banner
banner

איך עובד גידור במט”ח

מרבית סוחרי המט”ח אינם מבינים כיצד פועלת גידור במט”ח. בעיני סוחרים רבים, גידור הוא גביע קדוש כלשהו שצפוי להרוויח להם טונות של כסף בזמן ממש קצר. תפיסה מקובלת היא שאסטרטגיית גידור חכמה יכולה לפעול ללא סיכון מועט או ללא כשיש להשיג תשואות חסרות תקדים. מריח דגים, לא?

כיצד פועל גידור במט

מריח דגים? זה כנראה טוב מכדי להיות אמיתי …

אסטרטגיות פופולריות רבות של ‘גידור’ שם נקראות כוזבות אסטרטגיות גידור. הם אמנם נועדו למזער את הסיכויים להפסיד כסף ולגדר סוחרים מפני תנודתיות בשוק, אך אסטרטגיות הגידור הללו למעשה עושות עבודה טובה בחשיפת הון הסוחרים להפסדים גדולים. בתהליך, אסטרטגיות אלה מתריסות את גבולות התקינות ניהול סיכונים שהוא חלק בלתי נפרד מכל אסטרטגיה מנצחת. למעשה, אסטרטגיות גידור אלה למעשה אינן קשורות לגידור מטבע אמיתי.

אז מהי גידור אמיתי? (קשור למט”ח)

גידור מט”ח על ידי חברות בינלאומיות

הגנה על מט”ח מופעלת בדרך כלל על ידי חברות בינלאומיות גדולות הזקוקות למיתון הסיכונים הכרוכים בתנודות בשער החליפין. ניתן להשיג זאת על ידי עיסוק במכשירים נגזרים כמו עתידי מטבע ואופציות.

גידור מט”ח על ידי סוחרי מטבע

כמובן שסוחרי מט”ח קמעונאיים המבקשים להרוויח משערות מטבע עשויים לגדר את אחזקות המטבע הספוט שלהם באופציות מטבע, אך ייתכן שבמקרים מסוימים זה לא שווה את פרמיית האופציה. עבור רוב סוחרי המט”ח עשוי להיות קל יותר ופחות מסובך לשלוט רק בסיכון שלהם באמצעות צווי הפסד והגדלת מיקום שמרנית.

סוחרי מט”ח העוסקים באסטרטגיות סחר נשיאות עשויים להשתמש באופציות מטבע כדי לגדר עסקאות נשיאה. סוחרים אלה עשויים להשתמש גם בצמדי מטבעות אחרים בקורלציה גבוהה כדי לגדר עסקאות נשיאה. לדוגמא, נניח שמיקום ארוך על זוג X מניב ריבית של 3% ואילו מיקום קצר על זוג Y מניב -1.2%. אם X ו- Y בקורלציה גבוהה, מיקום ארוך ב- X עשוי להיות מגודר ביעילות עם מיקום קצר ב- Y, ובמקביל להרוויח חיובי (ריבית) בין שתי העסקאות..

גידורי מט”ח ואנרגיה

מטבעות מסוימים נמצאים בקורלציה גבוהה עם מחיר הנפט. הדוגמה הבולטת ביותר היא הדולר הקנדי. כשמחיר הנפט עולה, הדולר הקנדי נוטה ליהנות ממנו. לפיכך, עליית מחיר הנפט מובילה לעיתים קרובות לירידה בשער הדולר / CAD. USD / CAD ומחיר הנפט נוטים להיות בקורלציה הפוכה.

איך עובד גידור במט

מחיר הנפט והדולר הקנדי נעים במקביל.

עם זאת, ישנם מקרים בהם הדולר / CAD והשמן קשורים במידה מסוימת או שאינם מתואמים כלל. כאשר זה קורה, סוחרים עשויים לגדר את החשיפה שלהם לדולר דולר ארה”ב / CAD באמצעות עסקאות נפט נקודתיות (CFD) או פוזיציות במכשירים נגזרים כמו חוזים עתידיים ואופציות..

לדוגמא, כאשר הדולר דולר ארה”ב / CAD והשמן עולים גבוה יותר, סוחרים יכולים לפתוח עסקאות ארוכות בשני המכשירים הללו. במקרה כזה, אם הלם שוק פתאומי יביא להורדת מחיר הנפט, קרוב לוודאי ש- USD / CAD יעלה גבוה יותר בגלל רגישות הדולר הקנדי למחיר הנפט. זה יביא לרווח בסחר הארוך בדולר / CAD אשר יספוג את ההפסדים בסחר הנפט הארוך.

במקרה שמחיר הנפט יקפץ בפתאומיות בגלל אילוצי אספקה, למשל, המסחר הארוך בדולר / CAD עלול לגרום להפסדים בעוד הסחר הארוך בנפט הרוויח.

כמובן ש- USD / CAD ומחיר הנפט יכולים להמשיך ולסחור גבוה יותר (מכל סיבה שהיא), ובמקרה זה שתי העסקאות יהיו רווחיות.

היזהר מסוג זה של ‘גידור’

אסטרטגיות מסחר במט”ח מסוימות הנקראות כוזב אסטרטגיות גידור, הינן מסוכנות ויש להימנע מהן. במקום להפחית את החשיפה לשוק ולפעול כסוג של ביטוח, אסטרטגיות גידור כוזבות אלה חושפות את חשבונות הסוחרים להפסדים גדולים. להלן הסבר קצר כיצד אסטרטגיות מטופשות אלו עובדות באופן כללי.

מה שסוחרים רבים מכנים גידור, הוא למעשה סוג של מערכת סחר במרתינגייל שמשולבת בדרך כלל עם גישה למסחר ברשת. למרות שקיימות וריאציות שונות של אסטרטגיות ‘הגידור’ הללו, לכולן יש פוטנציאל לפוצץ חשבונות של סוחרי מט”ח. בתנאי שוק מסוימים, אסטרטגיות מסחר אלה עשויות להניב תוצאות יוצאות דופן, אך השימוש בגודל מגרש לא עקבי מהווה סכנה גדולה לחשבונות המסחר. כאשר בסופו של דבר מגיע סוג לא נכון של שוק, אסטרטגיות ‘הגנה’ במט”ח יכולות בקלות להרוס חשבון מסחר במט”ח.

איך עובד גידור במט

אסטרטגיות ‘גידור’ דמויות מרטינגייל הן די מסוכנות!

בניגוד לכך, אסטרטגיות גידור נכונות מגבילות את חשיפת הסוחרים לסיכונים שנלקחים במט”ח ובשווקים אחרים ומשמשות ביטוח מפני הפסדים פוטנציאליים.

למד לסחור במט”ח כמו מקצוען

כדי ללמוד כיצד לשלוט בשוק המט”ח החזק, הגדל את השכלת המט”ח באמצעות מנהיגי FX אסטרטגיות מסחר במט”ח ו גידור אסטרטגיית מסחר במט”ח.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me