזיים זרים צברו יותר ויותר דולרים ופדו יותר ויותר זהב מניו יורק, שהחלה להפעיל לחץ על יתרות הזהב האמריקאיות..

פורט נוקס מוזג זהב

ייצור מטילי זהב בארצות הברית

כדי להתמודד עם בעיית עליית מחיר המסחר בזהב בלונדון, הפדרל ריזרב חתך עסקה לא פורמלית עם בנק אנגליה בכדי לספק את הבנק בכל זהב שהוא הוציא במטרה לדכא את מחיר הזהב. זה נעשה על פי שיקול דעת בנק אנגליה. השילוב של טקטיקה זו עם תקנות אחרות בארה”ב הצליח להגביל את מחיר המסחר בזהב, ובמרץ 1961 המחיר נדחק באופן מלאכותי ל -35.10 דולר..

המאמץ הגדול האחרון לשמור על מחיר המסחר בזהב היה בשנת 1961 כאשר הבנקים המרכזיים במערב עמדו יחד ואגדו זהב בשווי כמה מאות מיליוני דולרים שיגויסו בכדי לנסות לכסות את מחיר הזהב הלונדוני. זה נקרא בריכת הזהב הלונדונית. מלאי הזהב הגדול הזה הכיל את מחיר המתכת היקרה הזו במשך זמן מה, אך בסופו של דבר, לא הייתה שום דרך שהבנקים המרכזיים האלה יוכלו לספק ללא הרף את הביקוש ההולך וגובר לזהב..

אמריקה המשיכה להדפיס כסף כדי לממן את הוצאותיה הצבאיות אשר גדלו באופן משמעותי עם האצת מלחמת וייטנאם בשנת 1965. בשלב זה, גם פרויקט החברה הגדולה של הנשיא לינדון ג’ונסון, שהיה יקר מאוד, דרש כסף. פרויקט זה מומן בחלקו על ידי הפדרל ריזרב שהנפיק כסף חדש לרכישת חוב ממשלתי.

היצע וביקוש בשוק הזהב

עם הגידול הניכר בהיצע הדולרים, שהוביל ליותר ויותר פדיונות זהב מצד ממשלות זרות, מאגרי הזהב של אמריקה הולכים ומתרוקנים בקצב מדאיג. ספקולנטים זרים היו מודעים לכך וידעו כי ארה”ב לא תוכל לעמוד בדלדול מתמיד של מאגרי הזהב שלה. לפיכך, הספקולנטים הללו המשיכו לסחור בזהב וקנו זהב בקצב שיא, מה שהפך לבעיה מרכזית עבור מאגר הזהב הלונדוני המפורסם..

עד ה- 14 במרץ 1968 מכרו חברי בריכת הזהב 2.75 מיליארד דולר מהמתכת הצהובה הזו, שהתרוקנה בכ -10% מהעתודות שלהם. הזהב נסחר במחיר של 35.20 דולר, וזה היה הקו שלהם בחול. מספיק היה מספיק. החברים ביקשו ממלכת אנגליה לסגור את השוק למחרת, והבריכה מומסה. כעבור שבועיים השוק נפתח שוב. עכשיו מחיר הזהב הרגיש מעט התנגדות ומיד עלה עד 38 דולר לאונקיה. זמן קצר לאחר מכן, המחיר עלה ל 42 דולר לאונקיה.

מיותר לציין שבסופו של דבר נאלצה ארה”ב לנתק את ערך הדולר מזהב לחלוטין (על ידי הנשיא ניקסון בשנת 1973), ומחיר הזהב עלה במהירות ל -120 דולר לאונקיה. מערכת ברטון וודס הפכה להיסטוריה.

