banner
banner

יואן מול רנמינבי: מה ההבדל?

עד לפני שני עשורים, לא הרבה אנשים רגילים ידעו או היו מעוניינים לדעת מהו המטבע הסיני. סין הייתה יצואנית גדולה, ולכן היבואנים הגדולים בשאר העולם היו בקשר עם המטבע הסיני, אך בעשור האחרון לערך הפכה סין למעצמת על. כעת, לכולם יש סחורות המיוצרות בסין בבתיהם וכל המדינות בעולם עושות עסקים עם סין. אז, אנשים רבים מכירים את המטבע הסיני, במיוחד לאחר שנשיא ארה”ב הנוכחי דונלד טראמפ ביסס את סין במהלך מסעו למען מניפולציה במטבע הסיני, מה שהופך את הסחורות הסיניות באמת לתחרותיות עם סחורות המיוצרות במערב מבחינת מחיר וזה נכון במידה מסוימת.

יואן מול רנמינבי: מה ההבדל?

רנמינבי מול יואן

המטבע הסיני הופך למטבע בינלאומי חזק יותר ויותר, אך למרות כל זאת, אנשים עדיין לא יכולים להבדיל בין יואן רנמינבי וה יואן סיני CNY או, כפי שהוא מקוצר בהונג קונג, CNH. כדי לקצר את זה, אין הבדל בערך בין הרנמינבי ליואן. הם המקבילים ל- לירה שטרלינג GBP וה סטרלינג £. אף על פי שמונח הביטוי שלה יש הבחנה: בעוד שרנמינבי הוא המטבע הרשמי של סין, שם הוא משמש כמדיני חליפין ונחשב כפשוט כסף, היואן הוא יחידת החשבון של המערכת הכלכלית והפיננסית במדינה ומשמש. כאשר כסף נחשב מבחינת כמות.

יואן מול רנמינבי: מה ההבדל?

רנמינבי ככסף מבית

הרנמינבי הוא כמו שמה של הרפובליקה העממית של סין. הוא נחשב ל”מטבע העם “הוא הונפק על ידי הבנק העממי של סין והוצג על ידי הממשלה הקומוניסטית של הרפובליקה הפדרלית לראשונה כמטבע הרשמי בשנת 1949. למרות שכפי שהוסבר לעיל, רנמינבי פשוט מכונה כסף. כאשר מדברים על פנים בסין. דוגמה טובה היא כשאנשים מתייחסים לאנשים עשירים, כמו למשל, יש להם הרבה כסף. אבל כשמדברים על סכום מסוים, אתה צריך לבטא זאת ביואן. אז ה Renminbi הוא אמצעי החלפה. אבל זה היה צריך לאבד את הכדאיות שלה בשלב מסוים. כאשר כסף, כפי שהוא מיוצג על ידי מטבע, כבר אינו בר-קיימא כמדי חליפין, לא ניתן עוד להעריך את היחידות הכספיות שלו במדויק. הצרכנים מאבדים את יכולתם לתכנן תקציבים, ואין עוד דרך למדוד היצע וביקוש במדויק.

יואן כיחידת חשבון וככסף בחו”ל

בניגוד לרנמינבי שנחשב למדיום חילופי, יואן הוא יחידת החשבון עבור המטבע הסיני. יחידת חשבון, הנקראת גם נומרית, היא מונח חשבונאי או כלכלי המייצג יחידה של המטבע הסיני, בה נמדדים המחירים. יחידת חשבון היא ערך הבסיס לכל המדד או השוק של מטבע. הדולר היה בעבר יחידת החשבון לאונקיית זהב בשווי של 35 $. כל / רוב המטבעות האחרים ביטאו את ערכם ביחס לדולר. הדולר הוא עדיין יחידת החשבון של מרבית הסחורות, בעיקר הנפט הגולמי, שמתבטא תמיד בדולרים אמריקאים. להלן דוגמה להבדל בין היואן לרנמינבי כאשר אנשים בסין מתייחסים אליהם בחיי היומיום.

יואן מול רנמינבי: מה ההבדל?

דוגמא:

לָקוּחַ: כמה כסף / רנמינבי עולה בקבוק מים?

בעל חנות: בקבוק המים עולה 3 יואן (שזה בערך 50 סנט / פני בערכו).

לָקוּחַ: אני מבין, הנה הכסף / רנמינבי (מציע שטר בנק של 5 יואן)

בעל חנות: הנה 2 יואן בחזרה, תודה

אמנם, ליואן יש שימוש / התייחסות רחב יותר מאשר לרנמינבי, מכיוון שהוא גם אמצעי החליפין הבינלאומי ויחידת החשבון לכלכלה הסינית. זה נובע בעיקר מכך שזרים אינם מורגלים מאוד במטבע הסיני, ולכן הם קיצצו אותו כפי שעשינו בתחילת מאמר זה ומשתמשים רק ביואן לכל דבר, מכיוון שקל יותר למדוד ולהשוות מחירים. בהונג קונג מקוצר היואן כ- CNH ואילו בשאר העולם הוא מכונה CNY. עם הגדלת כלכלת סין וחלקה בסך התמ”ג העולמי גדל ברציפות בקצב מספק, המטבע הסיני הופך לאחד המטבעות הבינלאומיים העיקריים ובמקרה זה הוא היואן שתופס את הנקודה העיקרית..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me