banner
banner

התרחבות הביטקוין בערכה ותורת הבועות

לאחרונה הצליח הביטקוין לפרוץ דרך שיא נוסף וקבעו את מחירו בסכום מדהים של 5000 דולר למטבע יחיד. אותו מחיר הוא פי חמישה מהערך שהיה לאותו מטבע דיגיטלי ביום הראשון של 2017.

הצמיחה הן מבחינת מחיר ישיר של מטבע והן על ידי שווי השוק פשוט מדהימה גם את מי שמכיר את אותו התחום מבפנים ומבחוץ. נדמה כי התנופה כלפי מעלה נוצרת על ידי מספר רב של גורמים, אשר בסופו של דבר הם מספקים לרוח המטבע רוח זנב חזקה וחשוב יותר, קבועה..

מכיוון שאותה רוח דוחפת את מחיר ה- BTC לטריטוריה חדשה אפילו מבחינה ערכית, גוברים הקולות שמציינים את חששם שהמטבע הדיגיטלי של הביטקוין הוא בועה שעומדת להתפוצץ בכל רגע. עם זאת, כמה אותו הדבר מבוסס על המציאות וכמה זה בורות בשילוב ההיגיון הפשוט ששום דבר בעולם לא יכול להגיע לרמה זו של צמיחה באופן בר קיימא? להלן כמה מהנושאים העיקריים ונקודות הדיבור בכל הנוגע לרעיון ש- BTC הוא בועה.

האנלוגיות

ישנן שתי אנלוגיות עיקריות שנזרקות כשמדברים על הגדרת הביטקוין. הראשון הוא שיגעון הטוליפ שהתרחש בהולנד לפני כמה מאות שנים והשני הוא בועת הדוטקום של סוף שנות התשעים. שניהם מגיעים עם מגוון בעיות עבור כל מי שרוצה ליישם אותן בנושא המסוים של צמיחת ערך BTC, מלבד העובדה ששלושתן כוללות אלמנטים חדשים יחסית בשוק, שפתאום הפכו פופולריים מאוד בקרב המשתמשים. עם זאת, ישנם כמה הבדלים מרכזיים שאינם חלים במקרה של לא רק BTC אלא מטבעות דיגיטליים כוללים.

מאניה הצבעונים

ככל הנראה המעניין מבין השניים, השם חל על הרגע המסוים בתולדות הולנד, ליתר דיוק, שיגעון כלכלי שהתרחש בתקופת הזהב ההולנדית. בתקופה זו, מחירן של נורות הצבעונים של זנים מסוימים הגיע לרמות מדהימות. אותו הדבר הונע על ידי דבר המכונה היום הנס ההולנדי, בו המדינה החדשה, שהשתחררה לאחרונה מהכיבוש הספרדי, הצליחה להפוך לכוח כלכלי עולמי..

באותה תקופה צבעונים, פרח לאומי, מכיוון שמצרך מבוקש ולא זמן רב לאחר מכן, הפכו הנורות מאותו המין לבעלות ערך רב. החלק המאני מתחיל בעלייה האסטרונומית במחיר של נורות מסוימות, שהפכו במהרה לסחורה שלהן, שנקנתה, צריכה ובדרך כלל נסחרת באופן דומה לשוק המניות. בשלב מסוים המגמה הפכה לבלתי קיימת ושוק נורות הצבעונים קרס.

עבור רבים קל לתפוס את הביטקוין, שיכול לשמש לכל דבר, החל ברכישה ועד לביקור בתי קזינו מקוונים של BTC, כשיגע צבעונים חדש. הבעיה היא שמאניה של הצבעונים בפועל לא התרחשה כמתואר – הירידה בביקוש בגרמניה השכנה הורידה את המחירים, והשוותה את נורות הצבעונים לכל סחורה פיזית אחרת..

ההבדל הוא כי ה- BTC או כל מטבע דיגיטלי אחר מעסיקים שוק עולמי שבו אף מדינה לא אחת, כולל הרלוונטיים ביותר כמו ארצות הברית אוֹ חרסינה, יכול להרעיד את מחירו של מטבע דיגיטלי על ברכיו. אמנם בהחלט קיים פוטנציאל עצום לתנודתיות במחירים, אך הרעיון של זעזוע בשוק שהופך לאירוע של הריגת רשת בלוקצ’יין הוא פשוט לא מציאותי..

בועת הדוטקום

האנלוגיה השנייה כוללת את התפיסה של בועת הדוטקום בסוף שנות התשעים, בה אנשים רבים הפסידו כסף שהשקיעו במניות של כמה מיזמים חדשים ובמחיר מופקע. באותו הרגע אתרים היו תוספת חדשה לרשת העולמית ורבים האמינו (נכון לחלוטין) שאלו יהיו חשובים ביותר בעשורים הקרובים.

אותם אנשים לא טעו, אך העיתוי היה – המחירים עלו ועלו עד שהם קרסו וזה הביא להרס כלכלי עבור רבים מהמיזמים הללו. מכיוון שמדובר בהתרחשות עדכנית יותר, אנשים, כולל אנליסטים פיננסיים ותיקים, מצהירים באופן קבוע שהם רואים כי מחירי המטבעות הדיגיטליים הם בעלי אותה הגדרה כמו זו שהורידה את שיגעון הדוטקום..

אך מטבעות דיגיטליים אינם הנכס בשוק המניות או חברות שיש להן תוכנית עסקית קיימא פחות או יותר. הם ישויות משכפלות עצמיות הפועלות באחת מקדמות ה- IT החשובות ביותר ב- 30 השנים האחרונות – היכולת לפרק מסד נתונים ברשתות משותפות P2P ללא כל צומת מרכיב או פקודה מרכזית, מלבד קוד המקור שלכולם יש גישה.

ירידת מחירים במטבע אחד או יותר כבר התרחשה והרשתות ירדו בערכן, חלקן יותר מפעם אחת. אך אותו דבר לא השווה את עצמו לאותו סיטואציה שתתרחש בשוק המניות – מטבע דיגיטלי אינו יכול “להיכנס” כל עוד יש לו משתמשים המשתמשים באותו קוד. במילים אחרות, מטבע דיגיטלי בטוח מפני ההשמדה העומדת בפני חברות הנסחרות במניות במקרה של ירידת מחירים גדולה.

המקור החשוב ביותר לתמיכה בביטקוין

לבסוף, החוט הבסיסי בכל האנלוגיות הללו הוא העובדה שעבור רוב האנשים הביטקוין אינו מייצג דבר – למאניה של צבעונים היו צבעונים, לבועת הדוטקום היו אתרים וחברות, אך למטבעות הדיגיטליים יש רק מידע, לא יותר.

אותו רעיון פגום מכיוון שלכל מטבע דיגיטלי יש מבנה תמיכה בסיסי (ערך עליו הוא מתבסס) – הכורים, האסדות שלו וכל השאר המשתמשים בבלוקצ’יין של מטבע דיגיטלי מסוים. בהקשר זה, הדרך הטובה ביותר לתפוס את ה- BTC היא לראות בו ייצוג של האנרגיה המושקעת למשימות הגיבוב שלה..

הסיכון היחיד לכל אחד מהקריפטוגרפים הללו טמון באפשרות של כורים להחליט שהם עומדים לייצר רווחים גדולים יותר עם רשת אחרת. מכיוון שכך, המטבעות הדיגיטליים של הבלוקצ’יין אינם מאניה הצבעונים או בועת הדוטקום – אותם הבדלים הם המאפשרים להם להמשיך חזק גם אם מחירם לעיתים קרובות מתנודד בפראות..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me