מאז, מחיר המסחר בזהב היה הרבה יותר דינמי ושוויו עלה עד שהגיע לשיאו בשנת 2011, אז פרץ לזמן קצר 1900 דולר לאונקיה. לאחר קביעת הצמרת החשובה הזו, המחיר זז הצידה במשך כשנה, ואז נכנס לשוק דובים, שנמשך מספר שנים. תחתית חשובה נקבעה בשנת 2015 בכ -1044 דולר. משם, המחיר התאושש מעט אך עדיין, חסר מומנטום שורי רציני.

המפיקים הגדולים ביותר של זהב בשנת 2019 (ייצור מוקשים)

1. סין – 399,700 קילוגרמים

כרגע סין היא יצרנית הזהב הגדולה בעולם. זה היה גם הצרכן הגדול ביותר של זהב מזה עשר שנים רצופות.

2. אוסטרליה – 312,200 קילוגרמים

אוסטרליה עשירה להפליא במשאבים מינרליים כגון זירקון, בוקסיט, אילמניט, רוטיל ועפרות ברזל, שהיא היצרנית המובילה בעולם..

למרות שהיא תופסת את המקום השני בכל הנוגע לייצור זהב, עתודות המכרה הן הרבה יותר מזה של סין.

3. רוסיה – 281,500 קילוגרם

רוסיה היא מדינה עתירת זהב במיוחד וזה לא מפתיע אם לוקחים בחשבון שהיא המדינה הגדולה בעולם עם שטח אדמה עצום של 17,075,200 קמ”ר.

למרות שרוסיה מחזיקה עתודות זהב טבעיות נרחבות, רק כ -250,000 קילוגרמים ממנה נכרתו בשנת 2016.

4. ארצות הברית – 253,200 קילוגרמים

למרות שארצות הברית מגיעה למקום הרביעי רק עם ייצור הזהב שלה, יש לה למעשה את הזהב המאוחסן ביותר בעולם. יותר מ -8000 טון מוחזקים על ידי הפדרל ריזרב בכספות מתחת לניו יורק, בפורט נוקס ובמקומות אחרים.

פורט נוקס

מחסן מטילי ארצות הברית, הידוע גם בשם פורט נוקס. הוא ממוקם במוצב של צבא ארה”ב בפורט נוקס בקנטקי.

5. קנדה – 193,000 קילוגרמים

רק כדי להוסיף סיפור אישי לרגע; הייתה לי חוויה נהדרת בקנדה כשהייתי בת 17. נבחרתי לקבוצת אופני הכביש בדרום אפריקה שהשתתפה במרוץ גביע העולם בן 7 ימים בוואל ד’אור שנמצא בקוויבק. זה נקרא Tour de le Abitibi.

כדי לקצר סיפור ארוך, אחד השלבים, משפט הזמן האישי, נערך במקום האחרון שהיית מצפה שייערך מרוץ אופניים – מכרה זהב. “מאז שנת 2000, שלב אחד בטור דה לה אביטיבי מתרחש במכרה התת קרקעי, כ- 91 מטר מתחת לפני הקרקע. רוכבי אופניים חייבים לרכוב דרך המנהרות ולעלות על רמפת הגישה (שיפוע של 17%) לפני שהם דוהרים ברחובות ואל ד’אור “. מכרה זה נקרא מכרה הזהב למאק.

זה היה ממש מעניין כי ירדנו למכרה כמו שיהיה לכורה טיפוסי – כובעים קשים, מנורות כרייה על הירכיים ולמעלית דמוית הכלוב שהורידה אותנו לנקודת ההתחלה. זה היה כמעט כמו מרוץ אופניים וסיור במכרות זהב באחד.

אני עדיין זוכר כמה הייתה רמפת הגישה תלולה וחלקה. ברגע שיצאת מהמושב שלך כדי לשים יותר כוח על הדוושות, הצמיג האחורי שלך החל להחליק על פני הכביש הרטוב. ואז, כשהגעת לפסגה, פגעת ברוחב 40 מעלות צלזיוס כשיצאת מהמוקש, שנמצא רק כ 12 מעלות בתחתית המקום בו התחלנו את המירוץ. איזו חוויה!

6. אינדונזיה – 190,000 קילוגרמים

אינדונזיה החליפה את פרו בתור היצרנית השישית בגודלה של הקיפול לאחר שהייתה עדה לגידול של 23% בייצור במהלך 2018. מבצע בור פתוח אחד הממוקם בגראסברג מהווה 40% מייצור הזהב של מדינת האי.

7. פרו – 155,400 קילוגרמים

פרו חוותה עלייה קלה בייצור הזהב בשנת 2019, מ -151,000 קילוגרמים בשנת 2017. 2014 הייתה שנה די איטית עבור פרו מבחינת רמות הייצור והייצוא של זהב, אך מאז הדברים נראים טוב יותר עבור הפרואנים..

למרות שייצור הזהב של פרו גדל, פעילות כריית הזהב הבלתי חוקית נותרה בעיה.

8. דרום אפריקה – 123,500 קילוגרמים

חלק ניכר מהתפתחותה של מדינה זו ניתן לייחס לשפע של מקורות הטבע שלה, אך בעיקר למאגרי הזהב השופעים שלה..

למרות שדרום אפריקה היא מדינה ממש גדולה, שטח האדמה של רוסיה גדול פי 14. עם זאת, כאשר משווים את משאבי הזהב הטבעיים של שתי המדינות, ריכוז הזהב של דרום אפריקה גבוה בהרבה מזה של רוסיה. לפי הערכות ברוסיה 8,000,000 ק”ג זהב לא ממוקש, ואילו לדרום אפריקה יש כ 6000,000 ק”ג. פירוש הדבר שרוסיה מחזיקה רק 33.33 אחוזים בזהב טבעי יותר מאשר בדרום אפריקה, אך היא גדולה פי 14.

אם מחשבים את משקל הזהב לשטח הקרקע של רוסיה, זה מגיע ל 468 גרם זהב לקילומטר מרובע. בדרום אפריקה מדובר ב -4.91 קילוגרם זהב לקילומטר מרובע – יותר מפי עשרה מהריכוז.

לאבי של סבתי, האנס דה לנגה, היה מכרה זהב ברודזיה, המכונה כיום זימבבואה. כשזהב התגלה במנוחת עולי הרגל שנמצאת במזרח טרנסוואל לשעבר (דרום אפריקה), הוא עבר לשם אך הוא זכה להצלחה פחותה מאשר ברודזיה, לצערי.

באותם הימים (בסביבות 1873), חיפש זהב ענק, וכורים מצאו כמויות משמעותיות של אבק זהב בנחלי אזור מנוחת הצליינים. נמצאו גם נאגטס, והגדול ביותר שנרשם שקל 214 אונקיות (יותר מ -6 קילוגרמים). איזה ממצא!

משהו מעניין בדרום אפריקה הוא שהיא הייתה יצרנית הזהב הגדולה בעולם עד 2006. אולם מאז 1980, ייצור הזהב שלה צנח ב -85 אחוזים מדהימים. חלק מהגורמים שתרמו לירידה מאסיבית זו היו העלייה בעלויות העבודה וכמובן כל ההפסקות שנגרמו על ידי העובדים השובתים שדרשו משכורות גבוהות יותר והטבות טובות יותר..

9. מקסיקו – 121,600 קילוגרמים

ייצור הזהב של מקסיקו ירד בשנים 2018 ו- 2019 לעומת 130,500 קילוגרמים שהופקו בשנת 2017. עם זאת, היו הרבה תגליות חדשות ופיתוחים חדשים של כרייה באזור מאוחר.

10. אוזבקיסטן – 101,800 קילוגרם

ייצור הזהב של אוזבקיסטן נותר קבוע בין השנים 2017 ל 2018 ועד שנת 2019. לא היו השקעות רבות באיתור לקוחות לאחרונה, והמדינה כרתה ממוקשים ישנים זה זמן מה..

מדינות המתגאות בשמורות המכרה הגדולות ביותר של זהב בשנת 2019

בור הסופר

בור הפימיסטון הפתוח, הידוע גם בכינויו סופר בור (קלגורלי, מערב אוסטרליה), היה מכרה הזהב הפתוח ביותר באוסטרליה עד 2016. מאז, מכרה ניומונט בודדינגטון, הנמצא גם הוא במערב אוסטרליה, היה הגדול ביותר.

1. אוסטרליה – 10,000,000 קילוגרמים

זה הרבה זהב! כמובן שאם ניקח בחשבון את גודלה של יבשת זו, המספר הגדול ביותר הזה הגיוני יותר. כאמור, ייצור הזהב של אוסטרליה בשנת 2016 עמד על 270,000 קילוגרמים, שהם 2.842% מרזרבות הטבע שלה. אם המדינה תמשיך לכרות זהב בקצב זה (וזה לא ממש אפשרי מסיבות מעשיות), היא תוכל להמשיך לייצר זהב במשך 35 השנים הבאות..

2. רוסיה – 5,300,000 קילוגרמים

כאמור, מדינה זו היא גדולה ביותר. למעשה, הוא הגדול בעולם. זה הופך את עתודת הזהב המסיבית של רוסיה למרשימה פחות. עם זאת, זהו נכס נהדר למדינה, ובשיעור הכרייה הנוכחי של 250,000 ק”ג בשנה, עתודה זו אמורה להימשך עוד 32 שנים..

3. דרום אפריקה – 3,200,000 קילוגרמים

עכשיו, זה מרשים יותר! למרות שדרום אפריקה היא מדינה גדולה מאוד, היא מדורגת רק במקום ה -25 בגודלה בעולם. לכן, עתודת זהב של 6 מיליון קילוגרם היא באמת משהו להתפאר בו! בקצב הנוכחי של כריית הזהב בדרום אפריקה, עתודות הזהב שלה יאבדו רק בעוד כ 43 שנים.

למרות שבדרום אפריקה יש זהב טבעי פי שלוש יותר מאשר בסין, זו האחרונה מכרה יותר משלוש פעמים זהב מזה של דרום אפריקה. אין ספק שיש לכך הרבה סיבות שונות, אך בעיית העבודה בדרום אפריקה היא בהחלט אחת מהן.

כאמור, היו הפרעות תכופות בייצור הזהב בשנתיים האחרונות. שביתות של כורים גרמו להפסדים גדולים הן לתעשיית הכרייה והן לכלכלת המדינה. וכאשר תושבי דרום אפריקה שובתים, זה בדרך כלל לא ללא אלימות ופירוט של סוגים שונים של תשתיות, ודברים בעלי ערך אחר כמו כלי רכב וכו ‘..

בניגוד לכך, עובדים סינים הם בדרך כלל אנשים ממושמעים וחרוצים, וזה מעולה לפרודוקטיביות של כל ענף.

העבודה בסין גם זולה משמעותית מאשר בדרום אפריקה.

4. ארצות הברית – 3,000,000 קילוגרמים

ארצות הברית של אמריקה היא המדינה השלישית בגודלה בעולם. עם 3000,000 ק”ג זהב לא ממוקש, הוא יכול לשמור על קצב הכרייה הנוכחי של 209,000 ק”ג במשך 14.35 השנים הבאות..

5. אינדונזיה – 2,600,000 קילוגרמים

אף שהיא קטנה בהרבה מארצות הברית, אינדונזיה מכילה את אותה כמות של משאבי זהב טבעיים. בקצב הייצור הנוכחי של כ- 100,000 קילוגרמים, המדינה הזו תדלדל ממשאב זה רק בעוד כ- 30 שנה.

6. ברזיל – 2,400,000 קילוגרמים

ברזיל היא המדינה החמישית בגודלה בעולם. מאגרי הזהב שלה יכולים להימשך כ- 48 שנים בקצב כרייה שנתי של כ- 50,000 קילוגרמים.

7. פרו – 2,100,000 קילוגרמים

פרו קטנה בהרבה מברזיל וקנדה, אך עם זאת היא מכילה את אותה כמות עתודות זהב טבעיות. בקצב הכרייה הנוכחי, עתודותיו יכולות להימשך כ -16 שנים.

9. סין – 2,000,000 קילוגרמים

למרות שבסין יש כמות קטנה יחסית של מאגרי זהב טבעיים, כרגע היא כורה יותר זהב מכל מדינה אחרת בעולם. אם הסינים היו ממשיכים לכרות זהב בקצב מדהים זה, המשאבים שלה היו מותשים תוך פחות מחמש שנים!

9. קנדה – 2,100,000 קילוגרמים

קנדה גדולה בכ- 17% מברזיל אך מכילה בערך אותה כמות טבעית של זהב. עם זאת, כרוך הרבה יותר זהב בקנדה. קצב הכרייה הנוכחי (170 קילוגרם לשנה) ירוקן את עתודות הטבע שלו בעוד כ- 14 שנים.

10. אוזבקיסטן – 1,800,000 קילוגרמים

אוזבקיסטן היא המדינה ה -56 בגודלה בעולם, מה שהופך את המספר הזה למרשים למדי. אחרי הכל, הוא קטן פי 22 מקנדה, אך מכיל רק כ -30% פחות זהב מקנדה. קצב הכרייה הנוכחי ירוקן את מאגרי הזהב של אוזבקיסטן בעוד כ- 17 שנים.

זהב ומט”ח

בשל העובדה כי הזהב מתומחר ברובו בדולרים אמריקניים, הוא נמצא במידה רבה בקשר הפוך לדולר. כאשר יש היחלשות רחבה של הדולר ביחס למטבעות אחרים, למטבעות אלה יש באופן אוטומטי יותר כוח קנייה של זהב (ישירות בשל העובדה כי זהב מתומחר בדולרים).

ההשפעה היא שהביקוש לזהב עולה, מה שמעלה את מחיר הזהב עד לנקודה בה הוא מגיע למצב של שיווי משקל זמני, כביכול..

הכלב והארנבת

כמובן, המתאם ההפוך הזה בין הדולר האמריקני לזהב אינו מושלם. לעתים קרובות זו נסיעה מהמורות. אתה יודע, כאשר גרייהאונד רודף אחר ארנבת בשדה, לעתים קרובות אתה רואה כיצד הכלב מעליף את הפניות החדות שעושה הארנבת כשהוא מנסה לעקוף את אויבו. יש האומרים שזה בגלל שהכלב פשוט רץ לארוחה בזמן שהארנבת רצה על חייו. אני מניח שיש אמת רבה ברעיון זה, אך ההבדל העיקרי בזריזותם וביצועיהם הוא כמובן בגלל ההבדל במבני גופם..

הארנבת היא כמו מכונית פורמולה אחת – שטוחה על הקרקע ומהירה סביב העיקולים, ואילו הכלב הוא כמו פרארי המצויד במנוע גרר. שניהם מהירים אבל, אחד מהיר יותר, ואילו לשני יש יותר שליטה.

זה אותו הדבר עם זהב ודולר אמריקאי. הם שני מכשירים שונים לחלוטין המחוברים זה לזה במידה רבה, אך פעמים רבות המתאם ההפוך שלהם נזרק לחלוטין מהמסלול.

כאשר אנו משווים מכשירים פיננסיים שונים, עלינו להיות מודעים לכך שהמתאמים שלהם אינם נמשכים לנצח. כלב הציד מסתער פעמים רבות, ולפעמים הארנבת נעלמת לגמרי. דבר אחד שאסור לנו לשכוח לעולם הוא ששווקים אינם מושלמים.

עם כל האמור, היו זמנים שבהם מחיר הזהב והדולר עברו במקביל.

מלבד המתאם ההפוך של הדולר האמריקני לזהב, ישנם כמה מכשירים אחרים אשר קשורים לכך באופן שלילי או חיובי. הדולר האוסטרלי הוא דוגמה למטבע שלעתים קרובות מתאם חיובי לזהב. זה לא מפתיע אם ניקח בחשבון כמה חשוב הסחורה הזו לאוסטרליה.

הערות אוסי

הדולר האוסטרלי מתואם למחיר הזהב

הין היפני מציג לעיתים קרובות מתאם חיובי לזהב. מכיוון שהדולר נמצא בקורלציה שלילית לזהב, הדולר / JPY מתואם באופן הפוך גם לזהב..

למרות שזה לא מטבע, כסף נע גם עם זהב פעמים רבות. עם זאת, הרבה מזה קשור לדולר, מכיוון שגם כסף מתומחר בדולרים. כמובן שישנם גורמים נוספים שמשחקים תפקיד במתאם זה, אך נבחן אותם בשלב מאוחר יותר..

זהב כנכס מקלט בטוח

תן לי לשאול אותך משהו – אם היית יודע שהמטבע של המדינה שלך יהיה חסר ערך בעוד כמה חודשים, מה היית עושה עם הכסף שלך? מה היית קונה אם לא תהיה לך גישה להשקעות בים, למסחר מקוון או למטבע חוץ פיזי?

זה נשמע קצת מופרך? ובכן, זה קרה לאחרונה בזימבבואה. לאחר שההיפרצות אינפלציה הורידה את ערך הדולר זימבבואה לאפס בעצם, הוא הוחלף בשנת 2015. אנשים שהחזיקו בדולרי הצים שלהם עד הסוף קיבלו דולר אמריקאי אחד על כל 35 דולר קוואדריליון דולר שהיו להם בחשבונות הבנק שלהם. איזה בדיחה!

אז מה היה באמת גידור יעיל במקרה זה? או לחלופין, נכס מקלט בטוח להחליף בו את כספכם? זכור, אנו מחפשים משהו אחר שאינו שטרות מטבע חוץ (במדינות רבות לא ניתן להחזיק מטבעות זרים).

זהב יכול היה להיות גידור חזק מפני פיחות מטבע כזה אדיר. כמובן, ישנם סחורות וסחורות אחרות המציעות גם בטיחות כלכלית, אך מעטים ניתנים להמרה במזומן באותה קלות כמו זהב, ומעטים הם קומפקטיים מספיק בכדי להעביר אותם בקלות כמו זהב..

עכשיו אתה יכול לומר, מה יעזור לי במזומן אם הוא יאבד את כל הערך שלו? ובכן, זה מה שכל כך טוב בזהב, שאפשר להמיר אותו כמעט לכל מטבע בקלות. כאשר נעשה דמונטיזציה על הדולר של צים, עבר זימבבואה לדולר האמריקאי, שהוא מטבע העתודה מספר אחת בעולם.

מטבעות אחרים כמו אירו, לירה, ין יפני, רופי הודי, ראנד דרום אפריקאי וכו ‘התקבלו גם כן. פירוש הדבר שאם היה ברשותך זהב במקום דולרי צים, היה לך נכס שהיית יכול להחליף עבור כל אחד מהמטבעות הנ”ל. כל הכסף שהרווחת קשה היה בטוח כי העברת אותו לנכס מקלט בטוח.

כיצד משתמשים בזהב כנכס מקלט בטוח?

זו דוגמה בסיסית מאוד לאופן שבו זהב יכול לשמש כנכס מקלט בטוח. בעולם ההשקעות, זהב הוא מכשיר פיננסי חשוב מאוד המשמש את המשקיעים לגיוון התיקים שלהם. במערכת שוק חופשי הזהב מתנהג כמו מטבע והוא מטבע. זהו נכס נזיל ביותר שלעתים קרובות מתפקד היטב כאשר האמון בכספי נייר הולך ופוחת.

כאשר שוקי המניות צוללים, או כאשר המלחמה מאיימת, הזהב נוטה למשוך קונים הזקוקים בדחיפות לבטיחות פיננסית. הסיכון לזהב להיות חסר ערך, או כמעט חסר ערך, הוא דק. עם זאת, מטבעות פיאט ונכסים אחרים מסוימים, החשופים לסיכון אשראי (וסיכונים אחרים), פגיעים במיוחד בתקופות של חוסר יציבות פוליטית או פיננסית..

מטוס קרב

זהב הוא נכס מקלט בטוח פופולרי כאשר המלחמה באופק.

למרות שתקן הזהב בוטל לפני שנים רבות, פסיכולוגיית המשקיעים נוטה להישען לעבר סחר בזהב כאשר הדולר האמריקני נחלש. כמובן שכאשר הדולר זז נמוך יותר, בדרך כלל הזהב הופך להיות בעל ערך רב יותר למשקיעים ברחבי העולם מכיוון שזהב מתומחר בעיקר בדולרים.

עם זאת, מלבד ההשפעה הטבעית של מתאם הפוך זה לדולר, זהב יכול להיות מקלט בטוח חזק כחלופה לדולר. יש לו גם פוטנציאל גדול להגן על המשקיעים מפני סיכונים מערכתיים רחבים יותר בעולם הפיננסי. זה יכול לשמש ביטוח כנגד המערכת המוניטרית המודרנית שמבוססת בעיקר על הדולר האמריקני, מטבע פיאט.

בזמן שאנחנו דנים בזהב כמקלט בטוח, אני חושב שחשוב לציין שהמידה בה הזהב משמש כנכס מקלט בטוח לא בהכרח תישאר קבועה בעתיד. נניח שהמון כספים זורמים למסחר בזהב במהלך כמה חודשים או שנים מכיוון שזה מושך את המשקיעים. אם פתאום פרצה מהומה בשוק והחשש תפס את עולם ההשקעות, ייתכן שיהיה צורך להעביר חלק מהקרנות הללו לנכסים אחרים או להחזקות תיק בגלל מגבלות נזילות, למשל. במקרה זה, זהב יכול להיות נכס מקלט חלש מהצפוי.

גורמים אחרים שיש לקחת בחשבון הם שמקלטים בטוחים אחרים עשויים להיות רצויים יותר מזהב בעתות חוסר יציבות וכי הרחקת עסקאות נשיאה עשויה להיות גורם חשוב הקובע לאן הכסף זורם כאשר הפחד אוחז בשווקים..

דוגמה אחרת

הין היפני הוא נכס מקלט בטוח חשוב מאוד. המשקיעים לווים לעתים קרובות ין יפני (בריבית של קרוב לאפס אחוזים) ומשתמשים בו לרכישת נכסים מסוכנים עם תשואה גבוהה יותר, כמו מניות, מטבעות נושאי ריביות גבוהים כמו הדולר הניו זילנדי, ראנד דרום אפריקה וכו ‘..

כאשר הפחד תופס אחיזה במשקיעים והם מתרוצצים על ביטחונם, נכסים אלה מוחלפים בשנית ליפן יפנית, מה שיכול לחזק את המטבע הזה באופן ניכר. הכספים חוזרים למקום שמקורם, וזרימה זו מרימה את מטבע המימון (היין). היציבות הפוליטית והכלכלית של יפן גם הופכת את הין היפני למקלט בטוח.

בחלק השני של מאמר זה, נסקור את כל ההיבטים החשובים כיצד לסחור בזהב. זה יכלול מידע על ערך הצינור, גודל החוזה, חישוב רווח והפסד, מכשירים מתואמים והאירועים הכלכליים העיקריים שיכולים להשפיע על מחיר הזהב..

לחץ כאן לקריאת החלק השני של מדריך איתותי המסחר שלנו.

פרוספטינג שמח!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me